Budyšín neboli Bautzen je německé město nacházející se ve spolkové zemi Sasko. Jeho velikost je 66,7 kilometrů čtverečních a žije zde necelých 40 tisíc obyvatel. Město je situováno v nadmořské výšce 204 metrů nad mořem na řece Spréva, konkrétně v historickém území Horní Lužice.
O městě jako takovém padly první zmínky v roce 1002. Toto město bylo lénem českých panovníků a dlouhou dobu bylo pod jejich nadvládou. Poté přišla saská vláda. Ve svých dobách byl Budyšín jedním z největších měst Středního Německa.
Budyšín je vzdálen asi 50 kilometrů od Drážďan. Součástí této lokality je údolní přehrada v a okolí je k vidění například Šluknovská pahorkatina, Hornolužická pahorkatina, ale také pásmo přStředočesked ou vysočinou.
Město Budyšín je metropolí kulturní a společenskou. Důkazem toho jsou i pověstné vánoční trhy. Mezi spoustou turistů je Budyšín označován jako saský Norimberk, a to především pro svou historickou architekturu. Město věží láká na hromadu pozoruhodných míst. Krásy této metropole máte možnost zpozorovat ve 25 městských částech.
Vaši dovolenou v Budyšíně můžete započít třeba ve Chrámu sv. Petra. Jde o gotický chrám vybudovaný v letech 1213 až 1221. Halové prostory se pyšní originální klenbou a renesančním oltářem. Velice často jsou tu díky vynikající akustice pořádány nejrůznější koncerty. Další náboženskou stavbou je Kostel sv. Marie a Marty. Dochované zmínky pochází z roku 1359. Minout byste neměli ani Kostel sv. Michala, o kterém panují zmínky z roku 1473. V dřívějších dobách v něm byla zřízena dokonce škola.
V objevování krásných náboženských staveb můžete pochopitelně pokračovat. Je to kupříkladu Tuchorský kostel neboli Kostel Nejsvětější Trojice z roku 1599. V období válek fungoval jako vojenská nemocnice. Z roku 1240 pochází Mnišský kostel Mönchskirche, z něhož se zachovala jen zřícenina. K vidění je také jednolodní katolický Kostel Panny Marie. Ten je druhým nejstarším kostelem ve městě. Nakonec si nechte třeba Kostel sv. Mikuláše z 15. století. V jeho případě budete obdivovat místní hřbitov a malou kapli.
Zaměřit se pochopitelně můžete i na jiné než náboženské objekty. Je to místní radnice Rathaus Bautzen vytvořená ve 13. století. V dřívějších dobách byla její součástí vysoká věž, kterou v roce 1634 zničil požár. Její dominantou je dvojité barokní schodiště. Vynechat nesmíte ani hrad Ortenburg ve skalách nad řekou. Kromě hlavní budovy zde budete pozorovat místní kapli z 15. století, krásné nádvoří, muzeum a objekt zvaný Hofrichterhaus. Z významných staveb Budyšína lze zmínit také Domstift Bautzen neboli Děkanát budyšínské kapituly. Základy této historické stavby se pojí s rokem 1500.
Město Budyšín je velice často označováno, jako město věží, což o něčem vypovídá. Své místo zde nachází hned několik věží, které jsou neodmyslitelnou součástí a symbolem městečka. Je to například Reichenturm neboli Bohatá věž, Gerberbastei jako Garbarská bašta, Matthiasturm neboli Matyášova věž, Lauenturm v podobě Lauské věže, Nicolaiturm zvané Mikulášská věž, Mönchsbastei neboli Mnišská bašta, Mühlbastei alias Mlýnská bašta, Röhrscheidtbastei v podání Röhrscheidtovy bašty, Schülerturm čili Šulerská věž, a nakonec Wendischer Turm ve formě Srbské věže. Mnohé z nich jsou přístupné a nabízí krásný výhled po okolí.
Při procházkách městem Budyšín máte možnost zastavit u přemíry významných památných míst. Patří k nim Pomník Alberta I. Saského, Sluneční brána napodobující Čertův kámen, pomník z roku 1950 na Židovském hřbitově nebo památník v budyšínské věznici. Jestliže vám jde primárně o poznávání, zkuste místa jako Museum Bautzen, Městskou knihovnu, Srbské muzeum Budyšín a Chrámovou pokladnici budyšínské kapituly.
Ani o dostatek zeleně zde nebudete mít nouzi. Čeká na vás třeba hradební park. Když si zajedete pět kilometrů za město do Kleinwelka, navštívíte největší německé bludiště. Výzvou se vám stane i Dino park, který je spojen s archeologickým pracovištěm. To bude jistě velká podávaná pro děti.
V závislosti na tom, v jakém období dorazíte do Budyšína, stanete se nedílnou součástí mnohých kulturních akcí. Jsou to ty velikonoční jako třeba Eierschieben. Dále je to pouliční festival Bautzener Frühling, letní kino pod širým nebem a v neposlední řadě vyhlášené vánoční trhy.
Jak je známo, každá oblast Německa má svoji specifickou kuchyni, a ta je vlastní také městu Budyšín a jeho okolí. Právě zde si budete pochutnávat na křenové omáčce s hovězím masem, knedlících ze syrových brambor, spoustě vařené zeleniny a na mandlovém těstu. Hovězí pečínky jsou tu připravovány na hodně způsobů. Nechybí tradiční saská bramboračka, která doslova polahodí vaše chuťové pohárky. Když se do Budyšína podíváte v období Vánoc, potom se vaším gastronomickým cílem musí stát vánoční štóla. S městem se pojí také vynikající hořčice.
Kulinářství ve městě Budyšín nabývá spousty podob, díky čemu si na své přijde opravdu každý. Jestliže toužíte po vynikající snídani, zavítejte do podniků, jakými jsou Cafe Marx, Goliath a Restaurant & Café Wolfgang´s. Dobrý oběd a večeři vám připraví restaurace La Nonna Ristorante, Mythos – Griechisches Restaurant, Culinarium a Restaurant Burghof.
V Budyšíně se připravte na vnitrozemské kontinentální klima, které se projevuje vlhčím a chladnějším jarem a létem. Opakem toho jsou teplejší podzim a zima. Pokud jde o průměrné denní teploty v období léta, počítejte s hodnotami kolem 18 °C. V zimním čase klesají průměrné teploty k -1,5 °C. Z pohledu celého Saska lze Budyšín označit za teplejší oblast. V případě dešťových srážek jde o středně suché klima. Jejich celoroční úhrn činí 605 milimetrů.
Německé město Budyšín lze prezentovat jako bezpečné místo Saska, kde si užijete nezapomenutelnou dovolenou. Bezpečně se tu budete cítit ve dne i v noci. Jako v každém větším místě se raději vyhýbejte odlehlým uličkám a užívejte si rušnějších částí města. Po tomto zjištění v žádném případě nezapomínejte na základy bezpečného cestování. Mezi ně patří určitě větší obezřetnost ve frekventovanějších oblastech, a to z důvodu kapesních krádeží, které se mohou vyskytovat i v Budyšíně. Z ničeho jiného zde nemusíte mít strach.
Výlet do Budyšína vás jistě nepřijde draho. Náklady víceméně korespondují s velkými městy České republiky, možná budou o trochu vyšší. Níže uvádíme několik průměrných cen vybraného sortimentu, kde si můžete udělat lepší představu.
Německé město Budyšín je od Prahy vzdáleno asi 200 kilometrů. To znamená, že se v ideálním případě nabízí doprava vlastním automobilem. Takovou vzdálenost budete schopni z české metropole ujet za 2 hodiny. Alternativou je vlakový spoj, kde je třeba počítat s přestupem. Doba jízdy se pohybuje kolem 4 hodin a cena za jízdenku je od 500 Kč. Letecká doprava s přihlédnutím ke krátké vzdálenosti a absenci nedalekých letišť ztrácí smysl. A jak je to s dopravou ve městě Budyšín?