Hannover je největším a zároveň hlavním městem Dolního Saska. Třináctá největší metropole Německa, která leží na soutoku řek Leine a Ihme. Město jako takové má celkem 51 městských částí a je situováno v nadmořské výšce 55 metrů nad mořem, což není mnoho. To ostatně dokazuje i část Severoněmecké nížiny. Na ploše kolem 204 kilometrů čtverečních žije přibližně 545 tisíc obyvatel. Historie města sahá do 10. století. Jeho název je odvozem od německého slovního spojení, jenž v překladu znamená „na vysokém břehu řeky“.
Nejvyšším bodem v okolí je vrch označovaný jako Kronsberg, jehož nadmořská výška činí 118,2 metrů. Hned za ní je vrch Lindener. Z geografického hlediska se s Hannoverem pojí také Dolnosaská vysočina. Významná je chráněná krajinná oblast Klosterforst Marienwerder. Německé město je známé po celém světě, a to především díky výstavě Expo 2000 na Hanoverském výstavišti, která je největší na světě. Z pohledu ekonomického zde jednoznačně vede průmysl ocelářský, textilní, chemický a gumárenský. Z významných firem lze jmenovat známou společnost Volkswagen Commercial Vehicles.
Cesta do Hannoveru bude spojena především s objevováním historie. Čeká na vás více jak 5 500 historických objektů. Vedle poznávání historického centra se můžete zúčastnit i některé z tamních kulturních akcí, jichž ve městě probíhá více než dost.
Pro milovníky historie se pomyslným středobodem stane Staré město, ve kterém se tyčí Stará radnice pocházející z 15. století. Při procházkách malebnými uličkami budete míjet jednu významnou stavbu za druhou. Nabízí se kupříkladu Marstallská brána, divadlo Ballhof, Nolteho dům, Leibnizův dům a kostel Kreuz. Mnohé stavby leží poblíž Starého města. Jde primárně o církevní objekty různého stylu. Za zmínku stojí luteránský kostel sv. Jana Johannise a katolická bazilika sv. Klimenta. Dle názvu samotné řeky je pojmenován překrásný Palác Leine. Popřípadě se vydáte na tradiční tržiště a přiléhá náměstíčka Trammplatz a Königsworther.
Hannover vedle Staré radnice nabízí také Novou radnici postavenou v letech 1901 až 1913. Její největší dominantou je obrovská kopule. Architektonicky významnou stavbou je bezpochyby Hannover Hauptbahnhof neboli hlavní nádraží. Dále je to Kröpcke Clock, Dolnosaský státní archiv a Wangenheimův palác. Ten byl postaven v letech 1829 až 1832 a kdysi dávno v něm sídlila tamní radnice. Během procházek po městě můžete narazit na Hannoverské divadlo, Lutherův kostel a slavnou Gehryho věž spadají svým vzezřením spíše do moderní doby.
Toto německé město se pro vás z pohledu historických památek stane doslova nevyčerpatelnou studnicí. Dokazují to ruiny gotického kostel sv. Jiljí zvané Aegidientorkirche. Dále je to cihlový chrám Marktkirche a spousta historických domů ze 17. století v ulici Krämerstraße. Zajímavostí Hannoveru je praktické propojení 36 nejvýznamnějších památek červenou čarou na chodníku. Jednoduše se nemáte kam ztratit a uvidíte to nejzajímavější. Tato trasa má délku cca 4,2 kilometrů.
Mezi další atrakce Hannoveru patří Evropské sýrařské centrum. Od 19. století se druhým historickým centrem města stala oblast Kröpcke, kde stojí například meteorologická věž vysoká 10 metrů nebo slavná cukrárna Mövenpick s vlnitou střechou. Město Hannover ukrývá i jednu z nejvyšších staveb Dolního Saska, kterou je televizní věž Telemax s výškou 282 metrů. Dále tu stojí některé menší věže, jakými jsou Lister Tower, Döhrener Tower a VW-Tower. Dominantou města je také největší výstaviště světa s plochou 496 000 metrů čtverečních. Kromě Expo 2000 se tu požádají i mnohé jiné významné akce.
Při návštěvě Hannoveru pochopitelně nebudete ochuzeni ani o dostatečnou faunu a flóru. Dokazuje to například Hannoverská zoologická zahrada složená z mnoha tematických oblastí. Od Meyers Farm, přes Jungle-Palace, až po Sambesi. Ochuzovat se nemusíte ani o jednu z nejrozmanitějších sbírek orchidejí v Evropě. Tu naleznete v botanické zahradě Berggarten. V jejím případě navštivte Kanárský dům, Tropický dům, anglickou krajinářskou zahradu nebo Mauzoleum guelfů. Ještě honosnější záležitostí jsou Herrenhausenské zahrady. Jde o významnou evropskou barokní zahradu. Nevynechte ani městský les Eilenriede, který je největší svého druhu v Evropě. Hannover nabízí zeleně více než dost, což dokazuje přes čtyřicet parků, jezer, lesů, zahrad a dvě řeky.
Poznávání Hannoveru má pochopitelně i odlišné podoby, mezi něž se řadí kupříkladu Historické muzeum s názvem Historisches Museum Hanover. Dále je to obsahově cenné Kestnerovo muzeum a největší muzeum ve městě zvané Landesmuseum Hanover. Pokud dáváte přednost umění, sázkou na jistotu se stane Sprengelovo muzeum. Pro úplnost ještě doplníme Muzeum Wilhelma Busche a Divadelní muzeum. V Hannoveru se mimo jiné pořádají významné divadelní akce, jakými jsou Dlouhá noc divadel, Mezinárodní soutěž choreografů, Tanztheater International a další.
Užívat si budete také akcí spojených s klasickou a populární hudbou. Díky velké výstavní ploše se tu pravidelně koná největší střelecký veletrh na světě Schützenfest Hannover. Dále je to Oktoberfest Hanover, Festival Maschsee, festival Feuer und Flamme neboli Oheň a plameny, Gourmet Festival a Festival vína.
Kuchyně tohoto regionu je obecně považována za velice vydatnou. Z dřívějších dob se dochovaly recepty slavných rodů a králů, takže můžete okusit skutečné zvláštnosti. Mnohé vychází z tamních surovin, jiné se přizpůsobily dnešní době. Pokud jde o polévky, ochutnejte místní bramboračku Kartoffelsuppe nebo speciální drštkovou polévku Sächsische Flecke. Vyhlášeným pokrmem jsou vinuté knedlíky Wickelklöße a bramborové placky Bambes. Pokud jde o hlavní pokrmy, můžeme jmenovat recepty Leipziger Allerlei, Sächsischer Sauerbraten, Jägerschnitzel, Wellfleisch a Neunerlei. Nezapomínejte ani na mlsání, které je pro Hannover a tamní oblast zcela vlastní. Ochutnejte smažené knedlíčky Quarkkäulchen a sladké pečivo Meißner Fummel. Pokud do města dorazíte v období vánoční svátku, zakousněte se do nejznámější vánoční speciality zvané Dresdner Stollen. Co se týče nápojů, jednoznačně vedou saská vína. Na své si přijdou také pivaři díky tradičnímu svrchně kvašenému pivu Leipziger Gose. Mezi nealkoholickými nápoji vedou ovocné mošty.
A jaké restaurace v Hannoveru patří mezi turisty k těm nejvyhledávanějším? Je to například podnik Roy's Restaurant, Meteora nebo Gondel Restaurant. Pakliže si chcete dopřát vynikající oběd, zamiřte do Basil Restaurant, popřípadě dejte zelenou Botticelli Ristorante.
Návštěvu Hannoveru je vhodné plánovat s přihlédnutím k tamnímu klimatu. To je do jisté míry ovlivňováno vzduchovými masy z oceánu, a to podstatně více než jiná města. Obecně tu převládá oceánské klima. Průměrné denní teploty se v létě pohybují kolem 18 – 19 °C. Průměrná maxima překračují 24 °C. V zimě klesají běžné teploty lehce pod bod mrazu. Hannover se pojí s přiměřenými celoročními srážkami nepřekračujícími hodnotu 626 milimetrů. Nejvíce jich spadne v červenci a v srpnu. Nejvíce sněhu je v lednu a únoru. Pokud jde o průměrnou měsíční dobu slunečního svitu, činí 1 596 hodin za rok.
Hannover je bezpečným německým městem. Index bezpečnosti má střední hodnotu. I když úroveň kriminality v posledních letech trochu vzrostla, přes den se rozhodně nemusíte bát. To platí také v noci na frekventovaných místech, těm odlehlejším se raději vyhněte, což platí dvojnásob pro osamocené cestovatele. Mezi větším množství lidí si dejte pozor na drobné krádeže, jinak vám nehrozí nic atypického. Stačí trochu ostražitosti, zdravého selského rozumu, přihlédnutí k doporučení místních a pobyt v Hannoveru si užijete plnými doušky.
Na svoji velikost je Hannover cenově dostupný. Rozhodně nevybočuje z německého průměru, takže se v mnoha sférách budete setkávat s běžnými cenami. Platby kartou jsou naprostou samozřejmostí v podstatě všude. Pokud budete chtít využít hotovost, potřebujete eura. Ta lze směnit před odjezdem, popřípadě použijete tamní směnárny a bankomaty. Pozor však na vyšší poplatky. Pro lepší představu o cenách produktů a služeb se začtěte do níže uvedených řádků.
Hannover je poměrně dostupným německým městem. Pokud vyrazíte z Prahy, čeká vás vzdálenost 505 kilometrů, což odpovídá jízdě kolem 4,5 až 5,5 hodinám. Nabízí se pochopitelně i vlakové spojení, protože Hannover je důležitou železniční křižovatkou. Jízda vlakem trvá přibližně 6 hodin a cena jízdenky vychází od 1 700 Kč. Cesta autobusem bude jistě levnější, na druhou stranu o něco delší, kolem 7,5 hodin.
Nejrychlejším způsobem přepravy je letecká doprava. Z Letiště Václava Havla budete směřovat na deváté největší německé letiště situované v obci Langenhagen. Ta je vzdálena asi 11 kilometrů od Hannoveru. S jedním přestupem sem doletíte přibližně za 3,5 hodiny za cenu od 2 700 Kč. Z letiště do města se pak dostanete buď městskou železnicí S-Bahn, konkrétně linkou S5 za cenu od 3,50 EUR nebo dáte přednost o něco levnějšímu autobusu.