Lipsko jinak zvané Leipzig je německým městem nacházejícím se na severozápadě země, konkrétně v Horní Sasku. Metropole, jejíž název znamená „lipové město“ má rozlohu 297,8 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 616 tisíc obyvatel. Nejjižnější část Severoněmecké nížiny leží na soutoku tří řek, jakými jsou Parthe, Pleiße a Bílý Halštrov. Město bylo v dřívějších dobách známé díky těžbě hnědého uhlí. Zároveň se v něm nachází Lipská univerzita, která je tou nejstarší v Evropě.
Většina městských částí Lipska je plochého charakteru. Tím nejvyšším vrcholem je Šibeniční hora s výškou 163 metrů nad mořem. Hned za ní je Monarchův vršek. Nejbližším větším městem je Halle vzdálené asi 30 kilometrů. Lipsko je významným hudebním centrem Německa, zároveň se pyšní bohatou a odlišnou architekturou pocházející z různého období. Město má celkem deset městských obvodů, přičemž některé z nich mají velikost menší vesnice.
Lipsko, to je záruka pestrých památek, krásných panoramat, ale také nevšedního kulturního zážitku. Rozmanitost je pro toto německé město zcela vlastní. Stejně, jako u mnohých ostatních metropolí tohoto typu, i zde můžete začít poznáváním historické části Lipska.
Sami se přesvědčíte o tom, že i u spousty městských a obchodních domů převládá renesanční architektura. Lákavou podívanou vám zprostředkuje například Nová radnice z roku 1905, která je vystavěna na zbytcích hradu Pleissenburg. Jejím opakem je Stará radnice na náměstí Markt, což je označení pro Tržní náměstí. Při procházkách Lipskem byste neměli minout dominantní budovu německého Nejvyššího správního soudu, jejíž budování započalo v roce 1888.
Unikátních staveb je ve městě více než dost. Mezi ty církevní se řadí kostel sv. Tomáše, kde mimochodem působili slavní hudební skladatelné pocházející z tohoto města. Mezi ně patří J. S. Bach mající pomník v nedalekém parku. Velkým návratem do minulosti se stane kostel sv. Mikuláše z roku 1165. Obdivovat budete jeho románský styl. Když se vydáte na tržnici Naschmarkt, uvidíte Starou lipskou burzu. Obdivuhodné je nádraží Bayerischer Bahnhof, které patří k těm nejzachovalejším v celém Německu. Po městě se nachází i přemíra památníků. K těm pravděpodobně nejznámějším se řadí památník Bitvy národů.
Když se vrátíme ještě k církevním stavbám, určitě zavítejte ke kostelu sv. Petra, jehož nepřehlédnutelnou dominantou je věž vysoká 87 metrů. Dále je to Kontinentální reformovaný kostel v Lipsku nebo moderní kostel Propsteikirche. Dle architektury jistě poznáte, že své místo tu má také ruská církev a poutavou stavbou je kostel sv. Michala se sídlem Stadtwerke Leipzig.
Lipsko se obecně pojí řadou NEJ. Je to například Stará Mikulášská škola patřící k nejstarším ve městě. Dále je to druhá nejstarší restaurace ve městě s názvem Auerbachův sklep. Potěšte oko a přistupte blíže k významnému selskému domu, jímž je Schillerův dům. Friedrich Schiller zde trávil čas v roce 1785.
Město je zároveň plné nejrůznějších muzeí, včetně galerií zaměřených na umění všeho druhu. K těm významným patří Muzeu výtvarných umění v Lipsku. Další zajímavostí je komplex Grassiho muzea, Muzeum starožitností a Německé muzeum knih a písemnictví, které bylo založeno v roce 1884 a je nejstarším svého druhu na světě. V rámci muzeí a pamětních objektů se zachovalými exponáty lze pokračovat – Zeitgeschichtliches Forum Leipzig, Mendelssohnův dům, Saské psychiatrické muzeum a městské přírodovědné muzeum zvané Naturkundemuseum Leipzig. Jak vidno, na své si přijde opravdu každý.
Lipsko je spjato i s řadou výškových budov. Tou nejvyšší stavbou je komín společnosti Stahl-und Hartgusswerk Bösdorf GmbH, jehož výška dosahuje 205 metrů. Hned za ním je Funkturm Leipzig neboli větrná turbína Nordex N100 s výškou 190 metrů. Co se týče využívaných staveb, je to City-Hochhaus Leipzig s výškou 153 metrů, kde je sídlo Evropské energetické burzy. Přes 100 metrů má také obytná věž Wintergartenhochhaus a vysoké je sídlo společnost Stadtwerke Leipzig zvané Europahaus.
Při návštěvě Lipska se pochopitelně nemusíte ochuzovat ani o patřičnou zeleň vybízející k relaxaci. Důkazem toho je například Lipský lužní les. Lipský nábřežní les nese označení Leipziger Auwalda a jeho celková plocha je 2 500 hektarů. Hned vedle něho se nachází Zoologická zahrada v Lipsku, která patří k těm nejmodernějším v zemi. Obdivovat zde můžete až 850 druhů zvířat. Naopak milovníci flóry zavítají do Lipské botanické zahrady, kde je 7 000 druhů rostlin. Zahrada patří k těm nejstarším v Německu. Dalšími oblíbenými městskými parky jsou Clara-Zetkin-Park, Johannapark a Wildpark v Connewitz.
Návštěvu Lipska můžete plánovat i s ohledem zábavu a kulturní dění. Pořádány jsou zde každoroční akce nejrůznějšího charakteru, takže na své si přijdou všichni turisté. Milovníky motorismu zaujme autosalon Auto Mobil International. Už od roku 1458 jsou zde požádány Lipské vánoční trhy. Dále je to A cappella neboli Festival vokální hudby, Bachfest – Festival Johanna Sebastiana Bacha, Lipský knižní veletrh a Jazztage. Pokud jde o hudbu, akcí zaměřených na odlišné žánry je tu více než dost.
Hornosaská kuchyně je pro Lipsko naprosto vlastní. Vydatné pokrmy jsou ovlivněny mnohými styly, a především historickou gastronomií tohoto území. Saská dvorní kuchyně byla dříve hodně populární a vy máte možnost ochutnat ji ještě dnes. Pokud jde o ingredience, obvykle jsou využívány sezónní pochutiny. Při návštěvě restaurace nebo tržnice byste určitě neměli vynechat dušenou vepřovou pečeni Sächsischer Sauerbraten, vynikající roztíratelnou pomazánku na chléb Leberwurst, populární lovecký řízek Jägerschnitzel a vepřový ovar Wellfleisch. Nejznámějším pokrmem Lipska je Leipziger Allerlei. Velice často se setkáte s pokrmy vytvořenými z brambor. Jsou to třeba bramborové placky Fratzen a jejich odlišná varianta nazývaná Bambes. Místní obyvatelé se s nadšením oddávají i sladkostem, což dokazuje sladké pečivo Meißner Fummel. Tamní specialitou je například lipský skřivan Leipziger Lerche, což je křehký koláč s marcipánem. Nezapomeňte ani na vypeckovanou švestku s marcipánem Leipziger Räbchen, jíž se mnohdy říká lipský havránek. Vzhledem k tomu, že v Lipsku působí velké množství sládků, ochuzeni nebudete ani do dobré pivo. Typickým příkladem je Ur-Krostitzer.
Užívejte si pestré gastronomie tohoto německého města a vyrazte do některé z tamních restaurací. Vyhlášeným podnikem je Ratskeller. Zavítat můžete také do Bayerischer Bahnhof, Restaurant Alfa nebo dáte přednost restauraci s michelinským oceněním C'est la vie. Skvělé obědové menu vám nabídnou místa jako Planerts a Max Enk.
Německé město Lipsko je ovlivňováno oceánským podnebím. Připravte se tedy na teplejší léta, a naopak na chladnější zimy. Průměrné denní teploty v létě jsou kolem 19 °C, přičemž mnohdy stoupají nad 24 °C. Naopak zimní průměr je 1 °C, v chladných dnech klesá ručička teploměru pod bod mrazu. Zimní srážky jsou oproti těm letním poloviční. Nejdeštivějšími měsíci jsou červenec a srpen. Celoroční úhrn dešťových srážek činí 531 milimetrů. Velké rozdíly jsou pohledu slunečního svitu. V lednu je to 62 hodin za měsíc, v červenci pak 234 hodin. Celkový počet slunečních hodin za rok činí 1 748.
Bezpečnost v Lipsku je na velice dobré úrovni. Kriminalita zde patří obecně k těm nižším. Jako turisté si budete moci užívat nejznámější krásy města nejenom ve dne, ale také v noci. Snad jen některé odlehlejší oblasti je vhodné večer nenavštěvovat. Mezi přemírou turistů u památek, na tržištích a podobně dávejte pozor na své osobní věci. S žádnými jinými, než standardními doporučeními týkajícími se bezpečnosti zde nepočítejte.
Za cokoliv v Lipsku zaplatíte pohodlně eurem. Ceny jsou tu spíše nižší nežli v ostatních podobně velkých městech Německa. Bezhotovostní platby jsou samozřejmostí, hotovost si můžete rozměnit před cestou nebo v tamních směnárnách za trochu vyšší kurz. O cenových nákladech za vybrané služby a produkty si uděláte lepší představu díky následujícím příkladům.
Lipsko je z pohledu dopravy poměrně dostupným městem. Od Prahy je vzdáleno jen 250 kilometrů, takže se sem pohodlně dopravíte autem za 2,5 hodiny. Pokud byste chtěli cestovat bez starostí, můžete vsadit na dálkové autobusy. Doba strávená v autobuse bude cca 3,5 hodiny a náklady na jízdenku jsou od 600 Kč. O něco delší a dražší je cesta vlakem. Délka jízdy bude 4 hodiny a jízdenky stojí kolem 1 500 Kč.
Asi 21 kilometrů od Lipska se nachází letiště Lipsko/Halle. Letecké spoje z Prahy jsou však spojeny s přestupem a dlouhou dobou cestování, takže je lepší dát přednost pozemní dopravě. A jaké možnosti přepravy se vám nabízí v rámci Lipska a jeho nejbližšího okolí?