Německé město Magdeburg hledejte ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Druhé největší město této oblasti se rozkládá na řece Labe a jeho historie je sáhodlouhá. Ve středověku se jednalo o jedno z nejvíce prosperujících měst široko daleko. Název města vychází ze slov, které v překladu znamenají sílu, moc a pevný hrad, což je s ohledem na historii poměrně výstižné. Z geografického hlediska lze vypíchnout kraj Magdeburger Börde. Město bylo založeno na skále Severoněmecké nížiny.
Magdeburg má rozlohu 201 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 239 tisíc obyvatel. Nachází se v průměrné nadmořské výšce 43 metrů. Město je jedním z měst Labské cyklostezky a pravidelně se v něm koná velké množství kulturních akcí. Město ve své historii zažilo celkem tři devastace. Od požáru, přes válku až po bombardování. Velice rychle se však vzchopilo a dnes je cílem mnohých turistů.
Magdeburg překypuje spoustou zajímavých turistických cílů. Ty jsou tvořeny historickými památkami, ale také muzei a zelenými plochami. Mimo to se tu pořádá velké množství kulturních akcí. Tak neváhejte a zapište si do svého cestovatelského deníčku některé z níže uvedené působišť.
Pokud začnete poznávat město z pohledu historie a církevních objektů, existuje jednoznačný favorit. Tím je katedrála sv. Kateřiny a Mořice. Stavební dílo, jehož historie sahá do roku 937 a celková doba výstavby byl kolem 300 let. Výška této katedrály dosahuje 104 metrů. Samotné věže v gotickém stylu vznikly v roce 1520. Velice často se můžete setkat s alternativním názvem této katedrály, jímž je Magdeburský dóm. Podobně se jmenuje i nestarší jezdecký pomník, jímž je Magdeburský jezdec pocházející z roku 1240.
V návštěvě starodávných objektů můžete jistě pokračovat. Zaměřte se na klášter Panny Marie zvaný Unser Lieben Frauen, jehož historie sahá do 11. století. V dnešní době v něm navštívíte Muzeum moderního umění. Za podívanou stojí také stará Radnice z roku 1698. Na náměstí stála ještě dříve, a to od 13. století, došlo však k jejímu zničení během třicetileté války. Na seznam dalších významných náboženských objektů patří katedrála sv. Šebestiána. Katolická katedrála románského založení, jíž můžete vyměnit třeba za kostel sv. Jana jinak zvaný Johanniskirche. Ten byl založen už v 11. století. To vše doplňte kostelem sv. Ambrože.
Nejsou to pochopitelně jenom náboženské objekty, jimž byste měli v Magdeburgu věnovat pozornost. Zacilte na budovu Zemského sněmu, jejíž barokní fasáda je z roku 1724. Architektonicky pozoruhodným dílem je nejvyšší dřevěná stavba v Německu s názvem Elbauenpark. Vaší pozornosti by neměla ujít ani zřícenina pevnosti bývalého Pruského království. Vedle městských hradeb si vás získá sídlo vlády nebo palác Parlament Saska-Anhaltska z let 1889 až 1893. Dále je to zrekonstruovaná rokoková budova Parlament Saska-Anhaltska.
Chcete-li v Magdeburgu načerpat tu správnou atmosféru, směřujte na některé z tamních náměstí, popřípadě do vyhlášených ulic. Pomyslným středobodem dění je Hasselbachplatz. Dále je to Ulrichplatz, Damaschkeplatz a ulice Breite Weg. Mezi další dominanty města patří i Magdeburský vodní most, který je nejdelším vodním mostem v celé Evropě. O mnoho kratší je Jeruzalémský most. Oku lahodící je Zelená citadela neboli Die Grüne Zitadelle.
Milovníci vědění a poznávání si v německém Magdeburgu přijdou jistě na své. Dokazují to místní muzea zaměřená na různé oblasti. Navštivte Kulturněhistorické muzeum, Magdeburské muzeum přírody, Muzeum umění v klášteře Panny Marie a Cirkusové muzeum. Kapitolou samou o sobě je pak Jahrtausendturm, což je největší dřevěná věž na světě, v níž se nachází expozice o vývoji vědy. Velice originální je muzejní loď označovaná jako parník Württemberg.
Magdeburg, to je také přemíra zeleně v odlišných formách. Milovníci rostlin si jistě užijí návštěvu botanické zahrady ve skleníkovém komplexu zvané Gruson-Gewächshäuser. Na ploše asi 4 000 metrů čtverečních můžete spatřit deset výstavních sálů – například tropické domy, kaktusový dům, grusonské skleníky, palmový skleník a další. K vyhlášeným místům plným zeleně patří Herrenkrug Park, Geschwister-Scholl-Park a Elbauenpark. Patřičnou dávku relaxace spojenou se zábavu přináší Jahrtausendturm im Elbauenpark.
Magdeburg, to je i zábava, třeba divadelního typu v podání Theater Magdeburg. V rámci každoročních pravidelných akcí lze vypíchnout vánoční trhy. Ty navštíví přes 1,5 milionu lidí. Dále jsou to akce typu Europafest Magdeburg, Labe v plamenech a Stadtfest. V podzimním období probíhají nejstarší folklorní německé slavnosti. Zavítat můžete do koncertního sálu Stadthalle a milovníci elektronické hudby dají zelenou místu zvanému Kunstkantine.
Vzhledem k tomu, v jaké oblasti se Magdeburg nachází, připravte se na ochutnávku pokrmů pocházejících ze saské kuchyně. I přesto se samotné město vyznačuje některými kulinářskými specialisty, které jsou vlastní tomuto místu. Typickým příkladem je tmavší omáčka s brambory a mletým masem. Tomuto jídlu se říká Hacktesstippe. Pochutnat si můžete na Bötelu, což je vepřové koleno s kysaným zelím. Jeho nejtypičtější přílohou jsou vařené brambory nebo hráškové pyré. Na tržnici si dejte vynikající klobásu z jater a cibule zvanou Bollenwurst. Vepřové maso je nedílnou součástí i dalšího místního pokrmu jímž je pomazánka doplněná o vepřové sádlo. V předkrmech ji hledejte pod názvem Pottsuse. Vzhledem k tomu, že tato oblast je spojena s řadou místních pivovarů, právě pivem budete zapíjet mnohé z uvedených jídel.
Jen co vyrazíte do ulic Magdeburgu, budete míjet jednu kvalitní restauraci za druhou. Jestliže dáváte přednost michelinské kvalitě, zavítejte do podniku Highkitchen. Na druhou stranu si pochutnáte i v takových restauracích, jakými jsou Qilin, Bralo House, ALEX Magdeburg a Berner & Brown. Na lokální receptury se zaměřují podniky Landhaus Hadrys, Restaurant "Die Kirche" a Hummels Brauhaus.
Při cestě do Magdeburgu se připravte na oceánské podnebí. Takové klima je zárukou poměrně hřejivého léta. Až 49 dní v roce se zde teploty pohybují nad 25 °C. Opakem jsou chladnější a déle trvající zimy. Přes sedmdesát dní v roce jsou minimální teploty pod bodem mrazu. Nejvíce dešťových srážek spadne od května do srpna, na rozdíl od zimních měsíců. Celoroční úhrn dešťových srážek má hodnotu 515 milimetrů. Těšit se ale můžete na poměrně dost hodin slunečního svitu, a to především v červnu a červenci. Za celý rok je to 1 750 hodin. S bouřkami se setkáte spíše na jaře a v létě.
Německé město Magdeburg patří k těm bezpečným. Míra kriminality jde zde velice nízká. Obávat se nemusíte ani osamoceného cestování, jak ve dne, tak v noci. Stačí, když se budete držet základních pravidel pro bezpečné cestování a návštěvu Magdeburgu si užijete naplno. Rozhodně se neobávejte nějakého napadení a podobných věcí. Takové situace jsou zde výjimečné. I přesto si na frekventovanějších místech hlídejte své osobní věci, protože k drobným krádežím může docházet nejenom od místních, ale také od ostatních turistů.
Město Magdeburg je cenově dostupnou záležitostí. Ceny za služby a zboží jsou na německé poměry průměrné. Platit budete eury. Nezoufejte však v okamžiku, kdy si s sebou vezmete menší obnos hotovosti. Téměř na všech místech můžete platit platební kartou, popřípadě chytrým telefonem nebo hodinkami. Představu o cenových nákladech na dovolenou v Magdeburgu získáte prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Pokud se do Magdeburgu vydáte vlastním automobilem, z Prahy před sebou budete mít trasu dlouhou 375 kilometrů. Tu lze bez přestávky ujet za 3,5 – 4 hodiny. Vsadit samozřejmě můžete na autobusovou a železniční dopravu. Náklady na jízdenky se pohybují od 1 000 Kč a doba cesty se prodlouží na 5,5 hodiny. Letecká doprava v tomto případě není na místě. Po příjezdu do německého Magdeburgu se vám nabízí odlišné způsoby cestování.