Německé Alpy jsou často označovány jako Bavorské Alpy, protože leží právě v oblasti Bavorska. Nejde sice o ty nejvyšší vrcholky alpských hor, možná o to vyhledávanější je tamní příroda pro svoji přístupnost. To platí také o zimních radovánkách. Německé Alpy ukrývají jeden z nejvyšších vrcholů v zemi, jímž je Zugspitze s výškou 2 962 metrů nad mořem. Kolem celé oblasti byly přírodou vytvořená předhůří a morény, takže o přemíru jezer a menších vrcholků není nouze. Bavorské Alpy ukrývají spoustu krás, jejichž objevování se mohou věnovat i rodiny s dětmi.
Celá oblast Německých Alp je rozdělena na několik částí. Jsou to Berchtesgadenské Alpy, Allgäuské Alpy, Karwendel, Ammergauské Alpy, Chiemgauské Alpy a Wetterstein. Zapomínat bychom neměli ani na Bavorské Předalpí, které by však nemělo být zaměňováno s Bayerische Voralpen. Bavorské Alpy jsou především pro Čechy o vynikající dostupnosti z pohledu vzdálenosti, ale i z hlediska poměru cena/výkon.
Německé Alpy, to je primárně dechberoucí příroda, za níž se vyplatí vyrážet od jara do podzimu. Přemíra soutěsek, ohromující výhledy, čistá jezera a přírodní zajímavosti. Zima je naopak výzvou pro nezapomenutelné lyžařské zážitky. Hromada lyžařských středisek je toho jasným důkazem.
Pokud se rozhodnete vyrazit za sněhem do Německa, Bavorské Alpy nabízí ty nejlepší lyžařské podmínky v celé zemi. Jedním z nejznámějších lyžařských středisek je Garmisch-Partenkirchen, kde se mimochodem v roce 1936 konala olympiáda. Zavítat můžete i do ostatních oblastí s prvotřídním zázemím pro lyžování a ostatní zimní sporty. Nabízí se oblast Bad Hindelang, Oberstdorf, Grünten, Mittenwald a další. Jestliže patříte k milovníkům běžkování, potom se za krásně udržovanými tratěmi a zdravým horským klimatem vydejte do Berchtesgadenu.
Bavorské Alpy si vás samozřejmě získají i v letním období, kdy zde jednoznačně vede vysokohorská turistka. Pro ni jsou v Německých Alpách díky dostupnosti mnohých vrcholů připraveny doslova nadstandardní podmínky. Typickým příkladem je Národní park Berchtesgaden v Berchtesgadenských Alpách. Naplánovat si můžete třeba výstup na Hochkalter s výškou 2 607 metrů nad mořem nebo dáte přednost o něco menšímu Hoher Göll, kde je lezení podpořeno ocelovými lany. Chcete-li obdivovat unikátní jezero Königssee z výšky, potom by se vaším cílem měl stát travnatý vrchol Grünstein.
Určitou povinností při návštěvě Německých Alp je výstup na vrchol Zugspitze, kam se můžete dopravit prostřednictvím lanovky. Odtud si pak budete vychutnávat výhledy na okolní pohoří, včetně známého jezera Eibsee. Toužíte-li po krásném rozhledu, potom vyrazte na vyhlídku AlpspiX, v jejímž okolí se nachází řada turistických tras. O něco dostupnější a méně náročnější bude dostat se na vrchol Jochberg, odkud také hodně uvidíte.
Německé Alpy, to je i přemíra soutěsek, mezi nimiž vede Breitachklamm, což je jedna z nejúchvatnějších soutěsek ve střední Evropě. Pokud se budete pohybovat poblíž města Garmisch-Partenkirchen, vyplatí se naplánovat si výlet k soutěsce Höllentalklamm. Ta mimochodem leží poblíž soutěsky Partnachklamm, v jejímž případě okusíte její divokost a délku cca 700 metrů. Chcete-li si užít delší výlet tohoto typu, potom navštivte soutěsku Almbachklamm dlouhou až tři kilometry.
Přírodních dominant Německých Alp je rozhodně více než dost. Co takhle udělat si výšlap na vrchol Fellhorn s výškou 2 038 metrů nad mořem? Nebo byste snad raději viděli největší vysokohorské jezero Bavorských Alp? Pak směřujte k městu Oberstdorf, odkud se vydáte asi na půlhodinovou pěší túru k jezeru Freibergsee. Podobných vodních ploch je v Německých Alpách více než dost. Nabízí se třeba menší jezero Schrecksee, k němuž budete muset vystoupat do nadmořské výšky až 1 813 metrů. Obdivuhodné je jezírko Seealpe, které se vyplatí pozorovat ze stejnojmenného vrcholu s výškou 2 224 metrů nad mořem. Dalším jezerem je Walchensee. To budete mít jako na dlani z vrcholu Herzogstand.
Při návštěvě Německých Alp lze vysokohorské aktivity spojit i s poznáváním tamního prostředí, a to díky hradům a zámkům. Většinou se jedná o zámky Ludvíka II., mezi něž se řadí zámek Linderhof. Jeho nedílnou součástí je překrásný a rozlehlý zámecký park. Co se týče hradních staveb zasazených do vrcholů a hor, za zmínku stojí Hohenschwangau pocházející z 12. století. Své kouzlo má také zámek Neuschwanstein tyčící se na vysoké skále. Obklopen je navíc řadou vyhlídek, odkud si můžete zámek zvěčnit na fotografii. Nakonec nezapomínejte ani na zámek Herrenchiemsee ležící u největšího bavorského jezera Chiemsee. Jak vidno, Německé Alpy jsou celoroční záležitostí a každý si zde přijde na to své.
Gastronomie v Německých Alpách je víceméně bavorská, takže se hodně odvíjí od tradic. Kromě klasické německé kuchyně okusíte mnohé bavorské speciality, mezi něž jednoznačně patří populární klobása Bratwurst. Ostatně, klobásy jsou pro tuto oblast zcela vlastní. Pokud dáváte přednost spíše zelenině, vychutnejte si obdobu zeleninové polévky označovanou jako Eintopf. Dále se nabízí vyhledávaná polévka s játrovými knedlíčky a tradiční karbanátky. Bavorská kuchyně pochopitelně neopomíjí ani na milovníky sladkého, například v podobě císařského trhance. Vynikající jsou místní vanilkové rohlíčky a štrúdl. Jestliže patříte k příznivcům českého pivního sýra, možná vás nadchne jeho bavorská obdoba v podání jídla zvaného Obatzda.
A jak je to v Německých Alpách s lokálním pitím? Pokud jde o alkoholické nápoje, asi nemá cenu pochybovat o tom, že doménou je bavorské pivo. K němu je obvykle podáváno sýrové nebo uzeninové prkénko. Do jisté míry je tu rozšířené i vinařství, takže o sklenku dobrého vína nebude nouze.
Při návštěvě Německých Alp musíte počítat s tím, že se vydáváte do horské oblasti, čemuž také odpovídá tamní klima. Nejteplejší jsou samozřejmě letní měsíce, kdy se průměrné teploty v červenci a srpnu pohybují kolem 25 °C. I jaro je zde příjemné, nutno však podotknout, že s přibývající nadmořskou výškou dochází k rapidnímu poklesu teplot. Mnohdy se nevyhnete dlouhodobějším dešťovým srážkám. S koncem podzimu přichází první sníh snad do všech míst. Sněhové podmínky v zimě jsou kvalitní, a tak vybízí k zimním radovánkám a aktivitám. Průměrné teploty v lednu jsou kolem 0 °C až 5 °C a s nadmořskou výškou ještě více klesají.
Oblasti Německých Alp jsou obecně bezpečné. Jako návštěvníci se zde budete cítit dobře. Mezi ostatními turisty dbejte jen na běžná cestovatelská opatření, jako je hlídání osobních věcí a cenností. Z tohoto pohledu se v rámci Bavorských Alp nemusíte příliš omezovat. Vhodné je dodržovat bezpečnostní pokyny v přírodě, tzn. při návštěvě vrcholků hor a při realizaci nejrůznějších vysokohorských aktivit. Držte se vyznačených tras a dodržujte doporučení místních.
V Německých Alpách za služby a produkty zaplatíte eurem. To je dostupné v bankách i směnárnách v Česku a Německu. Většina zařízení a podniků nabízí návštěvníkům bezhotovostní platby, takže v tomto směru se nebudete příliš omezovat. Oproti ostatním Alpám, jakými jsou ty švýcarské a francouzské se v těch bavorských setkáte s přijatelnějšími cenovými náklady. Níže uvádíme několik orientačních průměrných cen za vybraný sortiment a služby.
Do Německých Alp se můžete dopravit různými způsoby. Záleží také na tom, do jaké části Bavorských Alp míříte. Jednou z velkých předností léto lokality je blízkost k České republice. Například z Prahy do Garmisch-Partenkirchenu je to pouhých 470 kilometrů. Od Českých hranic to bude ještě blíže. Tuto trasu ujedete přibližně za 5 hodin. A jaké jsou alternativní možnosti dopravy?
Ideální je, pokud v Německých Alpách disponujete vlastním autem. Budete totiž dopravně nezávislí. Pakliže sem přicestujete jinak, využijte ostatních způsobů přepravy.