Pasov je německým městem, nacházejícím se ve spolkové zemi Bavorsko. Konkrétně na pomezí Rakouska a soutoku tří řek, jakými jsou Ilzu, Dunaj a Innu. Město Pasov je velice často označováno jako Passau. Jeho velikost je 69,57 kilometrů čtverečních a žije zde přes 50 tisíc obyvatel.
Už v 1. století zde vznikaly dvě římské pevnosti. Teprve až v 6. století do těchto míst přišli Bavoři a začali budovat vévodský dvorec. To byl start postupného rozvoje města, k čemuž přispívala především dunajská cesta. V současné době představuje Passau druhé největší město okresu.
Město Pasov leží v nadmořské výšce 312 metrů nad mořem. Z geografického hlediska patří mezi významná okolní místa Bavorský les, alpské podhůří Molassebecken, ale také údolí vytvořené soutokem tří řek. Pasov je rozdělen na deset městských částí. Díky vzdálenosti 60 kilometrů od českých hranic je vyhledávaný kvůli oblíbeným vánočním trhům.
Německé město Pasov se vyjímá jedinečnou atmosférou. Město tří řek nabízí spoustu zajímavostí v podobě barokních památek, ale i moderních staveb. To vše je doplňováno malebnou krajinou a spoustou zelených působišť.
Dominantní historickou památkou Pasova je Katedrála sv. Štěpána neboli St. Stephen´s Cathedral. Jinak také Dóm sv. Štěpána. Jde o monumentální stavbu z koce 17. století, kde se nachází největší kostelní varhany světa. Ty obsahují až 17 388 píšťal. Další příjemnou podívanou vám zprostředkuje Horní hrad zvaný Veste Oberhaus. Ten byl postaven v roce 1219 a nabízí překrásný výhled na město a soutok tří řek. Vaše kroky musí směřovat také na Náměstí Rathausplatz, na němž stojí krásná městská radnice ze 13. století. Nepřehlédnutelnou ikonou této městské části je věž s výškou 38 metrů, kde jsou vidění propracované fresky.
Pasov nabízí také nebeský žebřík, a to v podobě 321 krytých schodů vedoucích do kláštera Mariahilf. Takové pomyslné schody do nebe na jejichž konci budete moci obdivovat rokokovou kapli a vzácné obrazy, včetně poutního muzea. Jasně identifikovatelnou součástí Pasova je Schaiblingova věž, která byla kdysi dávno významným prvkem tehdejšího opevnění. Její poslední opravy proběhly v roce 2013.
V Pasově byste si neměli nechat ujít ani známou Uměleckou alej. Ta je přezdívána jako ulice Artists Alley. Dlážděná cesta plná nejrůznějších uměleckých galerií a řemeslných obchodů. Spousta těchto děl je v létě vystaveno před krámky. Vynechat nesmíte ani biskupskou rezidenci Neue Bischofliche Residenz. Historie tohoto objektu sahá do 17. století a uvnitř něho se nachází velké bohatství Pasova. Muzeum pokladů, k němuž dojdete po rokokovém schodišti.
V německém městě Pasov lze proniknout také do historie v mnoha směrech. Je to například známé Muzeum skla Passauer Glasmuseum. Jde o největší sbírky českého, bavorského a slovenského skla na světě. K vidění jsou tisíce skleněných exponátů. Za zmínku stojí i historické muzeum Oberhausmuseum, Roman Museum Castle Boiotro a Passau Dachshund Museum. Ochuzovat se pochopitelně nemusíte ani o moderní muzejní sbírky. Je to MMK Passau neboli Museum of Modern Art Wörlen Passau. K vidění jsou hlavně expresionistická a kubistická díla. Za kulturou lze zajít do městského divadla Landestheater Niederbayern, které bylo založeno v 1645. Původně šlo o plesový dům. V současnosti se v něm odehrávají muzikály, opery, koncerty a jiná představení.
Když navštívíte město Passau, tak byste si v žádném případě neměli nechat ujít ani plavbu po Dunaji. Z promenády Fritz-Schaffer máte možnost zavítat k některé z výletních lodí, kde si sjednáte projížďku dle svých představ. Oddávat se můžete pohybovým aktivitám podél řeky Dunaj nebo navštívíte některý z vyhlášených festivalů. Na počátku května je to například festival Maypole nebo pivní festival Volksfest. Známé jsou zde oblíbené vánoční trhy, kam se každoročně sjíždí spousta turistů. A díky blízké vzdálenosti od Českých hranic také mnoho Čechů.
Pokud chcete poznat blízké okolí Pasova, nabízí se vám toho více než dost. Vyjet lze třeba k Würzburgské rezidenci nebo do města Burghausen, kde se nachází nejdelší hrad v Evropě. Vyhledávané je lázeňské město Bad Füssing nebo dáte přednost překrásným městům Řezno a Bamberg. Zapomínat byste neměli ani na přírodní skvosty. Tím je třeba Bavorský les jinak nazývaný Bayerischer Wald. Výzvou je vrchol Velký Javor nebo vyrazíte k některému z okolních jezer. Je to Velké Javorské jezero, Roklanské jezero a Malé Javorské jezero.
Při návštěvě německého Pasova se můžete těšit na tradiční bavorskou kuchyni, respektive výběr místních regionálních specialit. Prolínají se zde nejrůznější gastronomické směry, jejichž výsledkem je rustikální kulinářství a spousta moučných jídel. Oblíbené jsou například telecí párky Weißwurst nebo sekaná Leberkäse. Častou přílohou jsou houskové knedlíky a moučné knedlíky označované jako Germknödel. Pochutnat si můžete na vepřovém ramínku Schäufele a vepřovém kolenu Schweinshaxn. A jako sladkou tečku na závěr okuste norimberský perník zvaný Nürnberger Lebkuchen.
V německém městě Pasov máte možnost poznat řadu místních specialit. Nabídnou vám je například podniky jako Bayricher Lowe, Heiling-Geist-Stiftschenke, Loewen Brauhaus Passau a Altes Braeuhaus. Pokud dáváte přednost levnějšímu modelu stravování, zavítejte do Scharfrichterhaus, Bouillabaisse Fischerestaurant, Venti Tre – Birreria a Anton.
V Pasově si budete užívat horkého a suchého léta, které je obvykle doprovázeno bouřkami. Maximální teplota zde stoupá k 25 °C. Zimy jsou naopak chladné a zasněžené s nízkými teplotami pod bodem mrazu. Mrazivých dnů je v Pasově třikrát více než těch letních. Během roku se tu projevují proudy vzduchu vanoucí od západu, ale také časté mlhy. To je způsobeno soutokem řek. Mezi nejsušší měsíce v Pasově patří listopad a říjen.
Německé město Pasov se pojí s průměrnou kriminalitou. Během dne se budete cítit bezpečně. To samé platí i v noci při procházkách po turisticky oblíbených lokalitách. Odlehlejší místa raději vynechte, ať si nekazíte pohled na město. Drobné krádeže zde mohou hrozit především na trzích, včetně těch vánočních, u památek a podobně. Na takových působištích si dávejte větší pozor na své osobní věci, cennosti a elektroniku. Nic jiného vám v tomto malebném německém městečku hrozit nebudete. Stačí jen trochu běžné obezřetnosti a dovolená v Pasově proběhne v tom nejlepším světle.
Náklady na dovolenou v Pasově lze přirovnat k cenám ve větších českých městech. To znamená, že rozdíly zde nebudou až tak markantní, mnohdy nulové. Pro lepší představu se začtěte do několika níže uvedených cen za zboží a služby.
Do německého Pasova můžete cestovat několika možnými způsoby. Vzhledem ke vzdálenosti asi 220 kilometrů od Prahy se nabízí doprava vlastním vozem. Taková cesta bude trvat přibližně 3 hodiny. Alternativou se vám může stát autobusová doprava. Délka jízdy 4 hodiny a náklady od 250 Kč. Vlakové spojení trvá s jedním přestupem 5,5 hodiny a jízdenka vás vyjde na 650 Kč. Letecká doprava vzhledem ke vzdálenosti nejbližšího letiště od Pasova není praktická.