Stuttgart je německým městem nacházejícím se na jihozápadě země. Zároveň jde o hlavní metropoli Bádensko-Württemberské oblasti. Jeho rozloha je 207,33 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 630 tisíc obyvatel. Město s kosmopolitním charakterem je považováno za jedno z nejvíce průmyslových center Německa. Především mezi Čechy je tato metropole známá pod označení Štíhrad. Stuttgart je přezdíván, jako kolébka automobilismu, protože v něm mají sídlo dvě známé automobilky Mercedes-Benz a Porsche.
Situování rozlehlého města je velice pestré, jelikož leží v kopcovité krajině zvané Neckar, konkrétně u přítoku Rýna. O mnohém vypovídá i další pojmenování – město mezi lesem a vinnou révou. Samotné centrum se nachází v nadmořské výšce 270 metrů nad mořem. Z vyvýšených míst lze jmenovat kupříkladu Birkenkopf s výškou 511 m. n. m. a Württembersko s výškou 411 m. n. m. Za zmínku stojí Grüner Heiner nebo Stuttgartská pánev. Zajímavostí je to, že více jak 40 % tamních obyvatel nejsou původem Němci.
I když bylo toto město během druhé světové války dost bombardováno, velká spousta historických památek prošla rekonstrukcí a obnovou. To je zárukou pestrého poznávání, k čemuž se přidává relaxace v místních parcích a výjimečný kulturní zážitek.
Nutno podotknout, že většina kulturních památek je situována v okolí náměstí Schlossplatz, což je vlastně největší náměstí ve městě. Zde můžete navštívit kupříkladu Kolegiátní kostel Stiftskirche z 12. století, jehož gotická architektura se prolíná s románským interiérem. Za návštěvu stojí starý zámek zvaný Altes Schloss. Některé jeho části pochází z roku 1320 a zbývající většina je z 15. století. Opakem starého zámku je ten nový s názvem Neues Schloss. Toho honosné stavební dílo, kde dnes sídlí úřady bylo dokončeno v roce 1807. Jako turistům se vám nabídne možnost poznat jeho sklepní prostory.
Pokud se budete pohybovat na náměstí Schillerplatz, určitě zavítejte ke starému kancléřství Alte Kanzlei, kde se tyčí sloup z roku 1598. Nenechte i ujít působivou architekturu paláce krále Viléma zvaného Wilhelmpalais z roku 1840. V oblasti vnitřního města se nachází ještě Stuttgartské národní divadlo, hlavní nádraží Hauptbahnhof z roku 1920 a také klasicistní královská budova Königsbau z roku 1850. V rámci komplexnosti stojí za zmínku i výjimečná atmosféra staré tržnice Markthalle z roku 1910, která se nese v secesním duchu.
Německé město Stuttgart je natolik velké, že si tu zajímavé pamětihodnosti budete moci užívat na každém kroku. Na seznam těch známějších a turisty vyhledávaných patří třeba Palác Ludwigsburg z let 1704 až 1758. Pakliže se řadíte k příznivcům rokokové architektury, dejte zelenou Zámecké samotě z let 1700 až 1800. V jedné z vnějších čtvrtí Stuttgartu se nachází i Zámek Hohenheim, jehož budování probíhalo od roku 1771 do roku 1793. Zámeckých staveb je tu ostatně více než dost. Co takový Zámek Rosenstein? Klasicistní stavba plnila v minulosti roli letního paláce krále Viléma I.
Při návštěvě Stuttgartu můžete zamířit k některým novějším stavbám, mezi něž patří kostel Friedenskirche pocházející z roku 1966. O něco starší je pak první betonová televizní věž na světě Fernsehturm Stuttgart. Za návštěvu stojí také rozhledna, potažmo vyhlídková věž Burgholzhof z roku 1891.
Ve Stuttgartu se mimo jiné nachází i několik významných muzeí. Milovníci historie určitě vsadí na historické muzeum Haus der Geschichte. Další bohaté sbírky jsou uloženy ve Státním přírodovědném muzeu. V automobilovém městě samozřejmě nesmí chybět ani muzea vybraných značek. Je to tedy Muzeum Mercedez-Benz s více jak 125letou historií automobilky nebo Muzeum Porsche otevřené v roce 1976. Od roku 2008 se nachází v nových prostorách. Další zajímavostí je Linden Museum a Muzeum tramvají. V rámci vědění je třeba neopomíjet ani na knihovny. Nejvýznamnější je Württembergische Landesbibliothek, jíž budete obdivovat i z pohledu architektury a dále Univerzitní knihovna ve Stuttgartu.
Krásná architektura ve městě se na mnoha místech prolíná také s jedinečnou zelení. U státního divadla, hlavního nádraží a starého zámku můžete navštívit přilehlé parky. Hned vedle Stuttgartské zoologické zahrady se nachází Rosensteinpark. Zde je mimochodem i Rosensteinské muzeum. Za zmínku stojí Killesbergpark a historické arboretum Landesarboretum Baden-Württemberg. Jeho celková rozloha je 16,5 hektaru, takže na své si přijde opravdu každý. Omezovat se nemusíte ani z pohledu umělých jezer a rybníků. K populárním vodním plochám patří jezero Max-Eyth-See. To vzniklo z bývalého lomu v roce 1935. Navštívit můžete ohnivá jezera Feuersee nebo se vypravte podél řeky Neckar, kde vede spousta cyklostezek a je tu zázemí i pro turisty.
Stuttgart si vás mimo jiné získá silným kulturním zážitkem. Vyrazit můžete do Státního divadla, Stuttgartského rozhlasového symfonického orchestru nebo dáte přednost muzikálovým divadlům typu Palladium Theater a Apollo. V tamní sportovní aréně Schleyerhalle jsou pravidelně pořádány nejrůznější hudební akce. Mezi akce větších rozměrů rozhodně patří zemědělský veletrh Volksfest, rybí trhy Hamburger Fischmarkt na konci července, letní festival Stuttgart Sommerfest na začátku srpna a na začátkem září vinařská vesnice Weindorf. Na konci roku jsou to pak vyhlášené vánoční trhy, které navštíví až 3,5 milionů lidí.
Při návštěvě Stuttgartu se setkáte s rozmanitou a vybranou gastronomií. Od tradiční švábských jídel, až po mezinárodní kuchyni. Přímo pro tento region jsou typická dvě tradiční jídla. Tím prvním jsou speciální taštičky Maultaschen, ve kterých najdete směs hovězího masa a špenátu. Druhou populární pochutinou je dušená čočka v kombinaci s párkem a špeclemi. Ochutnat můžete také sýrové špecle nebo propadnete novodobějším jídelním stylům v podání burgerů. Spoustu tradičních ingrediencí a hotových jídel zakoupíte i na tržnicích. K dobrému jídlu patří dobré pití. Nejoblíbenějšími nápoji jsou bezpochyby pivo a víno z tamních vinařských oblastí.
Vhod vám přijde pár tipů na kvalitní restaurační podniky. Při procházkách Stuttgartem určitě zavítejte do CUBE Restaurant. K těm dalším vyhlášeným patří restaurace s unikátním názvem „1.5“. V závislosti na vašich chutích můžete dát přednost také restauracím typu Brenner, Mohringer Hexle a Restaurant Christophorus.
Pro Stuttgart je typické oceánské klima, které se podepisuje na hřejivém letním počasí, a naopak na chladnějších zimách. V létě se průměrné denní teploty pohybují kolem 20 °C, ty maximální pak překračují hranici 25 °C. I když je město z větší části chráněno kopci v okolí, v létě může být vystavováno občasným bouřkám. Nejvíce dešťových srážek spadne v červenci a obecně je to od května do srpna. V zimě jsou průměrné teploty nad bodem mrazu. Připravit se můžete na sněhové přeháňky, které však nejsou delší jak několik dnů v kuse. Pokud jde o celkový počet slunných dnů ve městě, činí 1 807 hodin, kdežto celoroční úhrn dešťových srážek je 718 milimetrů.
Německé město Stuttgart z pohledu bezpečnosti odpovídá standardu západní Evropy. I když velkou část obyvatelstva tvoří přistěhovalci, město je velice bezpečné. Ostatně, dokazují to nejrůznější statistiky. Stuttgart se díky nim řadí mezi nejbezpečnější města v Německu. Obvykle se umísťuje na druhém místě hned za Mnichovem. Při dovolené ve Stuttgartu se tak nemusíte příliš omezovat z pohledu bezpečnosti. Na frekventovanějších místech si jen pohlídejte své osobní věci jako kdekoliv jinde na světě, jinak nic víc.
Ve Stuttgartu budete platit eurem, jako v celém Německu. Město nabízí dostatek bankomatů, směnáren a bank. Eura si ideálně směňte ještě v Česku. Mnohdy se vyplatí platit kartou kvůli lepšímu směnnému kurzu, záleží na bance nebo službě pro placení, jíž využíváte. Bezhotovostně dnes zaplatíte v podstatě kdekoliv. Na Německo se Stuttgart pojí s průměrnými cenami. Níže uvádíme několik příkladů cen vybraných služeb a zboží.
Město Stuttgart se nachází na jihovýchodě Německa, takže od České republiky vás čeká vzdálenost necelých 500 kilometrů. V závislosti na konkrétní trase do města dorazíte za 5 až 6 hodin jízdy vlastním automobilem. Využít samozřejmě můžete i přímých autobusových linek. Cena jízdenky začíná na 900 Kč a doba jízdy bude kolem 8,5 hodiny.
Spolehnout se můžete na leteckou dopravu, protože asi 13 kilometrů od města se nachází mezinárodní letiště Stuttgart Airport. S jedním přestupem vám cesta z Letiště Václava Havla nezabere více, jak 4,5 hodiny a za letenku zaplatíte od 2 000 Kč. Stuttgartské letiště není příliš velké, takže z jednoho konce na druhý se dostanete za 10 minut. Pokud jde o přepravu z letiště do města, nabízí se různé varianty.
Přímo na letišti, popřípadě ve města si můžete pronajmout automobil. Cena pronájmu začíná na 1 900 Kč za den. V rámci dovolené ve Stuttgartu se vám pochopitelně nabízí odlišné způsoby cestování a dopravy.