Haag je třetím největším městem Nizozemska a zároveň důležité město Evropy, protože se zde nachází velká spousta mezinárodních organizací. Je to třeba Mezinárodní soudní dvůr, Mezinárodní trestní soud, Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii, Europol, Stálý rozhodčí soud a další.
Město samo o sobě začalo vznikat v roce 1248, když byl v této lokalitě vybudován zámek nesoucí název s-Gravenhage. Současná podoba města Haag má rozlohu asi 98,2 kilometrů čtverečních a žije zde přes půl milionu obyvatel.
Haag je hlavním městem provincie Zuid-Holland a Nizozemského království Amsterdam. Město se skládá z několika částí. Kromě centra je to ještě Escamp, Haagse Hout, Laak, Leidschenveen-Ypenburg, Loosduinen, Scheveningen a Segbroek.
Haag, to pochopitelně není jenom sídlo parlamentu, vlády a mezinárodních organizací. Toto město ukrývá přemíru zajímavých historických staveb, přírodních ploch a vybízí k zábavě, kultuře a mnohým dalším aktivitám.
Asi tou nejdominantnější stavbou Haagu je komplex označovaný jako Binnenhof pocházející z třináctého století. Jeho pojmenování v překladu znamená Hraběcí obora, což je vzhledem k několika historickým budovám naprosto výstižné. Opodál se nachází obrazárna Mauritshuis, ale také úchvatné jezírko Hofvijver.
Významnou, a hlavně starou historickou památkou je kostel Grote Kerk, ve kterém je 51 zvonů. Podívat se můžete také na radnici zvanou Oude Stadhuis. Ta pochází z roku 1564 a situována je na náměstí Groenmarkt. Vašemu zájmu by neměl uniknout ani palác Noordeinde z roku 1984 a palác míru Vredespaleis z roku 1913.
Pokud chcete mít Nizozemsko jako na dlani, navštivte v Haagu také Madurodam. Jde o velice zdařilou a zajímavou zmenšeninu města, která se nachází na ploše 18 tisíc metrů čtverečních. Jedná se o zmenšeninu 1:25, v níž můžete spatřit třeba Amsterdam, Den Haag, Rotterdam a Utrecht. Velká míra poznání na vás čeká třeba v muzeu Gevangenenpoort ve Vězeňské bráně. Zapomínat byste neměli ani na muzeum historie Haags Historisch Museum.
Město Haag neopomíjí na překrásné zelené plochy, jež jsou tvořeny přemírou nejrůznějších parků. Mezi čtvrtěmi Scheveningen a Staatenquartier je situován park s názvem Zorgvliet. Lákavé jsou také Scheveningské lesíky a park Westbroekpark, kde je situována překrásná zahrada s přemírou odlišných druhů růží. Tomuto místu se říká Rosarium. Pokud se do Haagu chystáte v druhé polovině září, určitě se staňte součástí významné akce zvané Prinsjesdag, kdy budete moci vidět průvod s královskou rodinou jedoucí ve zlatém kočáře. Kulturních a zábavních akcí je ve městě více než dost. Užívat si budete i tamní gastronomie, nočního života nebo oblíbeného nakupování.
V Haagu budete českou kuchyni hledat poměrně těžko. Připravte se spíše na nizozemské, respektive místní speciality. Hodně populární je polévka z hnědých fazolí a jemně zahuštěná polévka Humkesoep. K výrobě tradičních pokrmů se často používá hovězí a vepřové maso, ryby a brambory. Místní gastronomie je v hodně směrech ovlivněna i zahraničními prvky. Dokazuje to například čínská kuchyně a pouliční podniky nabízející pizzu, kebab a jim podobná jídla.
Jestliže toužíte po místní kuchyni v Haagu, potom se vydejte do podniků, jakými jsou Restaurant de Dagvisser, Catch by Simonis a Zebedeus. Oblíbené luxusní restaurace jsou Hoftrammm, Restaurant 6&24, Restaurant Callas´s a Restaurant Zheng – HanTing Cuisine.
V případě Haagu počítejte s oceánským klimatem. To znamená, že léta nemusí být tak teplá, a naopak zimy nebudou tolik chladivé. V letních měsících se připravte na průměrné teploty kolem 23 °C. Ty nižší noční budou na hranici 12 °C. Zimy se prezentují teplotním rozsahem od 0 °C do 5 °C. Zvykejte si na to, že počasí v Haagu je spíše deštivého charakteru. To znamená, že každoročně spadne 700 až 800 milimetrů srážek. Místní klima je mnohdy doprovázeno větry.
Díky většímu množství mezinárodních organizací lze počítat s vyššími bezpečnostními opatřeními ve městě. To platí rozhodně přes den. V noci je lepší se vyhýbat některým čtvrtím, a to především díky muslimské komunitě. Relativně nebezpečnou je čtvrť Schilderswijk, která se stala takovou pomyslnou no-go zónou. Na místech s větší koncentrací turistů si raději hlídejte své osobní věci před pouličními zloději. To platí také v případě přeplněných dopravních prostředků.
Město Haag se z pohledu životních nákladů řadí k nizozemskému průměru. A nutno podoktnout, že ten je vyšší nežli v České republice. Připlatíte si hlavně v restauračních zařízeních. Níže uvádíme několik orientačních cen za vybraný sortiment a služby.
Z České republiky do Haagu je to přes 900 kilometrů. Využít můžete vlastního automobilu nebo vsadíte na jiný typ dopravy. Jsou to například autobusy. Cesta trvá přibližně 15 až 17 hodin a náklady se pohybují od 1 000 Kč. V případě vlakové dopravy si určitě připlatíte. Obvykle je jízda spojena s několika přestupy. Délka jízdy vlakem je kolem 13 až 14 hodin a cena za jízdné začíná na 3 000 Kč. Asi tou nejrychlejší variantou je letecká doprava. Vzhledem k tomu, že město Haag nemá letiště, musíte svůj let směřovat do Rotterdamu nebo Amsterdamu a odtud pak autobusem do Haagu. Délka takového letu je něco přes 1,5 hodiny. Letenky lze sehnat od 1 600 Kč. Dopravu v samotném městě pak můžete řešit následujícími způsoby.