Utrecht je oblíbeným nizozemským městem, které svého času patřilo k těm nejvýznamnějším v zemi. Se svojí rozlohou 99,32 kilometrů čtverečních je čtvrtým největším městem Nizozemska. Zároveň představuje centrum pro římskokatolickou církev.
Historie tohoto města sahá do roku 48. Tehdy zde Římané vybudovali pevnost, které se říkalo Traiectum. V dřívějších dobách bylo město pojmenováno jako Ultra Traiectum. Po roce 1000 byl Utrecht významnou spojnicí v rámci dálkového obchodu. Za dob druhé světové války bylo město osvobozeno prostřednictvím kanadské armády.
V Utrechtu žije aktuálně kolem 600 000 obyvatel. Město je známé také tím, že se zde nachází jedna z největších univerzit v Nizozemsku.
Při návštěvě Utrechtu budete obdivovat především historické památky tohoto místa. Spousta objektů je barokního a gotického původu. Velkou výzvou se vám kromě městské památkové rezervace stane i pestrý kulturní program města.
Vaším odrazovým můstkem bude katedrála sv. Martina, jenž je označována jako Domkerk. Její stavba začala v roce 1254. Část jí byla zničena v roce 1674. V současné době se prezentuje velkým chórem s výškou 32 metrů. Ještě větší je věž dómu Domtoren s výškou 112 metrů. Tato katedrála je napojena na významnou Akademii Academiegebouw, jež vznikla roku 1636. Právě v jejích útrobách se nachází Univerzitní muzeum.
V gotickém stylu si povšimnete i další katedrály, kterou je nizozemský metropolitní chrám sv. Kateřiny. V těchto prostorách se nachází pozůstatky sv. Wilibrorda. Unikátním chrámem je i ten sv. Petra nazývaný jako Pieterskerk. Jeho vznik proběhl v 11. století, což z něj dělá nejstarší chrám v Utrechtu. Mezi ostatní významné stavby patří Dům Rietvelda a Schröderové s velice originálními interiéry. Roku 2000 byl mimochodem zanesen na seznam světového dědictví UNESCO.
V Utrechtu jsou situována i lákavá muzea. Je to například Ústřední muzeum Centraalmuseum, které je v podstatě národním muzeem a bylo postaveno v roce 1838. Tím nejstarším muzeem je Muzeum Catharijneconvent, kde se nachází řada slavných expozic. Vynechat nakonec nemusíte ani Národní muzeum hudebních nástrojů Museum Van Speelklok tot Pierement.
V Utrechtu si udělejte výlet k moderním objektům města nacházejícím se v západní části metropole. Jsou to obchodní a průmyslové výškové budovy. Ta nejvyšší má rovných 105 metrů. O něco menší je pak Kantoortoren Galghenwert se svou výškou 85,5 metrů. Nepřehlédnutelnou součástí města je také Starý kanál Oudegracht protékající středem Utrechtu. Za krásami zeleně vyrazte do botanické zahrady Utrecht Botanic Gardens.
V Utrechtu poznáte gastronomii všeho druhu a na prvním místě tu nizozemskou. Sýr Gouda na mnoho způsobů, ryby, maso, ale i smažené hranolky nebo něco pro vegetariány. Na své si přijde rozhodně každý. Navštívit mimo jiné můžete spoustu kaváren a pivnic.
Za gastronomickým zážitkem vykročte do některé z těchto restaurací. Patří mezi ně Restaurant Karel 5, Simple, Holland Casino Utrecht a Wilhelminapark. Pokud chcete dát přednost místním specialitám, i když třeba ne moc zdravým, volte podniky jako C´est Ca, Graaf Floris a Kantien.
Když se budete chystat do Utrechtu, počítejte spíše s deštivějším klimatem, které je pro toto město zcela vlastní. Dešťové přeháňky mohou přicházet od dubna do listopadu. V ostatních měsících nejsou tak intenzivní. Průměrné teploty v létě se šplhají k 23 °C až 25 °C. I jarní a podzimní období je celkem příjemné. Ručička teploměru se pohybuje mezi 15 °C až 18 °C. Klima v Utrechtu nepřináší žádná výrazná léta, a na druhou stranu ani příliš chladné zimy. Teploty jsou kolem 5 °C.
Utrecht počátkem roku 2019 poznamenala střelba ve veřejných dopravních prostředcích, takže od té doby zde platí zvýšené bezpečnostní opatření. Dokonce tu vznikla obava z teroristického útoku. Při toulkách městem byste proto měli být dostatečně obezřetní. Rozhodně se vyhýbejte přistěhovaleckým čtvrtím, kde hrozí riziko přepadení nebo jakýchkoliv jiných problémů.
Město Utrecht bylo doposud spojováno v průměrnou kriminalitou v zemi, takže doufejme, že něco podobného bylo jen výjimkou. Obecně zde platí, abyste si v přelidněných prostorách dávali větší pozor na své osobní věci a peníze.
Při plánování dovolené v Utrechtu počítejte s tím, že si na některých místech trochu připlatíte. Ceny ve městě nevybočují z nizozemského průměru a ten český v ledasčem převyšují. Obrázek o cenách v Utrechtu si můžete udělat díky níže uvedeným příkladům.
Na cestu do Utrechtu se můžete vydat několika možnými způsoby. Trasu dlouhou 850 kilometrů lze urazit vlastním automobilem nebo vsadíte na autobus. Doba jízdy bez přestupu se pohybuje kolem 13 hodin a náklady na jízdenku jsou od 900 Kč. Milovníci železnice budou volit vlakové spojení. Doba jízdy bude obdobná, jen počítejte se třemi přestupy. Vyšší budou i samotné náklady na jízdné, a to od 2 800 Kč. Tím nejpohodlnějším, nejrychlejším a ve výsledku i velice levným řešením bude letecká doprava. Vaším cílovým letištěm se s největší pravděpodobností stane to v Amsterdamu. Doba letu z Prahy je asi 1,5 hodiny a cena letenky je od 1 600 Kč. Trasu z Amsterdamu do Utrechtu dlouhou asi 45 kilometrů překonáte za pomoci některého z autobusových spojů.