Trojmiasto je název pro aglomeraci tří polských měst, nacházejících se na pobřeží Baltského moře. Do této aglomerace běžně zařazujeme Gdaňsk, Gdyni a Sopoty. V tomto Trojměstí momentálně žije zhruba 800 tisíc lidí, a jedná se tak o jedno z nejvýznamnějších sídel v celém Polsku.
Trojmiasto je zároveň velmi atraktivním cílem pro všechny cestovatele, kteří mají rádi historii, působivou architekturu, a skvělé jídlo. Gdaňsk v sobě spojuje všechny tyto klady, zatímco Gdyně je spíše moderním přístavním městem, které ovšem žije bohatým kulturním životem.
Pokud si budete chtít odpočinout od ruchu velkoměsta, můžete se vydat do Sopot, což je velmi poklidné městečko. Ať už tedy hledáte cokoliv, v Trojmiastu to jistě najdete.
Velkým lákadlem pro všechny návštěvníky je Staré město nacházející se v Gdaňsku. Až do konce Druhé světové války mělo město velmi významnou německou menšinu, takže zdejší architektura je kombinací polských a německých vlivů.
Centrem Starého města je tzv. Dlugy Targ, což je v překladu Dlouhý trh. Právě kolem něj nalezneme činžovní domy, pro jejichž zdobené fasády je Gdaňsk tak známý. Na Dlouhém Trhu se nachází také radnice.
Radniční věž je přístupná a nabízí velmi dobrý rozhled na celé město. Zároveň na ní zhruba každou hodinu hraje Óda na radost, hymna Evropské Unie, na zvonkohru.
Na tomto náměstí se také nachází slavná Neptunova kašna, která je symbolem celého města. Jedna z pověstí vypráví, že z ní kdysi tekla vodka, ve které plavaly šupiny zlata.
Pokud se z hlavního náměstí vydáte na sever, dojdete k dominantě celého města, kostelu Panny Marie. Ten je postavený v gotickém slohu za využití charakteristických cihel, ze kterých je v Gdaňsku postaveno mnoho budov.
Opět můžete vystoupit až na vrchol jeho věže a kochat se výhledem na město.
Gdaňsk samotný je velmi upraveným městem, nachází se zde mnoho parků a promenád, některé z nich jsou napojeny na pobřeží Baltského moře. Pokud tedy máte rádi procházky, v Gdaňsku máte mnoho příležitostí.
Další z dominant města je největší zoologická zahrada v celém Polsku. Chov exotických zvířat má ve městě dlouhou tradici, právě proto si zdejší zoologická zahrada získala takovou oblibu.
Pro nadšence do techniky existuje v Gdaňsku jedno místo, které nemohou minout. Na břehu řeky Motlavy naleznete středověký nákladový jeřáb, který kdysi sloužil pro manipulaci se zbožím, které připlulo po řece. Jedná se o jediný takový jeřáb, který se v Evropě zachoval, a jedná se o připomínku slavné minulosti tohoto města.
Pro příznivce moderní architektury je povinou zastávkou náměstí Kosciuzsko ve Gdyni. Celé náměstí je přestavěno do modernistického stylu, takže budete mít mnoho příležitostí ocenit invenci polských architektů.
Pobřeží Baltského moře je v Gdyni mnohem více navštěvováno, než v sousedním Gdaňsku. Velmi oblíbené je molo, které se táhne až půl kilometru do moře s názvem Orlowo pier. Z něj si můžete prohlédnout nejenom mořské útesy stejného jména, ale také celou Gdyni.
Hned vedle tohoto mola se nachází muzeum námořnictví, které mapuje mořeplaveckou tradici v celém regionu. Největší úspěch sklízejí u návštěvníků dvě muzejní lodě zvané Dar Pomorza a Blyskawica.
Gdyně je také místem konání několika zajímavých festivalů. Festiwal Filomowy w Gdyni se zde koná již od roku 1986. Na tomto setkání polských filmařů jsou oceňovány nové polské filmy, které vznikly vždy v předchozím roce.
Gdaňsku a Trojmiastu obecně se někdy přezdívá gastronomická perla severu. Pokud vás do města nepřiláká architektura, historie ani Baltské moře, výtečné pokrmy, které zde můžete ochutnat, by jistě měly.
Místní kuchyně je kombinací klasické polské gastronomie založené na masu, bramborech a smetaně spolu s německou a litevskou kuchyní. V Trojmiastu je doplněna ještě o ryby a další mořské živočichy.
Polská kuchyně je založená zejména na hustých polévkách, omáčkách a smažených jídlech. Nám velmi známé jsou placki ziemniaczane. V zásadě klasické bramboráky, které jsou podávané spolu se zakysanou smetanou a smaženou cibulkou.
Přímo ze severního Polska a okolí Trojmiasta pochází velmi známá pochoutka, která se rozšířila do celého světa. Tzv. Krufki jsou velmi sladké karamelky, které jsou na povrchu velmi tuhé, ale uvnitř příjemně měkké.
Původní krufki byly prý vyrobeny v Poznani, ale během let se rozšířily do celého severního Polska, takže je dnes můžete pořídit i zde.
Mezi velmi známé polské pochoutky patří různé polévky. Jednou z nich je tzv. letní polévka zvaná chlodnik. Ta je vyrobena z červené řepy, a skutečně se podává chlazená. Z východního Polska se s přistěhovalci dostal do města i boršč, další z tradičních polských pokrmů.
Unikátním pokrmem je potom ten zvaný bigos. Nenarazíte na něj v restauracích, ledaže byste si ho předem objednali. Jedná se totiž o pokrm, který je třeba připravovat několik dní. Skládá se z červené řepy, čerstvého zelí a mnoha druhů masa.
Maso může být vepřové, hovězí, ale i klasická slanina. Vše se smíchá dohromady, a vaří se po několik dní. Každá polská rodina má na bigos trochu jiný recept, proto se nesetkáte s bigosem, který by byl stejný jako ten předchozí.
Pod slovem golonka se skrývá vařené vepřové koleno s kysaným zelím a křenem. Pokud se setkáte s jídlem zvaným golabki, rozhodně neváhejte a ochutnejte ho, jedná se o mleté hovězí maso zabalené do zelného listu spolu s rýží a houbami.
Velmi oblíbené jsou všude v Polsku pirohy. Mnohdy je naleznete v jídelním lístku pojmenované ravioly, ale jedná se stále o stejný pokrm. Pirohy se připravují z nekynutého těsta a jejich náplně se liší podle toho, kde na ně narazíte. Je ovšem možné ochutnat pirohy tvarohové, bramborové, či s mletým masem.
Trojmiasto se nachází v mírném podnebném pásu, a vliv na něj má jak kontinentální podnebí, tak to mořské, vzhledem k pozici na břehu Baltského moře. Zimy zde proto nejsou tak tvrdé, ale ani během jara a léta teploty nestoupají k závratným výškám.
Během léta se teploty pohybují okolo 25 stupňů, zatímco v zimě málokdy klesají k nule. Jaro a léto jsou oproti vnitrozemí o několik týdnů posunuté, proto je třeba dát pozor na to, aby vás nízké teploty po příjezdu nepřekvapily.
Polsko obecně je velmi bezpečná země, takže se ani při návštěvě Trojmiasta není čeho bát. Samozřejmě je třeba dávat pozor na klasické nepřátele turismu ve větších městech, kapsáře. Vyhýbejte se velkým davům a dávejte si pozor na zavazadla. Krádež zavazadel je totiž dalším reálným nebezpečím.
V Polsku a tím pádem i v Trojmiaste se platí zlotým. 1 zlotý koupíte zhruba za 6 korun. Co se týče cen za běžné služby a potraviny, v některých případech velmi ušetříte, jindy si naopak připlatíte.
V případě mléčných výrobků, masa a ovoce či zeleniny budete příjemně překvapeni nízkou cenou. Zatímco při nákupu alkoholu si připlatíte oproti českým cenám. Tříchodové menu pro dva zakoupíte v restauraci zhruba za 600 korun.
Do Trojmiasta je možné cestovat vlakem, autobusem či letadlem. Nejlevnější možností je cesta autobusem, ale ta trvá celých 12 hodin. Cesta letadlem je dražší, ale zabere vám mnohem méně času a je výrazně pohodlnější.