Varšava je největším městem Polska. Od roku 1918 plní také úlohu hlavního města. Celková rozloha činí 517,24 kilometrů čtverečních s počtem obyvatel přes 2,7 milionů. Toto město je velice často spojováno se slovním spojením „Navždy neporažená“.
První zmínky o osídlování tohoto místa sahají do 9. a 10. století. Díky svému situování ve Varšavské kotlině a na středním toku řeky Visly se město stalo dominantou tamního prostředí. Postupem času zde došlo k rozvoji průmyslu a v současnosti se tu nachází kolem šedesáti vzdělávacích institucí.
Toto významné město Mazovského vojvodství je mimo jiné i centrem kulturním a ekonomickým. Varšava je mnohdy přirovnávána k Fénixu, protože ze všech svých útrap se vždy dokázala vyšplhat opět na vrchol. S městem Varšava se pojí i ostatní označení, jakými jsou Město papeže Jana Pavla II, Chopinova Varšava nebo hlavní židovské centrum.
Vzhledem k tomu, že Varšava disponuje řadou zajímavých památek a architektonických skvostů, jednoznačně vybízí k poznávání a k procházkám. Kromě toho je pověstná svými parky určenými k relaxaci a nekonečnou zábavou. Možností je zde více než dost.
Když se pustíte do probádávání Varšavy, určitě začněte u Starého Města. Tato oblast je plná malebných uliček, historických staveb, zahrad a nejrůznějších atrakcí. Právě zde načerpáte tu správnou atmosféru Varšavy. Z významných staveb lze jmenovat kupříkladu Palác Wilanów, který hodně připomíná francouzský zámek, k němuž náleží barokní zahrady. Obdivovat v něm můžete jak královské apartmány, tak řadu ostatních historických věcí. Další podobnou stavbou je Královský hrad pocházející z 15. století. Ten sice padl za druhé světové války, dnes však na jeho místě stojí obnovená kopie.
K nepřehlédnutelným dominantám Varšavy se pochopitelně řadí i Palác vědy a kultury. Ten dosahuje nejenom značné výšky, ale má například největší hodiny v Evropě, až 3 000 pokojů a mimo jiné je sídlem polského jazzu. Vytvořen byl v 50. letech 20. století a disponuje třiceti patry.
Varšava je i naučným městem, což dokazuje Národní polské muzeum, které v sobě ukrývá více jak 800 000 exponátů. Zavítat můžete do Muzea varšavského povstání nebo dáte přednost Muzeu dějin polských Židů. Ve městě nechybí ani zoologická zahrada nebo originální Koperníkovo Science Centre, které nabízí spoustu poznání a zábavy malým i dospělým.
Ve výčtu významných budov a prvků nacházejících se ve Varšavě by šlo pochopitelně pokračovat. Za zmínku stojí například Fryderyk Chopin Museum, Palace on the Isle, Sloup krále Zikmunda III., Bazilika sv. Jana Křtitele, Chopin Monument, Kostel sv. Anny, Holy Cross Curch, Pomník hrdinů ghetta, Ujazdovský hrad a Palác Krasinských. Zapomínat byste neměli na oblast Warsaw New Town.
V okamžiku, kdy za sebou budete mít procházku po Královské cestě, můžete se vydat poznávat pouliční grafity. Město nabízí na opuštěných zdích opravdu zajímavou uměleckou podívanou, která se stala nedílnou součástí Varšavy. Popřípadě se vydáte po stopách Varšavského ghetta a užijete si živého a zábavného nočního života.
Město jako takové vybízí k odpočinku a relaxaci na zelených plochách. Ne nadarmo se zde nachází jedny z nejkrásnějších parků celé Evropy. Výlet si udělejte například do Saské zahrady, Skaryszewski Park, Ujazdów Park nebo do parku Wilanowski. Možností je zde více než dost, což mimo jiné dokazuje také Multimediální park fontán. Ten vznikl v roce 2011 a v nočních hodinách doslova překypuje nejrůznějšími barvami. A pokud byste neměli dost přírodních míst ve Varšavě, udělejte si výlet kousek za ní směrem na sever, kde se nachází Kampinovský národní park.
Ve Varšavě vás rozhodně neminou hlavní znaky polské kuchyně. Jsou to například oblíbené polévky, mezi něž patří ta chlazená označovaná jako Chlodnik nebo boršč z řepy Barszcz. Kromě hustých polévek zde vedou omáčky, knedlíky a maso, včetně toho zvěřinového. Mezi českými turisty jsou populární strouhané brambory s usmaženou cibulí a zakysanou smetanou. Takovému jídlu se říká Placki Ziemniaczane. Zapomínat byste neměli ani a pověstné pirohy zvané Pieorgi, které vznikají z nekynutého těsta a disponují nejrůznějšími náplněmi.
Při návštěvě Varšavy si rozhodně nenechte ujít několik vyhlášených restaurací, kde polahodíte své chuťové pohárky. Je to například restaurace Merliniego, Bistro de Paris, InAzia, Prime Cut, Nolita Restaurant nebo Enoteka Warszawska. Na místní gastronomii se velice často zaměřují podniky jako Stary Dom Restaurant, Dom Polski Restaurant a Stolica.
Varšava je polským městem, které leží relativně blízkost u České republiky. Proto lze očekávat velice obdobné klima, jako u nás. Nejteplejším obdobím je červen až srpen, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 24 °C. Díky tomu, že je Varšava situována přece jenom severněji, zimy jsou zde o něco chladnější a deštivější. Teploty v zimě mohou padat k -10 °C. V zimě je nutné počítat i s kratšími dny, takže při plánování dovolené ve Varšavě berte tyto informace v potaz. V ostatních obdobích roku je klima hodně podobné tomu českému.
Varšava se z pohledu bezpečnosti podobá ostatním velkým evropským městům. I zde musíte dbát na své osobní věci a cennosti, a to hlavně na přeplněných a přelidněných místech. Cenné věci nenechávejte ani na sedadlech automobilů. Po městě používejte jen označené a oficiální taxi služby, peníze si vyměňujte pouze v bankách nebo ve směnárnách. V nočních hodinách se vyhýbejte některým odlehlejším čtvrtím, kde může hrozit možnost krádeže, jako v jiných městech tohoto formátu.
Ve Varšavě budete platit měnou zvanou polský zlotý. Vzhledem k tomu, že město je velkého evropského charakteru, na spoustě míst máte možnost platit kartou. Náklady na dovolenou ve Varšavě jsou velice obdobné, jako v České republice. Přesvědčit vás o tom mohou níže uvedené příklady.
Vzhledem k blízkosti Varšavy od České republiky máte na výběr v tom, jak se do města dopravíte. Hodně zajímavým způsobem dopravy je vlakové spojení. Během tří hodin se můžete octnout ve Varšavě, a to za cenu kolem 1 000 Kč za jízdenku z Prahy. I když se to nezdá, daleko komplikovanější může být autobusová doprava. Jízdenka sice stojí 750 Kč, ale cesta může dosahovat až 10 hodin. Využít pochopitelně můžete i leteckého spoje. Z Prahy do Varšavy doletíte za 75 minut. Jde však o nejdražší způsob přepravy, protože náklady se šplhají k 3 000 Kč za letenku. Vzhledem k tomu, že se letiště nachází asi 9 kilometrů od města, musíte ještě počítat s některým z následujících spojů.
V okamžiku, kdy dorazíte do Varšavy, nabízí se vám tyto varianty dopravy.