Porto je významnou turistickou velmocí. Druhé největší město Portugalska, kam se každoročně sjíždí hromada cestovatelů. Nachází se v severozápadní části země poblíž Atlantského oceánu. Významným vodním tokem města je řeka Douro, prostřednictvím níž dochází ještě v dnešní době ke svážení portského vína. To je mimochodem hodně známá charakteristika Porta.
Toto kosmopolitní město má rozlohu zhruba 41,66 km2 a pojí se s ním dlouhá historie. První zmínky o něm pochází z osmého století před naším letopočtem. Město Porto se skládá ze sedmi městských částí, kam patří Aldoar, Bonfin, Campana, Cedofeita, Lordelo do Ouro a Massarelos, Paranhos a Ramalde.
Porto je od roku 1996 zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO, konkrétně historické centrum Ribeira. Ne nadarmo je od roku 2001 označováno jako Evropské hlavní město kultury. I to do jisté míry prozrazuje, co vás v této portugalské metropoli čeká.
Atmosféra úzkých uliček, pestré kulturní a historické bohatství, vynikající gastronomie, ale i možnost koupání a poznávání tradic. Tohle všechno vás zavede do města světového významu, jímž Porto bezpochyby je. Půvab města lze postřehnout na každém kroku, o čemž vás mimochodem přesvědčí následující řádky.
Jako první si určitě nenechte ujít historickou část Ribeira, kde se budete procházet mezi nejrůznějšími kláštery, kostely a podobnými typy staveb. Právě ty vás osloví svou tradicí a dlouhověkostí. Důkazem toho je například katedrála Sé, jejíž prvopočátky vzniku jsou svázány s dvanáctým stoletím.
To je ale teprve začátek toho, co všechno můžete v Portu vidět. Z náboženských staveb jasně vede kostel sv. Františka, kde je k vidění Kristův rodokmen. Tím nejstarším kostelem ve městě je kostel Igreja de Cedofeita. Tou největší náboženskou dominantou bude biskupský palác. Jeho název je odvozem podle účelu této stavby. Do dvacátého století zde sídlili biskupové. Výlet byste si měli udělat i do kostela Ingréje e Torre dos Clérigos, jehož součástí je vysoká věz měřící 76 metrů. A právě ta vám může poskytnout velice zajímavý výhled po okolí.
Dalším výrazným skvostem Porta je nádraží Sao Bento, které je označováno jako jedno z nekrásnějších nádraží vůbec. Dokazují to především modré kachle na stěnách znázorňující spoustu historických scén. Zastavit se musíte i na náměstí Praca Comes de Teixeira a minout byste neměli ani knihovnu Livraria Lello.
Vzhledem k tomu, že řeka Douro je významnou součástí Porta, patří k městu neodmyslitelně i mosty. Tím největším je dvoupatrový most Ludvíka I., kde se mimochodem nachází lanovka až nahoru, odkud si budete moci užívat pěkný výhled. Velice příjemnou atmosféru si lze vychutnat na promenádě Cais da Riberia nebo dejte přednost promenádě Avenida de Diogo Leite. V této oblasti se mimochodem nachází i pověstné vinné sklepy Taylor´s. Když se budete pohybovat poblíž výše uvedeného mostu, krásný výhled si dopřejete i z terasy baru Bar Porto Cruz Terace lounge 360.
Svou osobitou atmosférou vás oslní burzovní palác Palácio da Bolsa nebo se můžete zajít podívat na unikátní dřevěné schodiště do knihkupectví Lello & Irmao. V rámci obdivuhodné architektury musí padnout zmínka o budově městské tržnice pocházející z roku 1839, jejíž název je Mercado do Bolhao. Potom to bude ještě historický dům Casa do Infanta a městská radnice Camara Municipal do Porto.
Čas strávený v Portu může nabývat nejrůznějších podob. V přímořské oblasti navštivte třeba promenádu Foz do Douro, popřípadě dejte přednost některé z místních surfařských škol a středisek. K dispozici je spousta pláží na koupání. Oblíbené jsou Praia de Luz a Praia de Gondarém. Vyhledávané jsou výlety lodí po řece Douro, kde uvidíte hodně věcí a zároveň si užijete patřičný odpočinek. Zajímavé jsou projížďky historickými tramvajemi po Portu, jež vás protáhnou významnými uličkami.
Vzhledem k tomu, že Porto je velkým dodavatelem lahodných vín, včetně toho portského, máte šanci zaplatit si degustace v některých z vybraných sklepů. V tomto směru je bohatá pravá strana řeky Vila Nova de Gaia. Do skupiny těch nejvýznamnějších vinařských domů patří Taylor´s, Cálem, Porto Cruz, Offley a Quevedo.
Portugalská kuchyně je hodně spojena s ingrediencemi, jakými jsou olivový olej, mořské plody, koriandr, drůbeží maso, brambory a nejrůznější mléčné výrobky. To se pochopitelně promítá do výsledných pokrmů. Pokud zavítáte do Porta, určitě byste měli okusit několik místních specialit, jež jsou pro toto město, potažmo oblast zcela vlastní.
Tradiční portskou pochutinou je teplý sendvič se sýrem, šunkou, klobásou a s pivní omáčkou, který se jmenuje Francesinha. Užít si můžete také lahodnou příchuť jemně nasolené tresky s dušenou zeleninou zvané Bacalhau. Z tresčího masa se v Portu připravují i jiné dobry, jakými jsou například malé koblížky bez náplně označované jako Pastel de Bacalhau. Zapomínat byste neměli ani na kapustovou omáčku s bramborem, klobásou a spoustou výrazných bylinek nesoucí název Caldo Verde.
Pochutnávat si v Portu budete na sladkostech, jakými jsou například Ovos Moles. Tenké těsto z cukru žloutků se sladkou přílohou. Popřípadě dáte přednost Pastel de Nata, což je listové těsto plněné žloutkovým krémem.
V Portu se vám nabízí velké kvantum možností, kde se dobře najíst a vyzkoušet recepty nejrůznějšího zaměření. Mezi vyhlášené restaurace patří například O Paparico, MUU Steakhouse, Petisqueira Voltania, Lareina Baixa, Tapabento, Essencia Restaurante Vegetariano a A Despensa.
Vzhledem k tomu, že je Porto situováno v severní části Portugalska, je třeba počítat s trochu chladnějšími zimami nežli na jihu Algarve a v Lisabonu. O to příjemnější je zde však léto, kdy se teploty vzduchu pohybují kolem 25 °C až 28 °C. Když k tomu připočtěte ochlazující vánek od Atlantského oceánu, můžete se vydávat poznávat krásy Porta i v letní sezóně.
Průměrné celoroční teploty jsou 14 °C až 15 °C. Podzim a zima jsou v Portu spojeny s větším výskytem dešťových srážek. Jarní průměrné teploty kolem 20 °C jsou doprovázeny krásně se zelenající přírodou.
Porto se prezentuje mírnou kriminalitou, která ve své podstatě odpovídá evropskému standardu. To pochopitelně nabádá k dodržování základních bezpečnostních pravidel cestovatele. Jsou to frekventovanější místa, kde můžete ojediněle narazit na kapesní zloděje, takže si své osobní věci, doklady a peníze raději důkladně hlídejte. Jinak se pravděpodobně nemusíte obávat žádného jiného nebezpečí. Většina čtvrtí Porto je díky pestrému turistickému ruchu bezpečná také v nočních hodinách.
Porto svými cenami příliš nevybočuje z portugalského průměru. Je pravdou, že oproti méně známějším místům jsou ceny ve frekventovanějších oblastech trochu vyšší. To je samozřejmě vykoupeno tím, že Porto patří mezi tři nejnavštěvovanější města Portugalska. Ceny se hodně různí podle toho, jaký podnik a lokalitu navštívíte. Zde jsou průměrné ceny.
Vzhledem k tomu, že Porto je od České republiky vzdáleno asi 2 500 kilometrů, trvala by cesta po silnici více jak 24 – 28 hodin. I z tohoto důvodu dávají v podstatě všichni cestovatelé přednost jedinému dopravnímu spojení. A tím je letecká doprava. Na letiště Porto Francisco de Sa Carneiro se z České republiky dostanete nejčastěji s jedním mezipřistáním, a to buď v Mnichově, Lisabonu nebo Amsterdamu. Délka takového letu se pohybuje kolem 3,5 - 4,5 hodiny.
Standardní náklady na letenku se pohybují kolem 5 000 Kč. Je však pravdou, že při odletu z Berlína nebo nákupu letenky s předstihem můžete ušetřit i více jak polovinu. Vzhledem k tomu, že se letiště nachází asi 13 kilometrů od Porta, následný přesun do města můžete řešit těmito způsoby.