Salzburg, někdy zvaný Mozartovo město, leží v sevření alpských vrcholků. Město samotné má ale rozhodně co nabídnout i lidem, kteří nemají v oblibě vysokohorské túry ani si nepřejí putovat po stopách geniálního hudebního skladatele.
Co tedy do Salzburgu přivádí každoročně statisíce návštěvníků? Především to jsou překrásné historické památky, kterých je město i jeho okolí opravdu plní. Salzburg byl osídlen již dávno před naším letopočtem, a z každé historické epochy zde něco najdeme.
Ale, i když vás zrovna neuchvacují výlety do historie, má pro vás Salzburg mnoho připraveno. Do vysokohorské přírody je odtud kousek, a i blízké okolí města skýtá dobrá místa pro dlouhé procházky. Centrum města je plné výborných restaurací, a především cukráren, jelikož Salzburg je jimi proslaven.
Jak již bylo řečeno, historie hraje v Salzburgu velkou roli, město je relativně malé, a proto se veškerý život odehrává v kulisách středověké pevnosti a barokních kostelů. Proč tedy virtuální prohlídku nezahájit právě na tom nejvyšším místě, odkud je skvělý výhled na celé město? Salzburg byl během svých dějin několik staletí ovládaný církevními představiteli, a ti si pro svoje bezpečí vystavěli pevnost, která dodnes stojí nad Salzburgem. Zvaná Hohensalzburg, získala svou dnešní podobu v 16. století našeho letopočtu. Během své existence nebyla nikdy dobyta ani vážněji poškozena, proto se jedná o největší zachovalý hradní komplex ve střední Evropě. Na vrchol Mnišské hory, kde pevnost stojí, je možné vyrazit lanovkou, či se projít až na vrchol. Samotná pevnost pak nabízí možnost nahlédnout do mnoha muzeí, které dnes hostí, či se pokochat opravdu skvělým výhledem do daleka.
Mezi další pamětihodnosti, které je v Salzburgu rozhodně nutné navštívit, patří dva zámky. První z nich leží poblíž centra města, a nese název Mirabell. S tímto zámkem se pojí velmi zajímavá historie. Na počátku 17. století ho tehdejší arcibiskup a vládce Salzburgu dal postavit pro svou milenku, a proto byl zámek navržen jako ta nejromantičtější stavba v celém městě, doplněná o překrásnou barokní zahradu. Ta je dodnes využívána mnohými páry jako místo pro svatební obřad pod širým nebem. Druhým zámkem je pak Hellbrun. Ten leží ve větší vzdálenosti od centra, ale přesto stojí sem vážit cestu. A to zejména v létě. Původní arcibiskupský letohrádek totiž umně využívá nespočet pramenů, které vyvěrají v jeho zahradách. Architekt Santinus Solaris zde vytvořil působivou zahradu plnou fontán, kolonád a skrytých vodotrysků, které často nic netušící návštěvníky postříkají.
Za vidění určitě stojí i samotné centrum města, které bylo v roce 1996 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Za svůj opulentní barokní vzhled vděčí štědrosti arcibiskupů, kteří vládli Salzburgu po staletí. Právě ti poskytli finance pro vybudování katedrály svatého Ruperta a Virgila, která dnes vévodí jednomu z hlavních salzburských náměstí. Právě zde se konají vyhlášené vánoční trhy, na které se každoročně sjíždí nespočet lidí z celé Evropy, aby zde nasáli tradiční vánoční atmosféru, která již z mnohých jiných měst skoro vymizela.
Jak již bylo zmíněno výše, Salzburgu se přezdívá Mozartovo město. A je to logické, když se zde slavný hudební velikán narodil. I vy zde můžete navštívit jeho rodný dům, kde je Mozartovi a jeho dílu vybudováno muzeum. Pokud do Salzburgu přicházíte spíše za nákupy, rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Obilné uličky, která má pověst té nejkrásnější obchodní uličky v celém Rakousku. Luxusní butiky se zde potkávají s výbornými restauracemi či krámky s tradičními výrobky. Atmosféru dokreslují i původní vývěsní štíty či barokní fasády.
V Salzburgu lze samozřejmě objevovat i krásy přírody. Nejblíže centru se nachází tzv. Mnišský vrch, na jehož vrcholku se nachází poutní kostel, ale který nabízí příležitost pro dlouhé procházky s výhledem na samotné město. Pro náročnější turisty je možné podniknout výstup na horu Untersberg, vysokou 1972 m. n. m. Na vrchol je možné se dostat lanovkou, či podniknout výstup pěšky. Bývá po většinu roku pokryt mohutnou vrstvou sněhu, takže se rozhodně doporučuje dobré a teplé oblečení.
Návštěvu Salzburgu lze pojmout i ve stylu výpravy za poznáním, a navštívit zdejší zoo a přírodovědné muzeum, které návštěvníkům připravilo interaktivní expozici, kterou si užijí nejenom děti.
Kulinářské umění má v Salzburgu dlouhou tradici a město samotné se může pochlubit největším počtem restaurací, oceněných prestižním řádem „kuchařských čepic“. Ať už tedy toužíte po posezení v luxusní restauraci, dobré kavárně či tradičním lidovém hostinci, v Salzburgu si jistě přijdete na své. Místní kuchyně má původ v tradičních pokrmech podávaných v podhůří Alp. Proto se v místní kuchyni objevují klasické potraviny typické pro horské stráně. Sýry a další mléčné výrobky, dále pak jehněčí a hovězí maso, ale i kvalitní zvěřina.
Vyhlášené je například hovězí z oblasti Pinzgau, které je možné ochutnat i přímo v Salzburgu. Za jehněčí s velkým J se zase považuje to, pocházející z Tennengau. Oba druhy mas si můžete vychutnat na nespočet způsobů, ale pokud máte chuť na skutečnou salzburskou specialitu, nechte si připravit volskou oháňku se špekovými knedlíky. Milovníci ryb budou potěšeni tím, že i rybí speciality mají v Salzburgu své místo. Rybí palačinky se šalotkou, či pstruží závin podlitý červeným vínem jsou jenom některé dobroty připravované z ryb pocházejících z jezer Salcburska. Přesuneme-li se dále od masných pokrmů, pokud existuje pokrm, který musíte v Salzburgu ochutnat, jsou to místní noky. Pokud se rozhodnete pro jejich slanou verzi, je pravděpodobné, že vám je předloží se sýrovou omáčkou, vyrobenou ze sýrů místní výroby. I jejich sladká verze je velmi vyhlášená. Obvykle se na talíři setkáte s třemi dozlatova opečenými noky, symbolizujícími tři vrcholky, které město obklopují. Jedná se o velmi sytý pokrm, proto není dobré přistupovat k němu jako k pouhému dezertu.
Salzburg je královstvím kaváren a dezertů, a proto si zde milovníci sladkého obecně přijdou na své. Notoricky známé jsou Mozartovy koule, pralinky, které od roku 1890, kdy byly zde v Salzburgu poprvé připraveny, dobyly svět. Originální Mozartovy koule jsou dodnes vyráběny ručně, a k dostání jsou pouze ve čtyřech cukrárnách ve městě. Dalším sladkým pokrmem, který je v Salzburgu rozšířen, jsou různé sladké kaše. „Koch“, jak se jim zde říká, většinou obsahují rozinky či jiné sušené ovoce. Podobně je to i s další specialitou, která se zde připravuje především na Vánoce. Kletzenbrot je v zásadě chléb plněný sušeným ovocem.
Salzburg se nachází na sever od Alp, v nadmořské výšce okolo 400 m n. m. Podnebí ve městě je kontinentálního typu, vyznačuje se především tuhými zimami, a mírnými, deštivými léty. Úhrn srážek je také nejvyšší v průběhu letních měsíců. V zimě potom sněží průměrně každý druhý den, a sněhová pokrývka je tak v Salzburgu naprosto běžná. Nejnižší teploty v lednu dosahují až -10 stupňů, léta jsou naopak mírná a průměrná teplota nepřekračuje 25 stupňů.
Z hlediska kriminality a bezpečnosti při návštěvě je Salzburg zářným příkladem, jak by to mělo vypadat. Město je bezpečné, a při svých toulkách se tak nemusíte bát toho, že zabloudíte do špatné čtvrti. Endemické kapesní krádeže jsou samozřejmě přítomné, ale hlídat si zavazadla je lepší kdekoliv. Obecně lze říci, že se není čeho bát.
V Rakousku se podobně jako v Německu platí eurem. Pokud porovnáme ceny s Českou republikou, potraviny v místních supermarketech pořídíte za podobnou cenu, jako v Čechách, pouze s výjimkou ovoce a zeleniny spolu s masnými výrobky. V restauracích se ale najíte mnohem dráž. V levnější restauraci vyjde klasické menu pro jednoho na 300 korun, a se stoupající kvalitou restaurace bude tato cena dramaticky růst. Především alkoholické nápoje jsou v salzburských restauracích drahé.
Do Salzburgu je možné se dostat pomocí snad všech myslitelných druhů dopravy. Vlakem, autobusem, autem či dokonce letadlem. Nejvýhodnější ale zůstává cesta autobusem. Zbylé způsoby vycházejí dražší.