Kefalonia je název šestého největšího řeckého ostrova. Díky rozloze 780 km2 jde zároveň o největší ostrov ležící v Jónském moři. Velká část ostrova je hornatého charakteru. Přiléhají k němu i dva neobydlené ostrovy Petalas Island a Asteris Island. Na ostrově žije necelých 40 tisíc obyvatel. Nejvyšší vrchol v podání hory Ainos dosahuje výšky 1 628 metrů nad mořem. Na ostrově Kefalonia je spousta dalších vrcholů, včetně jeskyní a krásných pláží.
Hlavním městem ostrova je Argostoli. Město, ve kterém žije zhruba třetina obyvatel. Druhým největším městem je Lixouri. Kefalonia se pyšní svou biologickou rozmanitostí, díky čemuž se mnohé oblasti dostaly na seznamu Natura 2000. Také ostrov Kefalonia byl v roce 1953 zasažen velkým zemětřesením. K těm lehčím mimochodem dochází i v současné době právě s přihlédnutím k situování ostrova. V hojné míře se zde pěstuje vinná réva, olivy a fíky. Velké zastoupení tu má rybolov a zároveň turistický ruch.
Ostrov Kefalonia nabízí každému cestovateli něco. To znamená, že na jedné straně můžete poznávat historické památky a tamní architekturu. Na té druhé máte možnost objevovat přírodní dominanty, budete se oddávat krásným výhledům a užijete si místních pláží.
Poznávání ostrova Kefalonia započne v samotném centru dění, tedy v hlavním a nejlidnatějším městě Argostoli. Právě zde se nachází historický památník Radikalu nebo most Drapano. Dominantou je kostel sv. Spyridona situovaný na náměstí Plateia Valinaou. Na ostrově je známý i další klášter sv. Gerasima z Kefalonie. Oceňovat budete především spojení renesance s benátskými prvky. Patřičné poznávací zázemí nabízí i druhé největší město Lixouri. V jeho případě se zaměřte na objevování pozůstatků starobylého města Pali. Pokud vám nebude stačit nabídka historických objektů, ještě je tu letovisko Skala, kde stojí kostel sv. Anastasie. Kromě něho lze obdivovat také staré domy a zbytky Spollonova chrámu.
Když se vydáte na dovolenou na ostrov Kefalonia, neměli byste minout ani dva významné hrady. Tím prvním je hrad Agios Georgios, jehož vznik se datuje 13. stoletím. Pozůstatky hradu jsou ze 16. století. Užívat si budete výhled z jeho okolí. Druhý hrad se nachází poblíž městečka Assos, takže jeho název je Assos Castle. Z původně benátského hradu zbyly jen trosky, ale určitě stojí za podívanou. Jestliže dáváte přednost něčemu malému a malebnému, navštivte letovisko Fiskardo na severu, které se pyšní krásným přístavem.
Kefalonia, to je ale také místo zvané Agia Efimia, kde je malý kostel, a hlavně zázemí pro potápěče. Podobných letovisek je na ostrově více než dost. Dokazují to působiště jako Svoronata, Kounopetra, Spartia a Poros. Jestliže budete chtít nahlédnout do historie ostrova, máte rozhodně možnost. Nachází se tu hned několik muzeí – Muzeum ve Fiskardo, Muzeum Korgialeneios v hlavní metropoli, kde je mimo jiné i Archeologické muzeum a Nadace Kosmetatos. Mnohé vám nabídne i Kefalonia Natural History Museum.
Ostrov Kefalonia nabízí pestré zázemí pro vodní hrátky. Dokazují to známé pláže. Jednou z těch vyhledávaných je bezpochyby pláž Myrtos. Ta je mimochodem označována, jako nejkrásnějších pláž světa. Cílit ale můžete také na místa jako Vatsa Bay, Makris Gialos, Antisamos a Lourdas. Pokud chcete spojit vodu s poznáváním, vydejte se k jeskynnímu jezeru Melissáni. To si vás doslova podmaní tamní atmosférou. Ve výčtu překrásných pláží lze ještě pokračovat – Kanali Beach, Echinades, Paralia Minies, Vrachinari Beach, Jerusalem Beach a Chorgota Beach. Působiště, kde se budete cítit opravdu skvěle.
Když se vypravíte na ostrov Kefalonia, užijete si vynikající ostrovní gastronomii. Tradiční řecké pokrmy jsou pro tuto oblast zcela vlastní. K oblíbeným místním specialitám patří kupříkladu aliada, což jsou brambory plněné treskou a česnekem. Pochutnat si můžete i na polévce z cizrny, čočky a červených fazolí. Ta nese název bourbourelia. Častou přísadou jídel jsou olivový olej a citrony. Vzhledem k tomu, že budete na ostrově, o ryby a mořské plody zde rozhodně není nouze. Pochutnávat si budete i na místních sladkostech. K těm se řadí třeba komfeto a mandolato, což jsou pražené mandle. K pití si můžete dát vodu, kávu, čaj či oblíbená řecká vína. Tamní pohostinnost lze hodnotit více než kladně.
Procházky městy Kefalonia vás zavedou do nejrůznějších gastronomických podniků. Budete moci ochutnat od každého něco. K restauracím zaměřeným na lokální potraviny a tradiční recepty patří Lodokolla Stin Plagia, Kastro Cafe a Anemos. Podobných podniků je na ostrově více než dost. Zkuste například Cafe Platanos, Katelios Grill House a Tzivas Restaurant 1933.
Středomořské klima na Kefalonii si jistě užijete plnými doušky. Letní horké období totiž nabízí teploty až 35 °C. Zimy jsou zde relativně mírné, takže přes den si užijete teploty kolem 15 °C a v noci klesnou k 9 °C. V zimních měsících spadne kolem 156 milimetrů srážek za měsíc. Celoroční úhrn je 780 milimetrů. S deštěm se rozhodně nesetkáte v letních měsících. Nejtepleji je v červenci a v srpnu. Pokud zrovna nemáte rádi vysoké teploty, na ostrov můžete zavítat už od května, kdy se denní průměr pohybuje mezi 19 °C až 23 °C. Sezóna je ideální ještě během září. Na konci měsíce pak přichází častější srážky.
Pobyt na ostrově Kefalonia se pro vás stane určitě bezpečným. Žádná výraznější rizika oproti jiným evropským letoviskům zde nenajdete. Obecně si dávejte pozor na osobní věci a cennosti. Na frekventovanějších místech mohou hrozit krádeže, a to i od ostatních turistů. To platí i na plážích. Kefalonia je v oblasti, kde se občas vyskytují drobná zemětřesení, tudíž je vhodné vědět, jak se v takové situaci zachovat. Průzkum hornatého ostrova by měl probíhat jenom ve vyhrazených místech, abyste nepřišli k úrazu.
Na ostrově se platí eurem stejně, jako kdekoliv jinde v Řecku. Ve městech lze za služby a produkty platit bezhotovostně. Přesto byste měli být vybaveni i dostatečnou hotovostí. Náklady na dovolenou na Kefalonii odpovídají průměru ostatních řeckých ostrovů. V některých případech mohou být o něco nižší. Pro lepší srovnání cen za služby a produkty přinášíme několik příkladů.
Na ostrov Kefalonia se z České republiky vypravte letecky. Využít můžete charterové lety z Prahy, popřípadě samostatné letenky s přestupem. Jejich cena se pohybuje od 3 500 Kč. Doba přímého letu je dvě hodiny a patnáct minut. Letiště Kefalonia leží přibližně devět kilometrů od hlavní metropole. Do města Argostoli se můžete přepravit veřejnými autobusy. Ty sem směřují zhruba šestkrát denně. Náklady na jízdenku jsou od 2 EUR. A jak se přepravovat po samotném ostrově?