Přes den oáza klidu pod větrnými mlýny, v noci nespoutaný party ostrov, takový je jeden ze stovky ostrůvků v Egejském moři – Mykonos. Je oblíbenou turistickou destinací nejen cizinců, ale i Athéňanů. Rády zde tráví dovolenou také různé celebrity z celého světa. Procházíte se tu po azurovém pobřeží lemovaném klasickými řeckými bílo modrými domečky. Dominantou ostrova jsou větrné mlýny tyčící se nad mořem. Dříve sloužily k výrobě mouky pro zajištění obživy místních. Dnes jsou hlavně cílem výletů. Po setmění se tu rozeznívá hudba v mnoha klubech. Mykonos je někdy nazýván řeckou Ibizou. Můžete tu upustit páru a protancovat střevíce.
Ostrov najdete východně od Athén. Není příliš velký, jeho rozloha činí 15 km2. Na délku ho přejedete za 30 minut autem. Je součástí souostroví Kyklady. Všechno dění se soustřeďuje v zálivu na západě ostrova kolem hlavního města Chora. Celý ostrov lemují desítky kouzelných pláží. Vyhlášené jsou například Agios Ftelia a severní Ornos, která je přívětivá k vodním sportům, nebo Agia Anna přímo ve městě Chora. Oblíbenou pláží je také Agia Fokos nebo Agios Sotis. V okolí pak najdete několik neobydlených ostrůvků z nich některé skrývají architektonické klenoty. Vyplatí se tedy podniknout i pár výletů lodí.
Celý Mykonos lemuje dlouhé pobřeží, kde se střídají písečné pláže a dechberoucí útesy. Například na severu ostrova se vám otevře krásný výhled na místě Marathi. Koupat se tu budete v azurově modrém moři. Najdete tu několik pláží, které stojí za to. Rodiny s dětmi rády odpočívají na pláži Ornos. Na pláží Paradise Beach se často rozjíždějí různé party. Vyhledávaná je také pláž Platys. Jedna z členitějších pláží je Paraga. Fokos je více zastrčená pláž obklopená vysokými útesy.
Dominantou ostrova jsou historické větrné mlýny, které musíte vidět. Najdete je kousek od hlavního města. Stojí na útesu s výhledem na moře. Jmenují se Kato Myloi a postavili je zde už v 16. století. Můžete od nich každý den pozorovat krásný západ slunce. Ostatní architektura ostrova je v klasickém řeckém stylu v modrobílé kombinaci. Na severu ostrova najdete majestátný maják Armenistis. Dnes již nefunguje, ale připomíná doby minulé a je to velmi fotogenická stavba. Oblíbený výlet z ostrova Mykonos vede na blízký ostrov Délos. Je to malý neobydlený ostrov, kde jsou ale desítky antických posvátných památek. Najdete tu ruiny chrámů nebo majestátné sochy. Podle legendy je Délos rodištěm bohů Apollóna a Andromedy. Tento drobný ostrůvek najdete i na seznamu světového dědictví UNESCO.
Mykonos je také velmi živý ostrov. Můžete tu vyzkoušet řadu vodních sportů, jako je například jízda na surfu za padákem s názvem kiteboarding. Oblíbené je tu také potápění. Po obvodu ostrova je několik potápěčských spotů. Po západu slunce se tu rozjíždí divoký noční život. Otevírá se mnoho klubů a barů a tancuje se dlouho do noci. Je to jeden z nejdivočejších ostrovů středomoří. Oblíbila si ho gay komunita a často tu potkáte páry stejného pohlaví.
Delikatesou ostrova Mykonos se staly místní sýry. Jsou jimi například tyrovolia nebo pepřový sýr kopanisti. Sýr louza je sladší a sýr xinotyri je kyselejší. Další klasickou pochutinou jsou klobásy. Typické jídlo pro Mykonos je mostra. Je to místní pečivo se sušenými rajčaty a sýrem kopanisti. V místních pekárnách se také peče mnoho specifického pečiva. Například koloures jsou sezamové kroužky. Nechybí zde samozřejmě ani ryby a mořské plody. Na ostrově Mykonos můžete ochutnat mnoho pochoutek z darů moře, mimo jiné i mořské šneky. Místní pochoutky Řekové zapíjejí řeckou kávou nebo některým z lokálních nápojů. Například tisanes má příchuť máty a šalvěje.
Hlavní sezóna je na ostrově Mykonos od dubna do listopadu. Letní teploty jsou tu průměrně 28 °C. Je to tedy doba ideální pro koupání. V červenci a srpnu navíc téměř neprší. Na jaře a na podzim klesnou teploty ke 20 °C, ale jsou stále příznivé pro dovolenou. Na podzim se přidává větší množství srážek. V zimě je zde průměrně 15 °C a častěji prší. Zimy tu ale nejsou mrazivé a pokud byste se sem chtěli vydat spíš na výlet než za koupáním, můžete podniknout cestu i v zimě. Počítejte ale s tím, že některé služby nebudou fungovat. Voda je nejteplejší v červenci a srpnu. To má cca 29 °C. V zimě klesá teplota vody na 14 °C.
Na ostrově Mykonos neplatí žádné specifické bezpečností omezení. Koupání je tu bez rizik. Stejné je to i v okolí letovisek. Dodržujte běžná pravidla, mějte pod dohledem své věci, okopírujte si raději doklady a nenechávejte své tašky opuštěné na pláži. Pokud se budete chtít potápět, využijte služby potápěčských škol, nebo se v nich alespoň poptejte, kde je potápění povolené. Na některých místech vám za potápění hrozí pokuta.
Ceny na ostrově Mykonos jsou o něco vyšší než na pevnině. Ostrov žije z cestovního ruchu, proto jsou některé služby dražší. Pokud se sem vydáte v hlavní sezóně, ceny se mohou ještě o něco zvýšit. Za jídlo v restauraci zaplatíte průměrně 500 Kč. Šálek kávy vás vyjde na 100 Kč. Za potraviny v obchodě zase tolik nepřeplatíte. Chléb stojí 32 Kč, 1 kg kuřecího masa 200 Kč. Drahé jsou lokální sýry. 1 kg takového sýru stojí 600 Kč. Za láhev vína zaplatíte 250 Kč. Když se budete chtít po ostrově přesouvat autem, za 1 l benzínu dáte 42 Kč. Lístek na autobus vás vyjde na 45 Kč. Ceny ubytování se tu velmi liší podle kvality hotelu. Některá místa jsou velmi luxusní a jedna noc ve dvoulůžkovém hotelu tu stojí kolem 10 000 Kč. V běžných apartmánech zaplatíte za dvoulůžkový pokoj na jednu noc 1700–3000 Kč.
Na Mykonos se dostanete letecky z Prahy s jedním mezipřistáním. Přestupuje se většinou v Římě nebo v Athénách. Let pak trvá 6–10 hodin. S hlavní sezóně stojí zpáteční letenka 5 000 – 7 000 Kč. Mimo sezónu jsou lety na tento ostrov z Prahy značně omezené. Na Mykonos se můžete také přepravit trajektem z okolních ostrovů nebo z pevniny. Trajekty převáží jednotlivce i automobily. Z Athén se pluje trajektem 5,5 hodiny.