Santorini je název řeckého souostroví a zároveň označení jedné z obcí. Nachází se v souostroví Kyklady na rozhraní Krétského a Egejského moře. Skládá se z pěti ostrovů, které nesou názvy Théra, Thirasia, Aspronisi, Nea Kameni a Palea Kameni. Od známého řeckého ostrova Kréta leží asi 110 kilometrů. Při vyslovení názvu Santorini je obvykle myšlen ostrov Théra. Ten patří k těm největším z pětice. Má rozlohu 79 km2 a žije zde přes 15 tisíc obyvatel. Celé souostroví je tvořeno jednou obcí a dvěma obecními jednotkami.
Název Santorini se používá už od 13. století. Předtím byla tato oblast pojmenována jako Kallístē nebo Strongýlē. Podstatnou roli v dějinách Santorini sehrál sopečný výbuch na přelomu 17. a 16. století před naším letopočtem. Právě tehdy byl stvořen tvar současného souostroví. Nejvyšším vrcholem je Profitis Ilias s výškou 567 metrů nad mořem. Ten se pochopitelně nachází na ostrově Théra. Zajímavostí je to, že, Santorini nemá žádné řeky, pouze jediný pramen vody, která je zde vzácná.
Santorini je unikátním místem, kam se každoročně vydává velká spousta turistů. Cílem je nejenom kráter a stále aktivní stejnojmenný vulkán. Je to také řada historických objektů, přírodní dominanty a překrásná místa určená pro přímořskou relaxaci.
Při návštěvě souostroví Santorini vás jistě ohromí tamní architektura. Tradiční řecké stavby se vyznačují specifickým stylem a nepřehlédnutelnou bílou omítkou. Výjimkou nejsou ani pastelově zabarvené kostely. Spojení benátské a kykladské architektury můžete nejvíce obdivovat v hlavním městě Fira, ale také v Oia. Ve Fiře se mimochodem nachází archeologické muzeum, v němž jsou umístěny minojské artefakty. Jestliže prahnete po umění, směřujte k vesničce Exo Gonia, kde spojíte umění s vínem. Nachází se zde Art Space Gallery and Winery.
Patřičnou dávku historie vám poskytne Starověká Théra ležící na Mesa Vouno v nadmořské výšce 396 metrů nad mořem. K založení tohoto města došlo v 9. století před naším letopočtem. V rámci zbylých ruin můžete obdivovat hřbitovy nebo obytný areál. Dále je to zhruba 3500 let staré minojské město Akrotiri. Zachovalé trosky poskytují pohled na fresky, minojskou keramiku a další historické artefakty. Mnohé z nich jsou uloženy v Muzeu prehistorické Thiry.
Na Santorini je spousta překrásných míst, odkud si budete užívat jedinečné panoramatické výhledy. Typickým příkladem je výhled na Pyrgos Kallistis, ale také okraj Caldery. Pohled na červenohnědý záliv Ammoudi v Oia patří k jednomu z nejkrásnějších na světě. Vyrazit byste měli i k majáku Faros poblíž Akrotiri, odkud si odnesete řadu jedinečných fotek. Nezapomínejte ani na populární ostrůvek Thirassia a autentickými budovami.
Pokud chcete na Santorini vidět ta nejznámější místa, zacilte na známý kostel s modrou kopulí a působiště známé jako Three Bells of Fira. Dále je to katedrála Catholic Cathedral of Saint John the Baptist, Tomato Industrial Museum, Panagia Episkopi, Church of Panagia Akathistos Hymn a Catholic Church of Saint Stylinos.
Na Santorini si pochopitelně užijete přemíru krásných pláží, které jsou velkým lákadlem tohoto souostroví. Obdivovat můžete třeba černou pláž Avis. Další pláží s černými kamínky je Perivolos. V podobném duchu se linou i některé jiné vyhlášené pláže, jakými jsou Perissa, Agios Georgios a Monolithos, kde převládá šedý písek. Pro své červené zabarvení je vyhledávána Rudá pláž, barevná pláž Vlychada nebo White Beach. Ta je opakem výše prezentovaných. Pokud jste si nedokázali vybrat, jsou tu ještě pláže Pori, Ammoudi a Paradise. Oblíbenou činností je půjčovna čtyřkolek a skútrů, které vám umožní projet si dechberoucí místa hlavního ostrova.
Když se budete na Santorini stravovat v hotelích, určitě vám nebude chybět mezinárodní kuchyně. Pokud ovšem zavítáte do místních taveren, připravte se na lahodnou řeckou a ostrovní gastronomii. Mezi oblíbené předkrmy označované jako orektiva patří zeleninové saláty, ryby, mušle a ostatní mořské plody. Hlavní jídla jsou tvořena z jehněčího a skopového masa. Oblíbené je pečení a grilování. Z mořských plodů si nejčastěji pochutnáte na mořských parmách, cejnech, humrech a chobotnicích. Santorini vévodí pokrmy jako mousaka, dolmades, souvlaki a domates yemista. Nejrozšířenějším nápojem je víno, ať už bílé nebo červené. U nealkoholických nápojů vede voda, čaj a káva.
Na Santorini si každý najde svoji oblíbenou restauraci. Záleží na tom, jakému zaměření pokrmů dáváte přednost. Pokud si chcete dojít na skvělý oběd, směřujte do podniků Ovac Restaurant, Kapari Wine Restaurant a Fly Away Creative Restaurant. Jestliže dáváte zelenou tradiční gastronomii, osloví vás restaurace jako Lombranos, Anemoloos, Almira Restaurant a Aidani.
Subtropické klima je příslibem teplého léta a mírné zimy. Pokud chcete na Santorini vyrazit za poznáváním, můžete letět už na začátku května, kdy průměrné denní teploty překračují hodnotu 23 °C. Jestliže dáváte přednost spíše plážovým hrátkám, jasnou volbou se pro vás stanou měsíce červenec a srpen. V této době se průměrné denní teploty přehoupnou i přes 35 °C. Je pravdou, že příjemné klima na Santorini trvá zhruba od května do konce září. Kdybyste na souostroví zamířili v zimě, počítejte s teplotami mezi 10 °C až 15 °C. Zároveň je třeba připravit se na větší výskyt dešťových srážek.
Santorini je naprosto bezpečným místem pro trávení rodinné dovolené. Stačí dodržovat obvyklá bezpečnostní pravidla pro cestování. Třeba na přelidněných plážích si dávejte pozor na své osobní věci a cennosti si raději nechávejte v hotelovém trezoru. I mezi turisty se mohou najít zloději. Když budete podnikat výlety po ostrovech, držte se vyznačených tras a doporučení. Nevydávejte se na místa, kam je přístup zakázán. Jinak si pobyt na Santorini můžete užívat plnými doušky od rána až do večera.
Na Santorini budete platit eurem. Většina míst přijímá platební karty, přesto s sebou mějte nějakou hotovost. Exotické místo s dechberoucími panoramaty je pochopitelně vykoupeno vyššími náklady za služby a produkty. Oproti České republice jsou zde průměrné ceny vyšší. Představu si o nich můžete udělat díky několika níže uvedeným příkladům.
Na Santorini se dopravíte jediným možným způsobem. A to letecky. K dispozici vám bude letiště Santorini Thira National, kam mimo jiné směrují i lety z Prahy. Za přímé lety zaplatíte od 7 500 Kč. Lety s přestupem budou levnější. Nejvíce ušetříte za přímé lety z okolních evropských měst, jakými jsou Vídeň a Berlín. Pak cena letenek může začínat na 2 000 Kč. Přímo z letiště do hlavního města Fira můžete využít nepravidelných autobusových spojů KTEL. Náklady se pohybují od 2,5 EUR. Alternativou bývají hotelové odvozy, které si obvykle domluvíte předem. A jaké možnosti dopravy se vám nabízí přímo na tomto souostroví?