Zakynthos je název řeckého ostrova nacházejícího se v oblasti Jónské ostrovy. Z toho lze celkem logicky usuzovat, že ostrov leží v Jónském moři. Konkrétně v západní části Řecka. Velikost ostrova je 410 km2. Trvale zde žije kolem 45 tisíc obyvatel. Ostrov se vyznačuje velkými skalnatými útesy, z nichž ten nejvyšší Vrachionas dosahuje výšky 750 metrů. Zakynthos je díky svému prostředí a terénu mnohdy označován, jako Ostrov vůní. Daří se zde primárně teplomilným rostlinám. Vyhledávaná je i pestrá fauna, kterou zastupuje třeba vzácná kareta obecná. Stejnojmennému hlavnímu městu ostrova se často říká Chora.
Osídlování ostrova začalo kolem roku 1500 před naším letopočtem. Údajně se o něm poprvé zmínil slavný Homér. Poprvé ho začal osídlovat kmen Achájů. V roce 34 sem bylo přineseno křesťanství. V roce 1953 postihlo Zakynthos zemětřesení, během něhož bylo poničeno mnoho památek, kromě katedrály sv. Dionýsa. Se současným názvem ostrova se pojí hned tři odlišné příběhy související s historií, mnoho hořím a názvem hlavního města.
Zakynthos je exotickou destinací, která láká turisty na spoustu věcí. Vedle několika drobných památek jsou to především přírodní zajímavosti, jimž podlehne opravdu každý. K tomu si připočtěte ještě výčet těch nejkrásnějších pláží široko daleko.
Vaším odrazovým můstkem se určitě stane hlavní město Zakynthos. To bylo v dřívějších dobách přezdíváno, jako Benátky jihu. Pomyslným středobodem je Náměstí sv. Marka. Kromě něho se zde nachází i přímořské Solomosovo náměstí. Ve městě je také velký přístav stojící za návštěvu. Do výšky se tyčí místní zvonice a vidět můžete třeba pomník Dionysiose Solomose, který je autorem textu řecké hymny. Hlavní město je doslova protnuté spoustu restaurací, barů a kaváren.
Jednou z nejdominantnějších památek je pochopitelně kostel sv. Dionýse. Ten odolal i zemětřesení v roce 1953. O jeho založení se postarali mniši v 18. století. Uloženy jsou zde ostatky samotného Dionýse. Vedle exteriérů lze obdivovat i úchvatné interiéry. Ty jsou tvořeny zlatými prvky, malbami a propracovanými freskami. Za návštěvu stojí několik místních muzeí. Typickým příkladem je Zakynthos Museum, History War Museum, Helmi´s Natural History Museum a Romas Mansion Museum.
Zakynthos, to je také spousta tradičních vesniček, z nichž každá ukrývá něco. Jednou z nich je Keri, kde se tyčí kamenné domy a odkud se nabízí překrásný výhled na moře. Další je Bochali, kde stojí menší kostel Zoodos Pigi a ruiny starého hradu. Maherado je druhým největším městem ostrova. K vidění je kostel Agia Mavra, klášter Yperagathou a kostel Agios Nikolas. Krásným výhledem na Jónské moře se pyšní vesnice Maries, v níž stojí kostel Panagia Mariesotissa. Podobně krásný kostel s přemírou fresek stojí i ve vesnici Volimes. Jeho název je Agia Paraskevi. Další stavbou je kostel Agios Georgios pocházející ze 16. století. Nakonec nevynechte ani vesničku Agios Leon se spoustou stezek.
K Zakynthosu rozhodně patří několik jedinečných přírodních symbolů. Mezi ty známé se řadí Blue Caves neboli Modré jeskyně, které byly objeveny v roce 1897. Pro cestu sem můžete využít některého z organizovaných zájezdů. Nezapomínejte ani na želví ostrůvek Marathonissi, kde žijí želvy. Vyrazit můžete také k Tulenímu zálivu, nad nímž se tyčí útes Shiza nebo poznáte ostrov Mizitres. Jeho předností je jeskyně Keri.
Když se vydáte na Zakynthos, měli byste poznat i ty nejkrásnější pláže. Typickým příkladem je dlouhá písečná pláž Gerakas. Celých šest kilometrů má pláž Kalamaki. Chcete-li se usadit pod tmavými útesy, zavítejte do krásné zátoky Navagio, která patří asi k těm nejfotogeničtějším v celém Řecku. V relativně krátké vzdálenosti od hlavního města se nachází pláž Amboula, popřípadě okusíte krásy pláže Porto Vromi. Vydat se můžete i do okolí ostrova, což dokazuje fjord Stenitis, kde na vás čeká oblázková zátoka bez přemíry turistů.
Zábava na Zakynthosu může mít podobu vodních sportů nebo vsadíte na minigolf v rámci World Tour Mini Golf. Navštívit můžete i malou zoologickou zahradu The Little Farm. Večer pak propadnete atmosféře a kouzlu nočního života v hlavním městě.
Na Zakynthosu si bezpochyby užijete vynikající řecké kuchyně. Kozí sýry, spousta zeleniny a tradiční gyros budete mít k dispozici na každém rohu. Určitě ochutnejte místní pečivo foccaccia, popřípadě okuste chlebovou placku. Mezi tradiční předkrmy spadá taramosalata a tzatziki. V případě hlavního chodu dejte přednost masovému špízu souvlaki. Vynikající je také moussaka s lilkem nebo velký karbanátek s cibulí zvaný bifteki. V případě rybích specialit se asi nebudete nikterak omezovat. Hodně ryb je připravovaných na grilu. Pokud chcete něco dobrého ke kávě, jasnou volbou jsou baklava nebo bugatka. Jde o listové těsto naplněné smetanou a posypané skořicí a cukrem.
Spousta taveren na ostrově je spojena s bohatým programem tanečníků, kteří se stanou zajímavou kulisou při stravování. Z pohledu restauračních zařízení máte určitě na výběr. Mezi vyhlášené podniky patří Essence Restaurant, Komis Fish Tavern a Parthenon Restaurant. Pokud se zde zdržíte déle, navštivte také Capypso Restaurant, Elia Restaurant a Premier Restaurant.
Středomořské klima na Zakynthosu si vás jednoduše získá. Čekají vás horká a suchá léta. Oproti tomu jsou mírné zimy s větším množstvím srážek. Ideální počasí pro návštěvu ostrova je od května do konce září. Pak následuje chladnější období s teplotami kolem 15 °C. Už v květnu však ručička teploměru překračuje hranici 23 °C až 25 °C, takže pro poznávací zájezdy naprosto ideální klima. V létě teploty dostávají nad 30 °C a teplota moře je kolem 28 °C. Za ideální koupací sezónu lze brát období od června do září.
Bezpečnost na Zakynthosu je srovnatelná s ostatními evropskými městy. Cítit se tu budete bezpečně ve dne i v noci. Jediné co, tak si hlídejte své osobní věci a cennosti na přelidněných místech, což je ale běžné cestovatelské pravidlo. Zakynthos byl v minulosti zasažen silným zemětřesením, takže je vhodné mít alespoň základní povědomí o tom, jak se v takové situaci zachovat. Zároveň se vyhněte kempování a přespávání na místech, která k tomu nejsou určena. Při poznávání tamních útesů dbejte zvýšené opatrnosti.
Zakynthos z pohledu cenových nákladů odpovídá přímořským letoviskům v Evropě. Průměrné náklady jsou zde o něco vyšší nežli v České republice. Platit budete eurem. Hojně jsou využívány bezhotovostní platby. Hotovost se ale vždy hodí. Pro lepší představu o cenách na Zakynthosu vám přinášíme několik příkladů cen vybraného sortimentu a služeb.
Plánujete-li dovolenou na Zakynthosu, začněte s vyhledáváním vhodných letů. Z Prahy totiž budete směřovat na tamní letiště nacházející se poblíž Kalamaki. Doba letu je přibližně 2,5 hodiny a standardní náklady na letenku se pohybují od 5 000 Kč. Z letiště do města Zakynthos se dopravíte zhruba za 10 minut jízdy pravidelnou autobusovou linkou. Cena jízdného je od 2 EUR.