Réunion je francouzským ostrovem a zámořským regionem Francie. Jde o jeden z nejvzdálenějších ostrovů od Evropské unie. Situován je v Indickém oceánu a jeho velikost činí 2 512 kilometrů čtverečních. Na této ploše žije přibližně 816 tisíc obyvatel.
Francouzským ostrovem se Réunion stal v roce 1638 a o čtyři roky později se na něm začali usídlovat první obyvatelé. Kromě Francouzů zde žije poměrně dost potomků tehdejších afrických otroků. V dřívější době k Réunionu patřily i Seychely a Mauricius, o něž v roce 1814 ostrov přišel. Od roku 1946 jde o zámořský deparútment.
Ostrov Réunion je součástí souostroví nazývaného jako Maskarény, a to společně s dvěma dalšími ostrovy Rodriguesem a Mauriciem. Nejvyšším vrcholem je Piton des Neiges s výškou 3 069 metrů nad mořem. Velká je i štítová sopka Piton de la Fournaise. Více jak 40 % území ostrova Réunion zabírá stejnojmenný národní park.
Ostrov Réunion si vás získá svým přírodním bohatstvím, které je díky národnímu parku opravdu rozsáhlé. Mimo jiné, park je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě přírodních památek budete moci obdivovat i ty architektonické a umělecké.
Vaším odrazovým můstkem na ostrově Réunion se může stát jeho hlavní město Saint-Denis, které je plné zajímavostí, jenž budete prozkoumávat. V první řadě se zaměřte na obdivování architektonických objektů a obsahově významných staveb. Je to například Katedrála Saint-Denis Cathedral, Muzeum Léon Dierx, muzeum historie Muséum d´histoire naturelle de la Réunion, překrásná svatyně Our Lady of Deliverance, turistická atrakce Maison Déramond, muzeum Artorhéque, Maison Kichenin, hinduistický chrám Hindu Temple, Palais Rontaunay a muzeum Villa de la Région. Nezapomínejte ani na moderní architekturu v podání Cité des Arts. Hodně majestátní budovou v klasicistním stylu je Hotel De Ville. Procházet si můžete řemeslný trh Grand Market a skončit lze i v akvaparku Aquanor.
Na ostrově Réunion jsou k vidění pochopitelně další památky. Z těch církevních lze jmenovat největší dominanty. Je to například kostel sv. Anny situovaný v Saint-Benoit, jenž se vyznačuje svou extravagancí a bohatým zdobením. Zavítat můžete do vesnice Piton-Sainte-Rose, kde stojí budova zvaná Notre-Dame des Laves. Za zmínku stojí klasicistní paláce postavené v 18. a v 19. století. Patří mezi ně palác Lauratet a tím novějším je palác Morange Palace.
Při prozkoumávání ostrova Réunion zavítejte k hrobu afrického bandity, který byl v roce 1901 odsouzen za čarodějnictví. Toto míst nese název Grave of Le Sitarane. V této souvislosti se nevyhýbejte ani tajnému táboru uprchlíků. Ten byl situován ve výšce 2 000 metrů nad mořem. Byl postaven v 18. století a jmenuje se Vallée secretéte. Za podívanou strojí krásné městečko Hell-Bourg, kde jsou nejenom památky a zahrady, ale také horké prameny. Jedna z největších botanických zahrad na ostrově se nachází v hlavní metropoli Réunionu a je označována jako Jardin de l´État. Její zřízení probíhalo mezi lety 1767 až 1773 a dnes v ní funguje Přírodní muzeum historie.
Dost ale bylo uměleckých památek. Nyní se pojďme zaměřit na ty největší přírodní skvosty ostrova Réunion. Toto překrásné místo je totiž zdrojem nádherných vodopádů. Za zmínku stojí třeba kaňon Tour de Fer, kde teče několik kaskádovitých pramenů. Vysoký vodopád je Bras d´Annette nebo 240 metrů vysoký vodopád Biberon Falls. K vidění jsou ale ještě větší. Co byste řekli na 640 metrů vysoký vodopád Cascade Blanche nebo 500 metrů vysoký vodopád Chaudron? Mezi ty neobvyklé patří Fleurs Jaunes Falls, popřípadě si uděláte výlet do jihovýchodní části Réunionu k vodopádům Grand Galet Falls. Větší skupinu vodopádů tvoří Voile de la Mariér v Cirque Salazie a pár krokových vodopádů Takamaka.
Réunion, to je především oblíbená pěší turistika. Zkusit můžete výstup na sopku Piton de la Fournaise, výlet k pískovým útvarům Formica Leo nebo okusíte několikadenní treky. Na ostrově Réunion jsou dvě hlavní turistické trasy Grande Randonnée Route 1 a Grande Randonnée Route 2.
Z vodních aktivit jednoznačně vede šnorchlování a potápění, třeba v St-Léu a Grand Bois. Dále je to windsurfing v La Saline-les-Baines nebo paragliding a kitesurfing v St. Pierre. Užívat si budete také relaxace na překrásných plážích, jimiž jsou L´Hermitage-les-Baines, St-Gilles-les-Bains a Boucan Canot. Možností vyžití je zde více než dost.
V rámci návštěvy ostrova Réunion si na své přijdou všichni vyznavači kvalitní gastronomie. Jak asi můžete správně tušit, místní kuchyně bude z velké míry ovlivňována tou francouzskou. Ta se navíc pojí s čínskou a indickou, takže výsledkem je řada kreolských receptů. Hodně často se tu setkáte s použitím kari. Je to kari z krevet nebo rybí kari. Kromě ryb a mořských plodů je konzumováno drůbeží maso doplněné šafránem, zázvorem, tymiánem a ostatními ingrediencemi, jakými jsou rajčata, cibule a jiné. Dopřávat si budete hodně čerstvého tropického ovoce, jako třeba mango, papáju a liči. Pokud si chcete dát něco k pití, může to být voda, ovocné džusy a oblíbené koktejly, jejichž součástí bývá rum.
A kam si zajít na dobré jídlo? V hlavním městě Saint-Denis jsou to například restaurace La Fabrique, L´Atelier de Ben, L´ere des Mets a Le Bar A Huites. V Saint-Pierre zavítejte do L´Art I Show, Restaurant du Lavoir a Chez Tifred. Pokud se zastavíte ve městečku Saint-Paul, budou to podniky jako Chez Doudou, Oh Suzie Q!, Lá-Bas Ter la a Le Debarcadere. Zmínit můžete ještě místo Saint-Leu, kde vítězí místní kuchyně v podání Le Vieux Pressoir, La Villa Vanille a Auberge du relais.
Ostrov Réunion se pyšní dvěma mezinárodními letišti. Pokud si budete rezervovat let z pražského letiště Václava Havla, nejčastěji budete směřovat na letiště Saint-Denis Roland Garros, které se nachází asi 7 kilometrů od hlavního města ostrova. Doba přímého letu je kolem 11 hodin a náklady na letenku začínají na 14 000 Kč. Z letiště do města Saint-Denis můžete pro přepravu využít těchto dopravních prostředků.
A jak je to obecně s dopravou na ostrově Réunion?