Druhé největší město Ruska, které mohou pamětníci znát pod názvem Leningrad. Jeho situování je v severní části této velmoci, kde ústí řeka Něva do Finského zálivu. Pro Ruskou zemi představuje jeden z nejvýznamnějších přístavů. Název Petrohrad využívá město po referendu, které proběhlo v roce 1991. S městem se pojí řada významných historických událostí. Datum vzniku se váže s rokem 1703. Na jeho ploše o rozloze 1 439 km2 se nachází velká spousta pamětihodností a historicky významných objektů. Kvantum z nich je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Jen pro zajímavost, v Petrohradu je více jak 342 mostů. Petrohrad je mnohými činiteli označován za nejevropštější město Ruska, což také o mnohém vypovídá. Honosnost tohoto města lze spatřit na palácích, bulvárech a dalších ikonách.
Petrohrad spojuje hned několik věcí v jeden velký celek, jež nadchne jakéhokoliv cestovatele. Je to kombinace zábavy a poznávání. To může v Petrohradu nabývat nejrůznějších podob. Právě kulturní a historické památky vás v tomto ruském městě zabaví na hodně dlouhou dobu.
Významných staveb je v Petrohradu více než dost. Od každého velké množství, takže na své si přijde opravdu kdokoliv. Začít můžete například paláci a úředními budovami. Za návštěvu stojí Aničkovův palác, Jusupovský palác, Menšikovův palác, ale i Mramorový palác. Obrovskou a nepřehlédnutelnou budovou je zimní palác s muzeem Ermitáž. Jeho tvůrcem byla dcera Petra Velikého. Vynechat byste neměli ani první stavbu v Petrohradu, kterou je Petropavlovská pevnost. Dále je to Palác Admirality. Mnohé cestovatele může zajímat i budova generálního štábu vybudovaná v klasicistním duchu. Od paláců lze postupně přejít ke kostelům a klášterům. Mezi ty významné patří rozhodně Katedrála svatého Petra a Pavla, Katedrála svatého Izáka nebo Kazaňská katedrála s nepřehlédnutelnou kopulí. Typickou ruskou architekturu lze zpozorovat na chrámu Vzkříšení Ježíše Krista. Zajímavý je kostel Ikony Matky Boží Vladimirské, jejíž zvonice vznikla v roce 1786. V Petrohradu byste neměli minout ani další monumenty, mezi něž se řadí Alexandrův sloup, jehož výška dosahuje 47,5 metru. Dílo z leštěného granitu je skutečně ohromující. K významným sochám tohoto města patří socha cara Petra I. Velikého a socha cara Mikuláše I. Petrohrad se samozřejmě může pochlubit i přemírou dalších originálních staveb. Z devatenáctého a dvacátého století pochází Dům knihy. Objekt, který vznikl podle návrhu architekta Pavla Suroza. Pokud dostane chuť zajít si do první evropské zahrady v Rusku, navštivte Letní sad a Letní palác Petra I. Velikého. Krásné a rozlehlé náměstí s památníkem prezentuje Martovo pole nebo se vydáte na uměle vytvořený ostrov Nové Holandsko. Petrohrad je směsicí mnohých stylů, jež z velké míry pochází i z Evropy. Dokazuje to například socha Švejka. Ano, toho Švejka z díla Jaroslava Haška. Ta je ve městě Petrohrad situována od roku 2003. Z novodobějších staveb můžete obdivovat například nejvyšší mrakodrap Evropy a Ruska, kterým je Lakhta Center.
S Petrohradem se pojí i desítky mostů přes řeky a kanály. Mnohé z nich jsou dokonce zvedací. Typickým příkladem je Dvorcový most. Prvním mostem ve městě byl Blagoveščenský most z roku 1850, od té doby jich vzniklo více jak 340. Petrohrad je díky těmto vodním kanálům označován za Benátky severu. V okamžiku, kdy byste se nabažili krás Petrohradu, můžete okusit i okolní zajímavosti, jakými jsou ostrovní pevnost Kronštadt nebo pověstný Petěrgof.
V Petrohradu se pochopitelně nemusíte věnovat pouze návštěvám pamětihodností. Oddávat se můžete i kulturním zážitkům. Ty vám mohou zprostředkovat Mariinské divadlo, Alexandrinovo divadlo a Michajlovské divadlo. Hodně oblíbené je i nakupování. Spoustu obchodů nejrůznějšího charakteru naleznete na Něvském prospektě nacházejícím se v Gostěném dvoře. Za zmínku stojí bujarý noční život, který je Rusům naprosto vlastní. Navštívit můžete hodně známých klubů, mezi něž se řadí klub Marshal.
Při procházkách po Petrohradu si budete moci povšimnout mnoha stravovacích zařízení, jež nemají s Ruskem moc společného. Lze zpozorovat evropský vliv na toto město. Přesto si mezi sushi bary a nejrůznějšími fastfoody přijdete na své a budete moci ochutnat speciality spojené s Petrohradem. Před každým hlavním jídlem si lze dopřát vynikající boršč, což je polévka z červené řepy. Další hodně oblíbenou je ta zeleninová, které se říká Soljanka, popřípadě zelná polévka Šči. V okamžiku, kdy se přesunete k hlavnímu chodu, udělá na vás dojem svíčkový Stroganov, masové šišky Šašlik nebo pověstné dušené maso Žarkoje. Spousta turistů si rádo pochutnává na taštičkách naplněných hovězím masem s trochou kysané omáčky. Takovému pokrmu se říká Pelmeni. Díky tomu, že Petrohradem protéká řeka Něva, jsou součástí jídelníčku také ryby. Každé dobré jídlo je zapotřebí zapít. V Petrohradu to bude určitě pivo Baltika nebo pověstná ruská vodka, jíž naleznete na každém kroku.
Když si budete chtít v Petrohradu pochutnat na dobrém jídle, navštivte některý z těchto vyhlášených podniků. Je to například Dans Le Noir?, Palkin, Katyusha Restaurant, Gogol, Troika, LoungeRoom nebo síť obchodů Kroška Kartoška, kde si na své přijdou hlavně milovníci brambor.
Počasí v Petrohradu je vzhledem k situování tohoto města trochu nevyzpytatelné. Petrohrad se nachází v severnější části Ruska, takže nepočítejte s příliš slunným létem. Průměrné teploty se v červenci a v srpnu pohybují kolem 22 °C až 24 °C, což je příjemné klima. Počítat však musíte s vyšším množstvím srážek. V létě v Petrohradu prší asi nejvíce za celý rok. Jaro a podzim lze označit za chladnější období, protože průměrné teploty klesají k 8 °C až 12 °C. Na druhou stranu tolik neprší. Kdybyste se náhodou rozhodli navštívit Petrohrad v zimě, užijete si opravdovou ruskou zimu. Mohou za to teploty kolem -10 °C až -6 °C. Maxima mohou pochopitelně klesat ještě níž.
Petrohrad je určitě bezpečným ruským městem. Není třeba mít jakékoliv předsudky, ba naopak. Místní lidé jsou velice vstřícní a ochotní. Kriminalita je zde na průměrné úrovni ve srovnání s jinými evropskými městy. I když vám zde nic zásadního nehrozí, měli byste dodržovat několik obecných zásad. Na frekventovanějších místech si hlídejte osobní věci před zloději, cennosti raději nechávejte v hotelovém trezoru a v noci se nepouštějte do odlehlých čtvrtí mimo turistické dění. Přes den se není čehokoliv obávat.
Petrohrad je ve srovnání s evropskými městy levnou destinací pro dovolenou. I v porovnání s Českou republikou nenarazíte na žádné velké rozdíly. Ceny za zboží a služby vzrůstají pouze v turisticky atraktivních lokalitách a lepších hotelích či restauracích. Petrohrad rozhodně nevysaje vaši peněženku do dna. Zde je několik příkladů tamních cen.
Petrohrad je od České republiky poměrně vzdáleným ruským městem. Většina mapových tras se bude pohybovat kolem 1 900 kilometrů. Dobrodruzi jsou schopni takovou cestu urazit vlastním automobilem, popřípadě zvolíte autobusovou dopravu. Jízda autobusem může trvat kolem 34 hodin a náklady na jednosměrnou jízdenku se pohybují do 3 000 Kč. Jestliže si však chcete více užívat Petrohradu nežli trávit dlouhý čas na cestě, vsaďte na leteckou přepravu. Využít můžete přímých letů z Prahy na letiště Petrohrad Pulkovo, které se nachází asi 24 kilometrů od této ruské metropole. V letadle strávíte asi 2,5 hodiny a za letenku zaplatíte v průměru 5 000 Kč. Pak stačí vyřešit jen snadnou přepravu z letiště do města.