Tropický ráj na zemi. To je jednoznačná definice Seychel neboli Seychelské republiky. Ostrovní stát s řadou menších ostrůvků, který vás pohltí svou velkolepostí, inspirativností a překrásnými plážemi. Jde o hlavní dominanty ostrovů, jež jsou díky plážovým oblastem a luxusním resortům populární po celém světě. Z vodního potěšení se však můžete vymanit a pustit se do pozorování divoké zvěře. Dovolená na Seychelách může nabývat bezpočtu podob. Nemusí být cílem pouze cestovatele prahnoucího po komfortu, ale také náruživého ekoturistky vyžadujícího ryzost a přirozenost této země. Seychely si vás podmaní ve všech směrech.
Seychelská republika se skládá zhruba ze 115 menších ostrovů, z nichž asi 33 je trvale osídlených. Na jedné straně máte možnost navštívit skalnaté ostrovy typu Praslin, Mahé a Silhouette. Na té druhé zase korálové ostrovy jako Coetivy, Amiranty a Aldabry. Tyto ostrovy jsou označovány jako Vnější ostrovy, kde kvůli omezenějším zásobám pitné vody nežije moc obyvatel. Seychely se rozprostírají východně od afrického kontinentu a jsou obklopovány Indickým oceánem.
Největším lákadlem Seychel jsou bezpochyby písečné pláže a zátoky, kde se lze věnovat spoustě vodním hrátkám. Na mnoha místech se budete oddávat doslova nezapomenutelným a romantickým výhledům. U moře je nejoblíbenější činností potápění a šnorchlování. K dalším vyhledávaným aktivitám patří cykloturistika po ostrově, ale i pozorování přistávání malých letadel. Kapitolou samou o sobě jsou pak návštěvy národních parků a objevování překrásné přírody.
Na seychelském souostroví je toho k objevování více než dost. Záleží na tom, do jakých míst se vydáte. Vaší první zastávkou se může stát hlavní metropole. Město Victoria je pochopitelně nedílnou součástí největšího ostrova Mahé. Právě zde stojí hinduistický chrám Tempio Hindu, ale také pomyslný symbol města v podání věže Clock Tower. Patřičnou atmosféru zde načerpáte na místní tržnici Victoria Market. Když se budete pohybovat po větších ostrovech, z hlediska staveb vás může zajímat Praslin Museum, katedrála Immaculate Conception, muzeum National Museum of History, pomník Liberty Monument a kus historie v podání Venn's Town – Mission Lodge.
A čím vás ohromí jednotlivé ostrovy Seychel? Třeba ostrov Alphonse je obklopen korály a k vidění je laguna plná želv. Ostrov Cerf na svém území ukrývá přírodní park St. Anne Marine National Park. Pokud chcete vidět největšího želvího samce, směřujte na Bird Island. Ty nejohroženější druhy ptáků se vyskytují na ostrově Cousin. Takový ostrov Desroches je pak ideální volbou pro potápění, kde vám vše zpestří i velice krásná vegetace.
Pokračovat můžete například v přírodní rezervaci Vallée de Mai, která je mimochodem zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Velkou výzvou se vám stane i Atol Aldabra se svým unikátním ekosystémem. Pokud dáváte přednost spíše odlehlejším a méně vyvinutým místům, směřujte na ostrov La Digue. Ještě izolovanější je možná ostrov Frégaté, kde se v dávných dobách ukrývali piráti.
Výčet pozoruhodných seychelských ostrovů je skutečně pestrý. Za rajským klidem a bělavým pískem na pláži vyplujte na ostrov Moyenne nebo navštivte vyhlášenou restauraci vybudovanou z bývalé kaple. Ta se nachází na ostrově Round, kde bují vegetace a korálové pobřeží. Neopomínejte ani na ostrov Silhouette, kde nejsou žádné silnice a povětšinou se sem dostanete za pomoci helikoptéry. Tento ostrov je hornatého rázu a nabízí vám výstup na horu Dauban. A víte, kde najdete světoznámé kokosové palmy Coco de Mer? Kde jinde, než na druhém největším a již zmiňovaném ostrově Praslin. Počítejte s tím, že i ten je spíše hornatého charakteru.
Seychely si vás podmaní, ať už to bude některý z 33 obydlených ostrovů, popřípadě těch neobydlených. Seychely, to je pochopitelně i bezpočet překrásných pláží. Pokud chcete několik praktických tipů na ty nejhezčí z nich, začtěte se do následujících řádků – Anse Lazio, Cote D'Or Beach, Beau Vallon Beach, Baie Lazare Public Beach, Ile au Cerf, Anse Intendance, Anse Major, Glacis Beach a Top Soleil Beach.
Pokud je vaším hlavním cílem potápění, pak byste měli své kroky směřovat do oblastí k tomu vyhrazených. Vyhlášená je například zátoka Anse à la Mouche s maximální hloubkou třináct metrů, lokalita Trois Bancs, ale také okolí ostrova Silhouette. Amatéři si oblíbí oblast St. Pierre, kdežto profesionálové zamíří spíše do lokality Napoleon u ostrova Alphonse. Na Seychelách si každý přijde na to své.
Seychelská gastronomie je z části ovlivněna ostatními civilizacemi. Nejvíce se na ní podepsala Velká Británie a Francie. I přesto si zachovává svůj kreolský styl. Nejčastěji na jídelním lístku objevíte pochopitelně ryby a nejrůznější mořské plody. Je to třeba ryba Red Snapper, ale i kaloni a ostatní. Pochoutky se připravují buď procesem grilování nebo dušení. Výjimkou není ani rybí polévka a rybí salát. K jídlům dostanete sladké brambory Kasawa. Nejčastější přílohou bývají také libovolné saláty z výhonků, zeleniny a ovoce. Zkrátka exotická kuchyně se vším všudy. A pokud byste dostali chuť na zlatou tečku, určitě okuste karamelizované banány. Pochutnat si můžete i na dřeni z nezralých plodů Coco de Mer.
Typických seychelských pokrmů je bezpochyby více než dost. Ochutnat můžete ještě kokosové kari, ale také to kuřecí nebo netopýří, které je připravováno skutečně z netopýřího masa. Jestliže patříte k příznivcům polévek, vychutnáte si špenátovou polévku Bouyon bred. Vyhledávanou pochutinou je i Žraločí čatní. V jeho případě dochází ke smíchání žraločího masa s kořením, cibulí a ovocnými šťávami. Častou přílohou je šafránová rýže. Když vám tohle všechno bude málo, vyzkoušejte další jídla – nasolená sušená ryba Poisson sale, uzená létající ryba Smoked sailfish, dušený kaloň Chauve-souris a chobotnice na kari Kari zourit. K exotickému jídlu si můžete dopřávat i exotické pití. Oblíbené jsou ovocné šťávy, kokosová voda, ale také místní pivo Sey Brew. Tamní palmové víno je označováno jako Calou. Výjimkou není čaj z místního čajovníku, zázvorová limonáda a rum.
Zobrazit volné termíny