Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Slovensko

Banská Bystrica: průvodce

6°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Banská Bystrica

Banská Bystrica se nachází ve středním Slovensku a od hlavní metropole Bratislavy je vzdálena 165 kilometrů. Krajské město Banskobystrického kraje má rozlohu 103 kilometrů čtverečních a žije v něm kolem 75 tisíc obyvatel. Jedná se tedy o šesté největší město v zemi. První historická zmínka o Banské Bystrici pochází z roku 1255. Město se skládá z devíti katastrálních území, kam kromě Banské Bystrice spadá ještě Kremnička, Kostiviarska, Podlavice, Sásová, Radvaň, Uľanka, Šalková a Senica.

Situování Banské Bystrice je na rozhraní Zvolenské a Horehroní pánve. Konkrétně na soutoku dvou známých řek Bystrica a Hron. Město leží v relativně vyšší nadmořské výšce 362 metrů nad mořem. Jen pro zajímavost, nejnižší bod je v cca 330 metrech. Okolí slovenského města je tvořeno Poľanou, Kremnickými vrchy a Starohorskými vrchy. Z Banské Bystrice pochází řada významných osobností, k nimž patří operní a muzikálový zpěvák Marian Vojtko nebo premiér a prezident Peter Pellegrini.
 

Co navštívit v Banské Bystrici

V Banské Bystrici si budete užívat především bezpočet památek a historických objektů se zajímavou architekturou. Poznávání se zde pojí s relaxací a silným kulturním zážitek. Toto slovenské město nabízí každému něco.

Sakrální památky jsou pro Banskou Bystrici naprosto vlastní. Tou nejdominantnější je bezpochyby kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jeho vybudování proběhlo ve 13. století a dnes máte možnost kochat se gotickou křtitelnicí, oltářem od Mistra Pavla a dalšími zajímavými prvky interiéru. Dále je to jednolodní kostel sv. Kříže z 15. století. Ten je spojen s Matějovským domem a pyšní se upravenou barokní podobou. Jestliže dáváte přednost spíše empírovému slohu, zaujme vás Evangelický kostel. Ten vznikal v letech 1803 až 1807. Dominantní je jeho štít, toskánské sloupy, ale i dvě úrovně galerie.

Pomyslným středobodem je samozřejmě středověké centrum, které je od roku 1955 městskou památkovou rezervací. Areál bývalého městského hradu v sobě zahrnuje také Praetorium neboli starou radnici. Centrálním náměstím je SNP. Zde můžete pohlédnout na řadu zajímavých staveb. Je to třeba Benického dům, Thurzův dům a pomyslná dominanta v podání katedrály sv. Františka Xaverského. Ta fungovala jako biskupský palác a její prvopočátky vzniku sahají do roku 1709.

V Banské Bystřici se pochopitelně nachází i řada dalších církevních objektů zajímavých pro jejich exteriéry a interiéry. Typickým příkladem je kostel sv. Alžběty a kostel sv. Jakuba. Tato gotická stavby byla vybudována ve 14. století. Vedle kaple sv. Barbory je to i přemíra ostatních architektonických skvostů stojících za návštěvu. Dokazuje to Kaštel Radvanských, což je unikátní stavba pocházející ze 16. století. Kapitolou samou o sobě je Tihániovský kaštel. Vynechat byste neměli ani secesní Kamennou vilu z roku 1920. Při pohledu na ní není pochyb o tom, že je na seznamu kulturních památek Slovenska.

Banská Bystřice vás z hlediska poznávání skutečně nenechá vydechnout. Vypravit se můžete třeba k Banskobystrické kalvárii, která vznikla v druhé polovině 17. století. Za návštěvu stojí Národní dům z roku 1928. V něm se v současnosti nachází Státní opera. Na seznam historických klenotů patří zámek Bárczy, naopak novodobějším architektonickým dílem je Památník SNP. Ten má připomínat období druhé světové války a Slovenské národní obrození.

O Banské Bystřici a věcech spojených s městem a okolím se toho více dozvíte prostřednictvím tamních muzeí. Výzvou se vám určitě stane Středoslovenské muzeum situované v Thurzově domě. Dále je to Muzeum Slovenského národního povstání viz. zmíněný památník. Obsahově neobvyklým je Poštovní muzeum, popřípadě Muzeum literatury a hudby. Mnohé vám prozradí i Středoslovanské vzdělávací centrum. Opomíjeno zde není ani na umění, což dokazují Středoslovenská galerie, Galerie F a FX Gallery.

Při návštěvě Banské Bystřice se budete oddávat i kulturnímu zážitku, o nějž se postará již zmiňovaná Státní opera. Možností zde však budete mít více než dost. Je to třeba Loutkové divadlo na rozcestí, Divadlo z pasáže nebo loutkářství Loutka Bystrica. Město do jisté míry kulturou žije, takže nechybí ani folklór, hudební a jiné společenské akce.

S Banskou Bystricí se samozřejmě pojí relaxační a odpočinkové plochy. Při procházkách městem narazíte na spoustu míst plných zeleně. Tím největším je bezpochyby Městský park, který si prošel náležitou revitalizací. Za zmínku stojí také Městský lesopark Stará kopa. Dětem pak uděláte radost prostřednictvím SAFARI PARKU Banská Bystrica. Jde o dětské interaktivní centrum, kde se zabaví především ti nejmenší. Dalším podobným místem je BOUNCE Park 17, což je sportovně zábavní park s více, jak padesáti atrakcemi.

Specifika místní kuchyně

Banská Bystrica si vás podmaní řadou slovenských pokrmů, včetně těch národních. Na své si přijde každý mlsný jazýček. Začít můžete klasickou čočkovou a fazolovou polévkou. V jídelním lístku si najděte tamní vepřový řízek zvaný vyprážaný bravčový rezeň nebo rajčatový salát s cibulí zvaný paradajkový salát. Naprostou klasikou jsou halušky a pečivo ve tvaru vdolku označované jako pagáč. Ochutnat byste měli také slovenské sýry, mezi nimiž vynikají parenica, korbáčik a brynza. Na své si pochopitelně přijdou i milovníci sladkého, což dokazují opekance v podobě pečených kuliček z kynutého těsta naplněných mákem, ořechy a tvarohem. Ochutnejte súlance neboli šišky s makem a čokoládové šuhajdy. Pokud do Banské Bystrice přijede v období vánočních svátků, okuste vanilkové rožteky, tedy rohlíčky. K pití si můžete dát pivo a tvrdší slovenskou borovičku.

Při procházkách městem budete míjet spoustu restaurací. Některé z nich jsou mezi místními, a tedy turisty doslova vyhlášené. Řadí se k nim třeba Koliba u sv. Kristofa, Frais a Bystrická Klubovňa. Vedle slovenské kuchyně si dopřejete i tu mezinárodní – Bernardov dvor, Pizzeria Evijo a Regal Burger Banská Bystrica.

Počasí

Počasí je také jedním z kritérií při volbě vhodného termínu pro návštěvu Banské Bystrice. U tohoto slovenského města se můžete spolehnout na vlhké kontinentální klima, které se projevuje v teplejších letních měsících. Červenec a srpen jsou spjaty s teplotami mezi 19 °C až 26 °C. Naopak teplotně přívětivější pro vás může být květen nebo září, kdy teploty klesají k 15 °C až 20 °C. Počítejte s tím, že nejvíce dešťových srážek spadne v květnu a červnu. Co se týče zimy, nejchladnějším měsícem je tradičně leden. Teploty klesají k -1 až -5 °C. Od listopadu do března počítejte spíše se zhoršeným podnebím.

Bezpečnost

Míra kriminality je v Banské Bystrici minimální. Město v tomto směru nevybočuje z bezpečnostního standardu ostatních velkých měst Slovenska. Bezpečně se tu budete cítit ve dne i v noci. Je pravdou, že po setmění je lepší držet se spíše turisty vyhledávaných působišť. Ve dne si pak na frekventovanějších místech hlídejte své osobní věci. Drobné krádeže se nemusí vyhnout ani tomuto městu. Nejde však o nic neobvyklého a globálně je Banská Bystrica bezpečná.

Měna

K placení v Banské Bystrici budete využívat eura. Hotovost si ideálně rozměňte před příjezdem, popřípadě vsaďte na trochu zhoršený kurz bank a směnáren. Na mnoha místech si ovšem vystačíte s bezhotovostními platbami. Ceny za zboží a služby jsou spíše pod slovenským průměrem velkých měst. Nemusíte se tedy obávat zvýšených výdajů na dovolenou. Lepší představu si uděláte prostřednictvím níže uvedených příkladů.

  • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 070 Kč za noc
  • Mléko 1 l = 23 Kč
  • Voda 1,5 l v supermarketu = 12 Kč
  • Láhev vína 0,75l střední kategorie v obchodě = Od 125 Kč
  • Chleba = 21 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = 165 Kč
  • Jídlo pro dva v restauraci střední kategorie = 630 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 l v restauraci = 60 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 l = 43 Kč
  • Benzín = 39 Kč za litr

Doprava

Do Banské Bystrice budete s největší pravděpodobností cestovat po zemi. I když se asi 14 kilometrů od města nachází mezinárodní letiště Sliač, slouží jen pro přímořské charterové lety realizované v letním období. Pokud se z Prahy vydáte po dálnici, do Banské Bystrice ujedete trasu dlouhou 540 kilometrů, a to za 4,5 až 5 hodin. Od československých hranic je to přibližně 280 kilometrů. Nabízí se samozřejmě alternativy v podobě autobusových a vlakových spojů. Cesta autobusem bude s přestupem trvat 8,5 hodiny a vyjde vás na 720 Kč. Mnohem rychlejší je přímé vlakové spojení. Délka cesty je 5,5 hodiny a cena jízdenky začíná na 480 Kč. A jak je to s dopravu ve městě a okolí.

  • V rámci silniční dopravy vám přijde vhod napojení na R1, I/69, I66 a I/59. Kříží se tu několik důležitých silnic.
  • Poblíž autobusového nádraží se nachází to železniční. Využívat lze elektrifikovaného a neelektrifikovaného úseku železnice – Zvolen - Vrútky, Banská Bystrica - Červená Skála.
  • Veřejná doprava je realizována prostřednictvím autobusových a trolejbusových linek. Autobusy provozuje SAD Zvolen a trolejbusy Dopravní podnik města Banská Bystrica. Cena jízdného se pohybuje od 0,80 EUR. Využívat lze také dálkových autobusů.
  • Ve městě jezdí místní taxi služby. Průměrná nástupní taxa činí 2,50 EUR a cena za kilometr je 1,50 EUR.
  • Město má vybudované cyklostezky, které můžete upotřebit i v rámci okolí, takže se nabízí pronájem jízdního kola. Výjimkou nejsou ani cyklobusy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovensko

  • Chata Sebechleby
    Slovensko - Banská Bystrica
  • Chalupa Pliešovce
    Slovensko - Banská Bystrica
  • 4,5Dobré
    Termál Vyhne
    Slovensko - Banská Bystrica
  • 3,4Dobré
    Park Hotel Hokovce - Autobusem
    Slovensko - Banská Bystrica
  • Hotel Hotel Flóra Dudince, Dudince
    Slovensko - Banská Bystrica

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé