Košice jsou druhým nejlidnatějším městem Slovenska. Nachází se ve východní části země v Košickém kraji, asi 20 kilometrů od hranic s Maďarskem. V metropoli velké 242 kilometrů čtverečních žije přes 229 tisíc obyvatel, konkrétně v nadmořské výšce 208 metrů nad mořem. Název města pochází z výrazu Koša, který je spojen s osadou rodu Košových. Historie tohoto místa je tedy sáhodlouhá a dotýká se roku 1230. Kromě významné dopravní spojky představuje kulturní, hospodářské a politické centrum Slovenska. Největší zastoupení zde má strojírenský a hutnický průmysl, včetně informačních technologií.
Město jako takové se rozkládá na březích řeky Hornád. Tím nejvyšším vrcholem je Hradová s výškou 466,1 metrů nad mořem. Okolí slovenské metropole se pojí s Karpatským pohořím, Východopanonskou pánví a Slovenským Rudohořím. Košice jsou spjaty s takovými označeními, jakými jsou Evropské hlavní město dobrovolnictví a Kreativní město mediálního umění UNESCO. Nechybní ani ocenění Evropské město sportu. Na svém kontě má také titul Evropského města kultury.
Vzhledem k dlouhé historii Košic se můžete těšit na spoustu zachovalých památek a zajímavých architektonických objektů. K tomu si připočtěte řadu přírodních scenérií a pestrý kulturní zážitek. Košice si velice rychle zamilujete.
Košice se pyšní jednou z největších městských památkových rezervací na celém Slovensku. K jejímu vyhlášení došlo v roce 1983. Při procházkách Košicemi tak budete míjet jednu úchvatnou stavbu za druhou. Pomyslným středobodem Hlavní ulice je katedrála sv. Alžběty. Objekt s půdorysem o rozměrech 60 x 36 metrů byl vybudován ve 14. století. Vejde se do ní až pět tisíc lidí a její celý název je Metropolitní katedrála svaté Alžběty Durynské. Kousek od ní se vyjímá kaple sv. Michala. Ta byla z původně hřbitovního kostela přestavěna do gotického stylu.
V rámci návštěvy Košic neopomínejte na kostel sv. Antonína Paduánského, jehož dominantou je barokní styl pocházející ze 14. století. Zamiřte také do bývalé zvonice, jíž je Urbanova věž ze 16. století. Ta si v posledních letech prošla celkem náročnou rekonstrukcí. Doslova historická atmosféra na vás dýchne prostřednictvím Levočského domu z 15. století. V něm funguje jeden z nejstarších hostinců v zemi a patří na seznam nestarších objektů v Evropě.
Slovenské Košice jsou doslova protnuté přemírou církevních staveb. Důkazem těchto slov je třeba gotický Jakabův palác, kde svého času sídlil prezident Beneš. Kroky vás mohou zavést do Dominikánského kostela nebo osobitého Kalvínského kostela. Jeho výstavba probíhala v letech 1805 až 1811 a situován je v Hrnčiarské ulici. Vynechat byste neměli kapli sv. Rozálie, kostel Sedmibolestné Panny Marie a majestátní kostel Nejsvětější Trojice. Dnes patří k těm nejcennějším barokním objektům v Košicích. Z trochu novodobějšího soudku vykukuje kostel Královny míru, který se v roce 1963 dostal na seznam národních kulturních památek Slovenské republiky.
Mezi košické dominanty se řadí také budova Státního divadla, jehož historie sahá do doku 1788. Dříve středověká radnice, dnes činohra, opera a balet. Rozhlehlý je Arcibiskupský palác ze 14. století, jehož doménou je rokokově-klasicistní architektura. Turisty svou originalitou zaujímá i propojení dvou měšťanských domů tvořících Miklušovu věznici. Domy vznikly v 15. století a od 17. století do roku 1909 fungovaly jako věznice. Neopomínejte ani na Pamětní dům Františka II. Rákócziho neboli Rodošto, kde se dnes nachází muzeum.
Košice dokáží elegantním způsobem propojit historii s moderní dobou. Na jedné straně jsou to objekty typu klasicistní palác Čáki-Dezőfi, empírový palác Pongrác-Forgáčov a secesní kavárna Slávia. Na té druhé je to Obchodní centrum I. nebo multifunkční moderní budova s názvem Kasovar.
V rámci poznávání historie Košic a ostatních oblastí můžete samozřejmě navštívit některé z tamních muzeí. Typickým příkladem je Muzeum Vojtěcha Löfflera, Katovu baštu, Slovenské technické muzeum, Archeologické muzeum a novější Muzeum obětí komunismu. Obdivovatelé umění nevynechají návštěvu Východoslovanské galerie, Galerie KOPA DeSIGN a Galerie Popart Mihal.
Poměrně rozšířený cestovní ruch v Košicích podporují taková působiště, jakými jsou třeba malebná ulička Potter's Lane, kde načerpáte jedinečnou atmosféru řemeslných obchodů. Na Hlavní ulici si užijete vodní podívanou v podobě Zpívající fontány, která se pyšní až 22 vodními okruhy. Milovníci zeleně by měli vyrazit do Botanické zahrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, kde se stanete součástí krásného arboreta, užijete si tropickou flóru a velké skleníky plné rostlin.
Překrásné Košice ostatně skrývají spoustu zelených malebných míst, kde můžete odpočívat. Vyrazte například k velké vodní ploše zvané Jezero. Nebo dejte přednost jednomu z největších městských parků. V Městském parku naleznete také jezírko a altán. Další park hledejte ve čtvrti Barca. V Košicích nebudete ochuzováni ani o patřičný kulturní zážitek. Spousta klubů je soustředěna na Dominikánském náměstí a v Kováčské ulici. Komornější zábavu hledejte ve Vrátné ulici. V rámci kultury vás osloví Kasárna Kulturpark, potažmo areál Kunsthalle. Kromě Národního divadla se nabízí Košické loutkové divadlo, Taneční divadlo Cassia, Divadlo Maškrta a jiné.
Co se týče pravidelných akcí ve městě, můžete se stát nedílnou součástí akcí typu Toulky městem Košice, Dny města Košice, Noc muzeí, Zlatý žebrák, Feman – Evropský festival kultury národů a národností, Bílá noc/Nuit Blanche, Art Dance a ostatních.
V Košicích se budete oddávat gastronomickému zážitku. Čeká na vás mix slovenské a maďarské kuchyně. Tato výjimečná metropole má samozřejmě některé vyhlášené pokrmy, které si dáte buď v restauraci nebo na tržišti u venkovního stánku. Opěvovaný je tamní košický med, ale i ryze košická specialista, jíž je treska v majonéze. V podstatě z každé ingredience tamní kuchaři vykouzlí něco tradičního a lahodného. Typickým příkladem jsou strapačky s tvarohem, kapustové válečky, šarišská kroupová polévka, sekané válečky a zapékané kuře. Sami velice brzy přijdete na to, že místní jsou celkem velcí mlsouni. Oblíbený cukrářský řetězec Aida a jeho věnce to jen dokazují. Vyhlášené jsou také šlehačkové dorty a košická zmrzlina. Pokud máte zálusk na ryze košický nápoj, ochutnejte Košické zlato, což je míchaný koktejl v letní i zimní podobě.
V závislosti na svých chutích můžete navštívit konkrétní restauraci. Mezi ty vyhlášené patří Le Colonial Restaurant, Republika Východu, Slávia a Villa Regia Restaurant. V případě tradičních lokálních pokrmů si vaši pozornost získá Staromestská Piváreň.
Košice, potažmo celý východ Slovenska se pojí s kontinentálním podnebím. To se promítá do průměrných denních teplot v létě kolem 19 °C. Naopak v zimě počítejte s průměrem cca -3 °C. Nejteplejšími měsíci jsou samozřejmě červenec a srpen, kdy se nejvyšší průměr dostává až na hranici 25 °C. Nejchladnější je leden. Oproti zbývající části roku spadne nejvíce dešťových srážek od května do července. Jejich celoroční úhrn činí 600 až 650 milimetrů. Žádné atypické klimatické úkazy vás při dovolené v Košicích nepotkají.
S Košicemi se pojí standardní bezpečnostní situace typická i pro ostatní větší města Slovenska. Kriminalita zde odpovídá situaci v Česku. Pozor si dávejte pouze na osobní věci na frekventovanějších místech, jakými jsou vlaková nádraží, památky, kulturní akce a podobně. Cennosti si raději nenechávejte v zaparkovaných autech, která dávejte na hlídaná parkoviště. Dražší věci nechte v hotelovém trezoru. Nic neobvyklého vás tu z pohledu bezpečnosti nepotká, a to jak ve dne, tak v noci.
Slovenské Košice jsou na tom z hlediska cenových nákladů podstatně lépe než mnohá jiná evropská města. Těšit se proto můžete na cenovou dostupnost mnohých služeb a produktů. Platit budete eury, které je vhodné si alespoň v menší hodnotě směnit před odjezdem na Slovensko. Peníze lze samozřejmě vybrat i v Košicích, díky bankomatům a bankám. Platby kartou jsou zde na denním pořádku. O cenách zboží a služeb si uděláte lepší představu díky níže uvedeným příkladům.
Košice jsou od českých hranic vzdáleny asi 350 kilometrů. Pokud budete vyrážet z hlavního města Prahy, čeká vás trasa dlouhá 650 kilometrů, kterou ujedete za 7 až 9 hodin. Do Košic se z Česka můžete dostat také vlakovou a autobusovou dopravou. V obou případech přímými spoji bez přestupu. Cesta vlakem trvá 8,5 hodiny a jízdenka stojí od 600 Kč. Autobusem pojedete déle cca 12 hodin a jízdné vychází na 900 Kč a výše. Tou nejrychlejší alternativou je pochopitelně letecká přeprava. Z Letiště Václava Havla doletíte na Letiště Košice za cca hodinu a pár minut. Cena letenky v akci stojí od 605 Kč. Košické letiště je vzdáleno asi 11 kilometrů od centra města, kam dorazíte následujícími způsoby.
Košice jsou poměrně významným článkem slovenské dopravy. Využívat tak můžete různých způsobů cestování, jak po městě, tak po nejbližším okolí.