Kysucké Nové Mesto je slovenským městem nacházejícím se ve stejnojmenném okrese, konkrétně v Žilinském kraji. Jedná se o menší městečko s rozlohou 26,41 kilometrů čtverečních, na jehož území žije přes 14 tisíc obyvatel. Město je situování v severozápadní části Slovenska v nadmořské výšce 358 metrů. Jeho nejstarší částí je vyhlášené centrum Dolní Kysuce. Ve městě působí primárně strojírenský průmysl, konkrétně výrobce ložisek. Podnik je tu i největším zaměstnavatelem.
Slovenské město leží na rozhraní Kysucké vrchoviny a Javorníků v údolí řeky Kysuca. Tamní okolí je označováno, jako Flyšové pásmo, jehož doménou je především jílovec. Kysucké Nové Město je od Žiliny vzdálené přibližně 11 kilometrů. Zároveň je to odsud relativně kousek do Polska. Třeba do Żywiece vás čeká trasa dlouhá 65 kilometrů. Mezi významné osobnosti města patří volejbalista Alexander Juraj Slávik nebo hokejista Miloš Roman.
V Kysuckém Novém Mestě budete primárně obdivovat historické centrum, jehož nedílnou součástí je nejenom náměstí Svobody, ale také Belanského ulica. Při procházkách na vás čeká řada zajímavých objektů, včetně možnosti návštěvy kulturních zařízení. Historické centrum Kysuckého Nového Mesta je od roku 1991 památkovou zónou.
Jednou z nejdominantnějších staveb je bezpochyby římskokatolický kostel sv. Jakuba Staršího, jehož počátky stavby se pojí se 13. stoletím. V dřívějších dobách šlo o evangelický kostel, jemuž se kolem roku 1905 dostalo novogotické podoby. Součástí kostela jsou podzemní krypty s uloženými ostatky. Díky tomu, že kostel za svojí existence několikrát vyhořel, od své původní verze dostál několika zásadních změn. V rámci tohoto kostela stojí za zmínku především hlavní oltář, galerie, církevní portál a věž.
V Kysuckém Novém Mestě narazíte na historickou budovu fary. Jde o zajímavou renesanční budovu, jejíž historie sahá ro 16. století. I tento objekt prošel řadou architektonických úprav. V současnosti plní roli malebného hotelu. Vynechat byste neměli ani návštěvu tamního pivovaru, který pochází z let 1650 až 1670. Na počátku renesanční budova získala svou barokní podobu v 18. století. Oslnivé jsou tedy nejen exteriéry, ale i interiéry.
V historickém centrum Kysuckého Nového Mesta budete obdivovat přemíru dalších domů se zajímavými fasádami. V této oblasti na vás rozhodně dýchne duch minulost. Pokud jde o církevní stavby, rozhodně si do svého hledáčku zapište také římskokatolický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Na rozdíl od prvního uváděného se jedná o jednolodní kostel, kde se vyjímá klasicistní oltář, pilastry, šambrána a presbytář. Tohle všechno máte možnost shlédnout do nejmenšího detailu.
Málokterý cestovatel to tuší, ale v Kysuckém Novém Mestě se nachází Oblastní observatoř, konkrétně v lokalitě starší Kysuce. V menším malebném městečku Slovenska se nemusíte ochuzovat ani o patřičný kulturní zážitek. Nabízí se třeba Středisko volného času, Městské kulturní a sportovní centrum, včetně Městské knihovny.
Součástí každého cestování by měl být náležitý odpočinek, relaxace a tím pádem přemíra zelených ploch. Ty vám přímo ve městě zprostředkuje Městský park. Popřípadě dáte přednost Lesoparku KNM. Za přírodou samozřejmě můžete do nejbližšího okolí, což dokazuje Kysucká brána. Ve své podstatě jde o nejnižší bod celého údolí, kde se vyjímá přírodní výtvor na řece Kysuce. Za přírodní rezervací můžete vyrazit i do Rochovice, která se nachází v nadmořské výšce 640 metrů. Další zelenou oblastí je Broadnianka a biologicky cennou lokalitu katastrálního území města je oblast Pod Škorčou.
Vzhledem k tomu, že Kysucké Nové Mesto předkládá omezené množství pamětihodností, můžete vyrazit i do nejbližšího okolí, kde se vám dostane patřičného poznávání. Udělejte si výlet na hrad Budatín, vyhlídkovou věž Dubeň nebo ke Slovenskému orloji ve Staré Bystrici. Rozhleden s překrásnými výhledy je tu více než dost. Co byste řekli na Belské skaly, rozhlednu Zarúbaná Kýčera a Mikovčákova rozhľadňa na Kamenitom? Tohle všechno je ve vzdálenosti do dvaceti kilometrů od Kysuckého Nového Mesta stejně, jako Zaniknutý kostolik v Radole a středověký kostel sv. Štěpána v Žilině. V zimě vám přijde vhod lyžařské středisko Velké Ostré a Straník. Naopak v létě oceníte možnost zchladit se na koupališti v Žilině.
Slovenská kuchyně má své kouzlo a výjimečnou chuť, které se vám dostane také při návštěvě Kysuckého Nového Mesta. Brambory, zelí, slanina, vepřové a hovězí maso a nejrůznější uzeniny. Tohle všechno najdete na talíři v podobě tradičních polévek Houbová na kyselo nebo Kapustnica. Dáváte-li přednost zahuštěným polévkám, hledejte v jídelním lístku výraz prívarok. Co se týče hlavních pokrmů, není asi o čemkoliv pochybovat. Jednoznačně vedou halušky, parené buchty, huspenina, fučka, zemiaková baba a pirohy. Slovenská gastronomie je protnutá i řadou sladkých jídel, která polahodí vaše chuťové pohárky. Opět přinášíme pár tipů v podobě tamního štrúdlu, ořechovníku a makovníku. K dobrému slovenskému vínu si můžete dát vyhlášené sýry typu korbáčik, brynza a oštiepok.
I když je Kysucké Nové Mesto menšího rázu, přesto se v něm nachází několik restaurací, kde si určitě pochutnáte. A to jak v případě slovenských tradičních pokrmů, tak v rámci mezinárodního stravování. Za zmínku stojí Reštaurácia Starý pivovar u Bociana, Zastávka pri Lipke a Rustic Wine after Coffee.
Dovolenou v Kysuckém Novém Mestě si naplánujte i s ohledem na tamní klima. Jde o mírně teplou podnební oblast, kde se průměrné roční teploty pohybují na hranici 8 °C. Nutno však podotknout, že až padesát dnů v roce je zde více jak 25 °C přes den, což je samozřejmě v letních měsících. Například v červenci jsou průměrné teploty 17 °C. Vegetační období je tvořeno cca 275 dny, přičemž v tomto období spadne kolem 474 milimetrů dešťových srážek. Celkový roční úhrn činí 779 milimetrů. Zimy jsou chladnější kolem -4,5 °C a s větší nadmořskou výškou sílí. Pokud jde o větry, nejčastěji fouká ze severu a jihu.
Kysucké Nové Mesto je menšího rázu, čemuž odpovídá míra kriminality. Ta je na velice nízké úrovni. V rámci turistického ruchu se můžete setkat tak maximálně s drobnými kapesními krádežemi, které vás mohou potkat v podstatě kdekoliv na světě, včetně českých, potažmo evropských měst. Žádná zvláštní opatření zde z pohledu bezpečnosti nepanují, takže se budete cítit dobře ve dne i v noci. To platí o výletech do okolní přírody. Jednoduše se držte zásad bezpečného cestování a máte po starostech.
Toto slovenské město i díky své velikosti patří k cenově dostupnějším nežli velké metropole v zemi. Za zboží a služby si tu určitě nepřiplatíte, ba naopak. Oproti některým českým cenám se tu setkáte s nižšími výdaji. I když na spoustě míst můžete platit bezhotovostně platební kartou nebo chytrým telefonem, nezapomínejte na hotovost, jíž také upotřebíte. Platí se tu eury, která je vhodné směnit si před odjezdem. Pokud vás zajímá, kolik stojí vybraný sortiment v tomto slovenském městě, začtěte se do níže uvedených řádků.
Kysucké Nové Mesto je od Prahy vzdáleno asi 420 kilometrů, takže pokud se vydáte na cestu vlastním automobilem, počítejte s délkou jízdy kolem pěti hodin. Ti, kdo bydlí v severovýchodních Čechách na pomezí hranic se Slovenskem budou mít Kysucké Nové Mesto v podstatě na dosah. Je totiž vzdálené 30 kilometrů. Pokud chcete jet vozem, můžete zvolit pohodlnější způsob dopravy, kterým je vlak. Z Prahy vyjíždí přímá vlaková spojení s délkou jízdy kolem pěti hodin. Cenové náklady na jízdenku se pohybují od 390 Kč.