Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Slovensko

Liptovský Mikuláš: průvodce

21°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš se nachází v severní části Slovenska. Dříve Liptovský Svatý Mikuláš je dnes okresním městem v Žilinském kraji. Jeho rozloha je 70,11 kilometrů čtverečních a žije tu přes 30 tisíc obyvatel. Z pohledu cestovatelského ruchu jde o vyhledávané město situované v nadmořské výšce 577 metrů nad mořem. Liptovský Mikuláš má celkem 16 městských částí a dlouhodobě tu má tradici kožedělný průmysl. Dříve zde fungovalo až sedm společností. Zároveň se ve městě rozvíjí strojírenský průmysl. Díky úrodné Liptovské kotlině je třeba zmínit i potravinářský průmysl.

Slovenské město leží přímo uprostřed Liptovské kotliny, konkrétně na úpatí Západních a Nízkých Tater. První zmínka o městě pochází z roku 1286. Z přírodních zajímavostí lze vypíchnout ještě řeku Váh, na jejímž pravém břehu město leží. Dále je to také vodní nádrž Liptovská Mara a Chočské vrchy na severozápadě. Většinu obyvatel města tvoří primárně Slováci. Z Liptovského Mikuláše pochází několik významných osobností, jakými jsou hokejista Marek Uram a předsedkyně slovenského Helsinského výboru pro lidská práva Sylvia Tiryakiová.
 

Co navštívit v Liptovském Mikuláši

Liptovský Mikuláš si zamilujete pro jeho krásné sakrální památky, architektonicky zajímavé domy a přemíru muzeí zaměřených na různé oblasti. Vědění, poznávání, ale i relaxace v parcích. To je pravá podoba slovenského města, které můžete poznat od A až do Z.

Spousta turistů při návštěvě Liptovského Mikuláše cílí nejprve na tamní církevní památky. Nachází se tu totiž hned několik dominant. Ty mají z pohledu historie značný význam. Typickým příkladem je římskokatolický kostel sv. Mikuláše, který byl budován v letech 1280 až 1300. Stavba se pyšní například zachovalou gotickou křtitelnicí z roku 1490, působivým hlavním oltářem a několika náboženskými sochami. Také exteriéry a vstupní portál stojí za zmínku.

Další významnou stavbou je Židovská synagoga z let 1842 až 1846. Už samotné sloupy u vstupu jsou nepřehlédnutelné. Zhruba před sto lety prošla budova výraznější rekonstrukcí. Její zachovalé a krásné vnitřní prostory dnes slouží v rámci kulturních akcí. Navštívit byste měli Evangelický kostel, jehož nedílnou součástí je věž vytvořená v letech 1783 až 1785. Pozdně barokní oltář, obloukový vlys, sochy před kostelem, novorománská fasáda a presbytář. To je jenom malý výčet toho, na co se zde můžete těšit.

Dominantou východní části města je kostel sv. Petra z Alkantary pocházející z konce 15. století. Situován je v obci Okoličné, o níž vznikla první písemná zmínka v roce 1248. Podívat se můžete na bývalý jezuitský klášter z roku 1764, jehož dominantou jsou pilastry a fasáda. Za zmínku stojí stará evangelická fara pocházející z roku 1788. Právě v tomto objektu byl svého času založen spolek Tatrín. V rámci náboženských staveb doplníme ještě bývalý katolický dům z 18. století. Přesně na jeho místě stával rodný dům J. L. Belly a katolická fara.

Při procházkách Liptovským Mikulášem si určitě všimnete bývalého Okresního domu. Jeho vznik proběhl v roce 1713 a součástí je vnitřní nádvoří. Krásná barokní budova vyniká primárně svým fasádním průčelím a některými architektonickými prvky. Nepřehlédnutelný je také Zámek Pongrác, jehož původní provedení vzniklo v 15. století. Později byl upraven do renesančního slohu a v dnešní době se tu nachází Kolomanova sokolovna. Město je doslova protnuté řadou měšťanských domů, které vás zaujmou svou historií a obdivuhodnými fasádami. Hodně jich najdete třeba na náměstí Osvoboditele. Typickým příkladem je Seligovský dům. Pozoruhodná je dvoupatrová budova U Černého orla, v níž byl svého času vyhlášen požadavek na vytvoření československého státu. Do objektu se vchází obloukovou branou.

Liptovský Mikuláš vám zprostředkuje patřičnou dávku vědění, což dokazuje například vlastivědné Muzeum Janka Kráľa. K vidění jsou celkem čtyři expozice. Tři stálé expozice nabízí také Slovenské muzeum ochrany přírody a speleologie. Pakliže vás zajímá myslivost a rybářství, zavítejte do domu Černý orel, kde své expozice prezentuje Liptovské muzeum. Dále je tu nejmodernější Muzeum ochrany přírody a jeskyňářství svého druhu. Pokud dáváte přednost umění, navštivte třetí nejstarší galerii na Slovensku, kterou je Galerie P. M. Bohúň. Kromě gotiky, renesance a baroka je k vidění i umění 19. století.

Náležitý odpočinek si užijete v místních parcích. I když Liptovský Mikuláš nedisponuje žádným centrálním parkem, usadit se můžete v těch menších. Je to například Rohončí zahrada, park M. R. Martákové, park Martina Rázuse u radnice a park u zámečku v Okoličném. Věnovat se pochopitelně můžete i zábavě, kterou vám zprostředkuje Escape Room. Pakliže toužíte po kulturním zážitku, vyrazte do Liptovského Mikuláše na akce typu Street Music Night, Liptov Fest a Jazz Fest.

Specifika místní kuchyně

V Liptovském Mikuláši na vás čeká tradiční slovenská kuchyně. Ta je samozřejmě doplněna i tou mezinárodní, takže na své si přijde kdokoliv. Pokud chcete ochutnat něco silně spjatého s tímto krajem, městem a okolím, okuste brynzové halušky. Ty jsou vynikající ve verzi s opečenou slaninou a ovčím sýrem uvnitř. Málokdo to ví, ale Liptovský Mikuláš je pojí také s langošem, který zná bezpochyby každý. Připravován je z kynutého těsta. To se usmaží a potře česnekem, doplní kečupem a sýrem. Pokud nechcete přijít ani o sladkou tečku, zacilte na tradiční slovenský dezert, jímž je trdelník. K dobrému jídlu patří dobré pití. Nejčastěji to budou slovenská piva a vína. Kdybyste chtěli něco silnějšího, nabízí se borovička a slivovička.

Liptovský Mikuláš je plný vynikajících restaurací. Jestliže dáváte přednost tradičním pokrmům a zároveň tradiční atmosféře, navštivte podnik Liptovska Izba. Mezi další vyhlášené restaurace se řadí Liptovar Pivovar, Route 66, Drak Pension & Restaurant a Soda Club.

Podnebí

Počasí v Liptovském Mikuláši je ovlivňováno vlhkým kontinentálním podnebím. Přesně kvůli tomu byste se měli vyhnout začátku roku, tedy od ledna do března, kdy klima není zrovna ideální pro poznávání památek a nejrůznější aktivity. Teploty se pohybují mezi -4 °C až 1 °C. Jaro už je přijatelnější s teplotami 13 °C až 17 °C. Počítejte s tím, že nejvíce dešťových srážek spadne v červnu a červenci, kolem 182 milimetrů za měsíc. Nejteplejšími měsíci jsou pochopitelně červenec a srpen. Teploty se šplhají k hranici 25 °C. Přijatelné klima se nabízí až do října. Od listopadu klesají teploty a počasí už není optimální.

Bezpečnost

Město jako takové patří k bezpečným. Setkat se můžete se vstřícností tamních obyvatel. Na bezpečnost je tu brán velký zřetel. Vzhledem k cestovatelskému ruchu si i přes toto ujištění hlídejte své osobní věci a cennosti na frekventovanějších místech s větší koncentrací lidí. Užívat si budete denních i nočních procházek po městě. Pokud se budete chystat do přírody, dbejte zvýšené opatrnosti, protože docházelo ke kontaktu turistů s medvědy. Řiďte se informacemi a doporučeními místních lidí.

Měna

Vzhledem k tomu, že je Liptovský Mikuláš vyhledávaným turistickým cílem, je třeba očekávat o trochu vyšší cenové náklady za služby a zboží oproti jiným slovenským městům. V porovnání s Českou republikou však nejde o nic výrazného. Platit zde budete eurem. Na mnoha místech si ale vystačíte bez hotovosti a můžete použít platební kartu, popřípadě chytrý telefon a hodinky. Přehled cen za vybraný sortiment naleznete níže.

  • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 450 Kč za noc
  • Dovozové pivo 0,33 l = 76 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 l = 63 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = 230 Kč
  • Jídlo pro dva v restauraci střední kategorie = 1 200 Kč
  • Voda 1,5 l v supermarketu = 20 Kč
  • Mléko 1 l = 29 Kč
  • Chleba = 45 Kč
  • Láhev vína 0,75 l střední kvality v obchodě = Od 150 Kč
  • Benzín = 40 Kč za litr

Doprava

Vzhledem k tomu, že se Liptovský Mikuláš nachází zhruba ve střední části Slovenska, z Prahy to sem budete mít asi 500 kilometrů, což odpovídá délce jízdy automobilem 6,5 až 7,5 hodiny. Přímo od československých hranic bude vzdálenost kratší, a to kolem 130 kilometrů. Z hlavního města Prahy můžete vyrážet i jinými dopravními prostředky. Nabízí se třeba rychlá varianta v podání přímého vlakového spojení. Za necelých šest hodin dorazíte do Liptovského Mikuláše za cenu od 480 Kč. Delší cesta bude dálkovým autobusem, v němž strávíte kolem 7,5 hodin a jízdné bude stát od 1 100 Kč. A jaké možnosti přepravy se vám nabízí přímo ve městě?

  • Liptovský Mikuláš leží na železniční trase č. 180, která vede ze Žiliny do Košic. Staví zde různé kategorie vlaků typu EC, EN, REX a SC. Využívat můžete i regionálních spojů.
  • Městskou hromadnou dopraví řeší autobusové spoje. Celkem je k dispozici 14 linek. Využít je můžete po městě i jeho blízkém okolí. Autobusové nádraží se nachází kousek od toho železničního. Cena jízdného je od 1,60 EUR.
  • Z pohledu silniční dopravy oceníte například dálnici D1 a rychlostní silnice I/18 a II/584. Cestovat lze i do menších obcí po mnohých udržovaných silnicích třetího stupně.
  • Místní taxi služby spadají do kategorie dražší dopravy oproti MHD. Nástupní taxa začíná na 5 EUR a cena za kilometr je od 0,96 EUR.
  • Spousta památek je dostupná pěšky.
  • Využít můžete pronájmu jízdního kola nebo elektrokola. Po městě a v okolí vede řada cyklostezek. Oblíbená je kupříkladu cyklostezka kolem vodní nádrže Liptovská Mara.
     

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovensko

  • Apartmán Sojka Resort (Malatíny)
    Slovensko - Liptovský Mikuláš
  • od 607 Kč
    4,1Dobré
    Holiday Village Tatralandia
    Slovensko - Liptovský Mikuláš
  • 9,4Výjimečné
    Penzion Fako
    Slovensko - Liptovský Mikuláš

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé