Slovenské město Nitra leží na stejnojmenné řece v Nitranském kraji. Konkrétně 90 kilometrů na východ od hlavního města Bratislavy. Na ploše 100,48 kilometrů čtverečních žije 76 tisíc obyvatel, což dělá z Nitry páté největší město v zemi. Tato oblast byla osídlena již Kelty. Dříve působilo město jako centrum nitranského knížectví. Dnes se na jeho území nachází velká spousta důležitých institucí. Pokud jde o průmysl, převládá ten potravinářský a zemědělský. Nitra se pyšní výstavním areálem Agrokomplex.
Město je doslova obklopeno vysokými vrcholky ze všech stran. Je to například Martinský vrch, Ľupka, Borina, Vršek, Kalvárie Zobor a Hradní skála. Nadmořská výška Nitry je kolem 151 metrů nad mořem. Součástí města jsou nejenom velké městská části a sídliště, ale také osady jako Jurský dvůr, Mikova Ves, Lukov Dvor a Ořechov Dvor. Za zmínku stojí i další vodní toky mezi něž se řadí přítoky Selenec, Dobrotka a Radošinka. Z Nitry pochází například známá herečka Daniela Šinkorová a primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.
Slovenské město se pyšní řadou architektonických a historických dominant. Nachází se i několik archeologických nalezišť a kulturních zařízení. Objevování Nitry je tedy dlouhodobou záležitostí a nabývá mnoha podob.
Pomyslným středobodem tohoto města je Nitranský hrad, což je jedna z nejznámějších kulturních památek na Slovensku. Hrad, jehož výstavba začala v 9. století stojí ve výšce 220 metrů nad mořem. Postupem času byl upraven až do současné barokní podoby, k čemuž došlo v 15. století. Jeho nedílnou součástí je bazilika sv. Jimrama, která je nejstarším biskupstvím ve střední a východní Evropě. Z románského slohu byla postupně předělána do baroka a dnes vyniká nejenom svou architekturou, ale také působivými interiéry. V roce 2000 byl namontován zvon sv. Andrej Svorad a Benedikt. Další součástí Nitranského hradu je Biskupský palác, jehož základy pochází ze středověku. Objekt je však přístupný pouze jednou v roce.
Nitra se dělí na dvě části, Horní Město a Dolní Město. Každé z nich ukrývá spoustu zajímavých památek. Například v Horním Městě je situován klášter a kostel sv. Petra a Pavla, jehož doménou je věž vybudovaná v roce 1732. Dále si můžete užívat pohled na empírovou budovu Pro meritae Quieti. V 18. století se o výstavbu postaral Jozef Vurum. Významnou součástí této oblasti je i dům kanovníka Greguška, což je vlastně klasicistní palác postavený v letech 1818 až 1821. Pokud se budete pohybovat na Pribinově náměstí, osloví vás Malý a Velký seminář. Objekty pochází z 19. století. Svými reliéfy vás okouzlí kostel Panny Marie a františkánský klášter z počátku 16. století.
Při procházkách po Dolním Městě vás na první pohled zaujme specifický sloh tamní synagogy z roku 1911. Z církevních staveb se tu vyjímá kostel sv. Ladislava v kombinaci s piaristickým klášterem. Oba ve výsledku tvoří zajímavý barokní komplex. Novorománskou podívanou vám zprostředkuje kostel Panny Marie s klášterem vincentek. Za zmínku stojí i nitranská Kalvárie. Jde o poutní místo na kopci, kde se tyčí kostel Nanebevzetí Panny Marie, misijní dům, klášter a kaple sv. Kříže. Odtud se vám naskytne velice krásný výhled. V této části města stojí i známý mariánský sloup z roku 1750, na třiceti hektarech tu jezdí Nitranská polní železnice a zároveň máte možnost navštívit Slovenské poľnohospodárske muzeum.
Slovenské město se samozřejmě pyšní i některými novodobějšími stavbami, které vynikají svým technickým a vizuálním provedením. Je to kupříkladu Justiční palác zhotovený kolem roku 1901. Dále pak Dělnický kulturní dům, což je funkcionalistická stavba z roku 1935. Svou nadčasovostí vás ohromí Univerzitní kampus zemědělské vysoké školy.
Nitra je kulturním městem, v němž si můžete zajít třeba do divadla. Oblíbené je Staré divadlo Karola Spišáka. Tím druhým je Divadlo Andreje Bagara. Na své si přijdou i milovníci umění. Ve městě jsou celkem čtyři tematicky odlišné galerie – Výstavní síň Jána Plesníka, AKCENT Malá galerie, Obrazárna a Galerie Nitra. Za filmovým zážitkem si zajděte do Kina Mills nebo moderního CINE-MAX Nitra. Touhu po vědění a poznávání vám ukojí místní muzea. Navštívit můžete Slovenské zemědělské muzeum v Nitře, Misijní muzeum, Diecézní muzeum a Ponitra Museum Nitra.
Toto slovenské město si určitě zamilujete, a to i pro jeho přírodní zajímavosti. Navštivte Chráněnou krajinnou oblast Ponitří nebo přírodní rezervace Lupka a Zoborská lesostep. K populárním přírodním památkám se řadí také Svoradova jaskyňa a Nitriansky dolomitový lom. Když město navštívíte v ten správný čas, budete mít možnost zúčastnit se některé z tamních významných událostí. Zajímavou akcí je Divadelní Nitra, Veletrh Klokočina, Nitranské kulturní léto, Cyrilometodějské slavnosti a vánoční trhy zvané Vánoční městečko.
Při návštěvě Nitry potěšíte nejenom své oko řadou krásných památek. Radost uděláte i svému žaludku a chuťovým pohárkům, protože se budete moci oddávat tradiční slovenské kuchyni. V Nitře ochutnáte národní a tamní pokrmy. Vyzkoušet můžete třeba pirohy plněné brynzou. Místní si s oblibou pochutnávají na slanině a zelí. Tyto ingredience jsou nedílnou součástí mnohých pokrmů. Než opustíte město, určitě ochutnejte šošovicovou polévku, brynzové halušky, strapačky, ale i pečenou husu s bramborovými plackami – lokšemi. Okuste také vyhlášené zahuštěné polévky označované jako prívarky. Na tržnicích si dejte oblíbenou klobásu čabajku a sýrové korbáčiky. Po dobrém obědě vsaďte a dobrou kávu a něco sladkého k tomu. Třeba oblátky s medom, opekance, tvarohovník a bobálky. Přednost z velké míry dostávají lokální suroviny. Vedle nealkoholických nápojů vede pivo, tamní borovička a slivovičky.
Abyste si v Nitře skutečně pochutnali, měli byste dát zelenou vyhlášeným restauracím, ať už mezi místními či turisty. Na tento seznam spadají podniky typu Sypka u Ludvika, Bearded Brothers a SATORI Fusion Restaurant. Příjemnou atmosféru si pak budete užívat v Castellum Cafe nebo dáte zelenou mezinárodní kuchyni v Red Horn Steakhouse.
V Nitře převládá spíše mírné kontinentální klima. Celoroční průměrné teploty jsou 16 °C a celkový roční úhrn srážek činí 876 milimetrů. Pokud si plánujete dovolenou v Nitře, od dubna do září jsou ideální podmínky. Nejdokonalejší podnebí je pravděpodobně v srpnu a září. Letní teploty jsou kolem 20 °C až 28 °C. Jarní klima je teplotně přívětivé, cca 14 °C až 20 °C. V květnu a červnu však počítejte s častějšími dešťovými přeháňkami. Horší podnebí je od listopadu do března. Nejchladněji je v lednu s teplotami -2 °C až 2 °C.
Ve slovenské Nitře se budete cítit bezpečně ve dne i v noci. Kriminalita zde odpovídá běžnému standardu podobně velkých měst. Stačí jen dodržovat běžné cestovatelské zásady. Na frekventovaných místech si hlídejte své osobní věci. V noci nevyrážejte do některých pověstných čtvrtí, kde byste se mohli setkat s nějakým obtěžováním. Tohle platí pro všechna města Evropy. Z globálního hlediska je Nitra bezpečným městem, které si užijete plnými doušky.
Nitra se cenovými náklady pohybuje pod slovenským průměrem. Rozhodně tu nebudete přeplácet za vybrané zboží a služby. Na mnoha místech zaplatíte bez problému kartou, chytrým telefonem nebo hodinkami, tedy bezhotovostně. Přesto se vyplatí mít u sebe vždy nějaká eura, ať už na vstupy nebo služby. O přijatelných cenách za vybraný sortiment se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Slovenské město Nitra se od českých hranic nachází přibližně 120 kilometrů. Pokud sem budete cestovat z Prahy, musíte překonat vzdálenost cca 430 kilometrů, přičemž doba jízdy se pohybuje mezi 4 až 5 hodinami. Pakliže se vám nechce řídit, vyrazte vlakem. Doba jízdy je 5 hodin a za jízdenku zaplatíte od 650 Kč. Do Nitry jezdí také dálkové autobusy, kde vás s jedním přestupem bude čekat cesta dlouhá 8 hodin. Jízdenka vychází na 800 Kč. U Nitry se nachází regionální letiště, které však neslouží k mezinárodním letům. To nejbližší je pravděpodobně až v Bratislavě, odkud se zase musíte dostat do 90 kilometrů vzdálené Nitry, takže tento způsob dopravy asi nebudete preferovat. Důležité je vědět, jaké možnosti přepravy se vám nabízí přímo ve městě a okolí.