Nízké Tatry jsou nepřehlédnutelnou součástí Slovenska. Pohoří, jehož nadřazenou jednotkou je Fatransko-tatranská oblast. Celé Nízké Tatry jsou vlastně chráněnou oblastí, které se oficiálně říká Národní pak Nízké Tatry.
Pohoří je samo o sobě tvořeno dvěma pod-celky, jež jsou následně rozdělovány dvěma řekami Štiavnička a Boca. Těmi celky jsou Kráľovohoľské Tatry a Ďumbierské Tatry. Z celkového pohledu turismu jde o druhé nejnavštěvovanější hory Slovenska.
Většina území Nízkých Tater je pokryta porosty od jedlí přes smrky až po borovice a duby. To je přibližně 67 % plochy. Celé chráněné území se stalo národním parkem v roce 1978 a jeho rozloha 72 842 ha a ochranné pásmo 110 162 ha zasahuje částečně také do Spišsko-gemerského krasu.
Nízké Tatry jsou především o poznávání tamní přírody. To je bezpochyby cíl všech turistů přijíždějících do této lokality. Tato oblast toho má hodně co nabídnout nejenom v letním, ale také v zimním období.
Vaším odrazovým můstkem se jistě stanou nejvyšší vrcholy Nízkých Tater, odkud se vám dostane překrásného výhledu po okolí. Nejvyšší horou je Ďumbier se svou výškou 2 043 metrů nad zemí. Jmenovat lze ale i mnohé další velikány, odkud dohlédnete skutečně daleko. Jsou to Štiavnica, Chopok, Dereše, Skalka, Chabenec, Kotliská, Orlová nebo nejmenší hora Andrejcová s výškou 1 520 metrů na mořem. Řada těchto vrcholů je spojena s jednodušším výstupem, který bez sebemenšího problému zvládnou také děti.
Oblast Nízkých Tater se pojí i s vodními toky, jakými jsou řeky Hnilec, Váh, Hron a Hornád. K vidění jsou dokonce větší rezervoáry vody, kam spadá například Čierny Váh na stejnojmenné řece nebo nádrž Liptovská Mara o velikosti 2 700 hektarů. Ta se pochopitelně nachází v Liptovské kotlině. V severní části Nízkých Tater je to třeba Lukové jezero nebo Vrbické pleso. Vaše kroky mohou směřovat k národní přírodní památce, jíž se v roce 1980 stal Brankovský vodopád.
Vydat se můžete i do vybraných vesniček a zalidněných oblastí. V západní části hor to bude Demänová, Brezno a Brusno. Ve východní části pak Liptovská Teplička, Polomka, Telgárt a Liptovský Hrádok.
Zajímavou podívanou vám přinese Jeskyně mrtvých netopýrů, bobová dráha v Pavčine Lehote, lanové parky nacházející se v Demänovské Dolině a v Tálech nebo pohádkový svět Habakuky na Donovalech. Zábavní park Oveckoland je důkazem toho, že Nízké Tatry jsou jednoduše pro celou rodinu.
A pokud se toto pohoří stalo vaším cílem v zimě, kdy se můžete věnovat nejrůznějším zimním aktivitám, nadchnou vás areály jako Chopok juh, Čertovina, Mýto, Tále, Srdiečko a ostatní. K dispozici je spousta lyžařských vleků, včetně těch pro děti.
Je zřejmé, že v Nízkých Tatrách se s fastfoodovým občerstvením setkáte pouze výjimečně, a to je dobře. Tato oblast vybízí naopak k poznávání tradiční kuchyně, kam rozhodně patří halušky se zelím nebo chcete-li strapačky. Ty jsou velice často připravovány na všechny možné způsoby. To znamená na sladko i naslano. Hodně používanou ingrediencí jsou brambory a těstoviny, ale i ovčích a kozích sýrů – žinčica a brynza. Pochutnat si můžete také na slovenské zelňačce, bramborových šiškách nebo pečeni. Výjimkou nejsou ani prvky z maďarské kuchyně v podobě guláše. Na závěr všeho pak nesmí chybět pověstná borovička.
Když si budete chtít pochutnat v Nízkých Tatrách, vyrazte do některé z restaurací, jakými jsou Slovenská Koliba Jasná, Srdiečko, Chata Koliesko, Hotel SKI & AI Pačin BAR a VON ROLL Restaurant.
Počasí v Nízkých Tatrách pochopitelně odpovídá situování tohoto národního parku. Počítat musíte s tím, že s přibývající nadmořskou výškou budou klesat teploty a na mnoha místech bude ležet sníh ještě hodně dlouhou dobu. Průměrné denní teploty v létě jsou kolem 14 °C v nížinných oblastech. V Zimě to však může být i -10 °C. Měsíční úhrn srážek je přes léto kolem 150 milimetrů. V zimě nejsou srážky tak intenzivní, za to jsou sněhové. Typicky chladné období v Nízkých Tatrách nahrává jak lyžařům, tak milovníkům turistiky. Pokud chcete chodit po horách, vydejte se na ně spíše v létě nebo na přelomu léta a podzimu, kdy nehrozí tolik nepředvídatelných výkyvů teplot.
V Nízkých Tatrách na vás čeká pouze jediné nebezpečí, a tím jsou samotné hory, nikoliv člověk. Nikdy zde nepodceňujte počasí, a hlavně vyznačené turistické a lyžařské trasy. Pokud z nich sejdete, sami se vystavujete velkému riziku a nebezpečí. Ať už jde o případné laviny, sesuvy půdy nebo pády z velkých výšek. Při zdolávání vrcholů se řiďte radami těch zkušenějších.
Podceňovat byste neměli ani divokost místní přírody. Takové setkání s medvědem či jiným divokým zvířetem může být pro člověka děsivým zážitkem. Pokud nebudete vědět, jak se v takové situaci zachovat, bude to další nebezpečí navíc.
Při jakýchkoliv výpravách po Nízkých Tatrách volte vždy příslušnou a dostatečnou obuv a oblečení. Mějte zásoby vody a také prostředek pro případné kontaktování pomoci v nesnázích.
Nízké Tatry v porovnání s Českou republikou nepatří k výrazně nákladným oblastem. Dalo by se říci, že zde mnohdy nakoupíte i levněji než jinde na Slovensku. Hodně pochopitelně záleží na tom, v jaké části Nízkých Tater se budete pohybovat. Příklady průměrných cen můžete naleznout níže.
Nízké Tatry jsou dostupné po silnici, železnici i letecky. V prvním případě můžete využít vlastního automobilu, kdy vám cesta z Prahy po dálnici zabere asi 5,5 hodiny. Ujet totiž musíte vzdálenost kolem 500 kilometrů. Autobusem to může být pochopitelně o něco delší výlet. Takové spoje zajišťuje například Flixbus. Stejnou dobu kolem sedmi hodin strávíte i ve vlaku, kde vychází náklady na jízdenku od 400 Kč. Nakonec je to ještě letecká doprava prostřednictvím společnosti ČSA. Ať už poletíte do Košic, Žiliny, Popradu nebo Bratislavy, vždy budete muset do Nízkých Tater dojet autobusem. Let ale netrvá více jak jednu hodinu a stojí kolem 1 500 Kč.