Nové Město nad Váhom se nachází v relativní blízkosti České republiky, protože leží v západní části Slovenska, konkrétně v Trenčínském kraji. Město Trenčín je od Nového Mesta nad Váhom vzdálené asi 23 kilometrů. Jeho velikost je 32,58 kilometrů čtverečních a žije zde přes 19 tisíc obyvatel. Město se skládá ze sedmi městských částí, kterými jsou Centrum I. až Centrum III., Dolní Samoty, Mnešice, Rajková, Javorinská a Hájovky. Co se týče průmyslu, rozvinutý je zde především ten strojírenský.
Slovenské město Nové Mesto nad Váhom se rozkládá na pravém břehu řeky Váh. Průměrná nadmořská výška činí 195 metrů nad mořem. Dalšími důležitými vodními toky jsou Biskupský kanál, Kamečnica a Klanečnica. Viditelné je úpatí Malých Tater a zároveň Podunajská nížina. První písemná zmínka o tomto městě pochází z roku 1253. Také s tímto slovenským městem se pojí významné osobnosti, jakými jsou Ernest Nagel, což byl filozof a teoretik vědy. Dále je to novinář a prozaik Ján Hrušovský.
I když slovenské Nové Mesto nad Váhom není tak velké, jako jiné metropole v zemi, nabízí dostatek zajímavých cílů. Těmi se v prví řadě stanou historické památky, ale i kulturní zařízení. Pokud sháníte tipy na zajímavá místa pro návštěvu tohoto města, několik jich pro vás máme.
V každém případě navštivte dominantní kostel Narození Panny Marie. Tato gotická stavba byla vybudována v letech 1414 až 1423. Původně románská stavba dostala později svoji současnou podobu a dnes vás ohromí řadou významných prvků. Patří mezi ně oltář sv. apoštola Pavla, sv. apoštola Petra, Panny Marie Dolorosy a sv. archanděla Michaela. Součástí římskokatolického kostela je hradební zeď pocházející ze 17. století. Interiéry jsou doplněny o štukovou výzdobu a barokní kazatelnu.
Krásnou stavbou je evangelický kostel z let 1783 až 1784, jehož předností je barokní oltář, evangelická galerie, ale také věž s ochozem. Mezi lákavé církevní objekty se řadí proboštský palác. Jeho historie sahá daleko do minulosti, konkrétně do roku 1414. Významnou součástí je oltář ze 17. století, ale i originální pilastry a arkády. Při procházkách Novým Mestem nad Váhom neminete ani dvoupatrovou dvoukřídlou gotickou stavbu Nádašdyovec. Její nepřehlédnutelnou součástí je kruhová věž a svého času zde byly uloženy uherské korunovační klenoty.
Slovenské město ukrývá mnohé kaple. Jednou ze známých je kaple Panny Marie Šaštínské ze 17. století. Dále je to kaple sv. Ondřeje z roku 1719, kde je uschován cenný oltář a budova má svoji menší věž. Součástí jejího exteriéru je socha Jana Nepomuckého z roku 1762. Do třetice všeho dobrého nahlédněte do kaple sv. Rocha z 18. století. Půlkruhový portál a plastické kazety vás jistě ohromí. Nezapomínejte ani na Palác Ghilláni ze 17. století. Na této barokní stavbě budete oceňovat primárně korunní římsu, segmentové římsy oken a vertikální pilastry.
K dochovaným památkám Nového Mesta nad Váhom patří bezpochyby morový sloup se sochou Madony. Jeho původní podoba je z roku 1696, dnes ji však nahradila věrná kopie. Zastavit se můžete u novodobějších pomníku, jakými jsou Pomník obětem první a druhé světové války, Pomník Jozefa Ľudovíta Holubyho a Pomník Jozefa Miloslava Hurbana. Ve městě je i starý židovský hřbitov, kde stojí mimo jiné náhrobky ze 16. století.
A jaký kulturní zážitek na vás čeká v Novém Meste nad Váhom? Třeba ten, který vám zprostředkuje Městské kulturní centrum. Z pohledu vědění se nabízí Trenčínské muzeum – Podjavorínské situované na náměstí Svobody, konkrétně v paláci Ghilláni. Založeno bylo už v roce 1950 a těšit se můžete na zajímavé expozice, v rámci nichž spatříte kopii slavné Madony.
Pokud si slovenské Nové Mesto nad Váhom projdete během krátké chvíle a zbyde vám dostatek času, můžete se pustit do poznávání nejbližšího okolí. To je totiž plné přírodní krás a zajímavostí. V těsné blízkosti města se nachází spousta krásných cílů. Jmenovat lze rozhledu Hájnicu nebo vyrazíte na Veľký Plešivec s jedinečným výhledem po okolí. Vypravit se můžete na zříceninu Tematín, naplánujete si turistický výšlap na vrchol Bezovec ve výšce 743 metrů nad mořem a osvěžíte se u vyhlášeného jezera Zelená voda, které je využíváno k rekreačním účelům. Pokud vám tohle všechno bude málo, je tu ještě rozhledna Veľký Lopeník, rozhledna Panska Javorina a oblíbený turistický cíl Malá a Veľká Pec.
Návštěva slovenského Nového Mesta nad Váhom je mimo jiné zárukou lahodného gastronomického zážitku. Ten je pochopitelně tvořen primárně tradiční kuchyní, která je v mnohém ovlivňována tou českou a maďarskou. I když se vám tu nabízí mezinárodní kuchyně, podlehněte kouzlu a chuti místních pokrmů. Mezi ně se řadí třeba halušky na mnoho způsobů. Jsou to brynzové halušky, chľustačky a strapačky. Slovensko neopouštějte bez toho, aniž byste okusili lokše, prívarky nebo kapustnicu. Jedna z nejznámějších polévek v zemi stojí rozhodně za to. Z vyhlášených a tradičních pokrmů lze jmenovat ještě šúlance neboli šulánky, což jsou malé bramborové válečky s cibulkou, slaninou nebo moučkovým cukrem a mákem. Každému dle jeho chuti. Mezi nejvyhledávanější nápoje patří slovenské pivo, vína a tvrdší alkohol v podání borovičky a slivovice.
Pokud si v tomto slovenském městě chcete opravdu pochutnat, zaměřte se na kvalitní a vyhlášená restaurační zařízení. Patří mezi ně podnik Kuria, Kacabar a Saloon Restaurant Kapustik. V případě mezinárodní kuchyně můžete vsadit na Rich Burgers a La Brasserie.
Situování Nového Mesta nad Váhom je zárukou toho, že se vám dostane kontinentálního podnebí, tedy příjemného léta s chladnějšími zimami. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 14 °C a v horkých dnes překračují hranici 25 °C. Nejdeštivějším měsícem přes léto je červenec, což dokazuje cca 99 milimetrů srážek. Obecně spadne více srážek od května do září. Poté se dešťové srážky umírňují, na druhou stranu však klesá i teplota. Jaro a podzim se pojí s teplotami 10 °C až 19 °C. V zimě jsou průměrné denní teploty kolem -4 °C. V noci klesají teploty pod -10 °C.
Nové Mesto nad Váhom vás z pohledu bezpečnostní situace nepřekvapí žádnými negativními anomáliemi. Při toulkách městem se budete cítit bezpečně, a to ve dne i v noci. Pokud navštívíte nějakou akci nebo se dostanete na více frekventované působiště, hlídejte si osobní věci a cennosti. Kapesní krádeže se jednoduše nevyhýbají žádnému evropskému městu. Jinak je míra kriminality na nízké úrovni. Pokud se budete v okolí města chystat do přírody, dbejte na případná bezpečnostní doporučení místních lidí.
Návštěva Nového Mesta nad Váhom bude rozhodně cenově přijatelnější oproti větším slovenským městům. Ceny za produkty a služby jsou zde pod průměrem běžných cen. Platit budete eurem a na většině míst si vystačíte s platební kartou. Bezhotovostní platby však nemusí být dostupné všude, takže si před dovolenou v tomto městě směňte alespoň nějaká eura. Lepší představu o cenách získáte prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Nové Mesto nad Váhom není od České republiky příliš vzdálené. Od československých hranic leží nějakých 17 kilometrů. Pokud sem však budete cestovat z hlavní metropole Prahy, musíte překonat podstatně delší vzdálenost cca 350 kilometrů. Při jízdě vlastním automobilem počítejte s délkou jízdy 3,5 až 5 hodin podle toho, kudy pojedete. Alternativou se samozřejmě může stát přímé vlakové spojení. Bez jediného přestupu budete na cestě kolem pěti hodin a jízdenka vás vyjde od 720 Kč. A jaké možnosti dopravy se vám nabízí přímo v tomto městě?