Piešťany leží na řece Váh, konkrétně v západní části Slovenska. Jde o lázeňské město Trnavského kraje, ve kterém žije 26 tisíc obyvatel. Piešťany mají celkovou rozlohu 44,2 kilometrů čtverečních a nachází se v nadmořské výšce 162 metrů nad mořem. Málokdo ví, že toto místo je mezinárodním centrem pro léčbu revmatických onemocnění. Lékařská péče tak kromě cestovního ruchu představuje poměrně důležitou součást ekonomiky města. V hojném zastoupení se tu daří také potravinářskému, strojnímu a elektrotechnickému průmyslu. Zároveň se jedná o kulturní centrum.
Lázně jsou dlouhodobě spjaty s historií města, a to už od 18. století. Okolí je známé pro svá archeologická naleziště. První zmínka přichází z roku 1113. Od hlavního města Bratislavy leží Piešťany přibližně 86 kilometrů. Situovány jsou primárně na úpatí Považského lnovce a jsou nedílnou součástí Podunajské nížiny a Dolnovážské nivy. Z vodních toků je významný potok Dubová a přehrada Sĺňava. Mezi významné osobnosti a rodáky tohoto slovenského města patří známí rapeři Ego a Rytmus, popřípadě tenistka Dominika Cibulková.
Většina památek na území města je spojena s lázeňským obdobím. Najdou se tu však i objekty staršího ražení. Odpočinout si můžete v tamních parcích nebo si užijete poznávání skrze muzea. Výjimkou není ani silný kulturní zážitek. Možnosti cestování jsou zde opravdu bohaté.
Je pravdou, že povodeň v roce 1813 poničila řadu památek. Proto se z těch starších zachovala pouze zřícenina starého kláštera z období 1330 až 1360. Součástí této stavby je torzo presbytáře ze 14. století. Zachráněny byly i některé další prvky v rámci tehdejších archeologických výzkumů. Z těch novodobějších církevních staveb lze zmínit římskokatolický kostel sv. Štěpána Krále. Ten byl v letech 1828 až 1832 vybudován na místě staré historické stavby z roku 1560. Obdivovat budete pásovou rustiku, kazatelnu, ale i hlavní oltář.
Mezi starší významné církevní památky lze zařadit také římskokatolickou kapli Božího Srdce Ježíšova. Ta je drobnějšího ražení a byla vybudována v roce 1897. Její součástí jsou sochy svatých. Dále se můžete přesunout v čase a navštívit kostel sv. Cyrila a Metoděje. Ten je starý přes dvacet let, přesto dokáže zaujmout cennými interiéry, mezi něž patří oltář Nejsvětější Trojice.
V Piešťanech jsou k vidění zajímavé technické památky. Jednou z nich je Zemský most postavený v letech 1930 až 1931. V době své největší slávy patřil k těm nejmodernějším mostům v celém Československu. Oblouk uprostřed dosahuje rozměru až 52 metrů. Unikátní technickou památkou je Elektrárna Piešťany z roku 1906. Výjimečné jsou její detaily, a to v podání korunní římsy a vnitřních interiérů. Projít byste si měli také Kolonádní most, který je považován za velice zdařilé funkcionalistické dílo. Jeho výstavba začala v roce 1931. Nakonec je tu ještě vodárenská věž z roku 1928.
Další skupiny piešťanských památek představují ty světské. Typickým příkladem jsou Napoleonovy lázně z roku 1821. Obdivovat budete architekturu domu Napoleona III. a přidružené části. Zastavit se můžete u panského hostince s názvem Courův hotel. Ten byl postaven v roce 1822 a jeho doménou je secesní architektura. Majestátním dílem je Kurský salón jinak zvaný Kursalon. K jeho stavbě došlo v roce 1893. V současnosti zde můžete navštívit Balneologické muzeum Imricha Wintera. Pokud jde o lázeňské domy, ještě se nabízí ten s názvem Irma, který začal vznikat v roce 1910. Krásné jsou především prvky jako střední rizality a kopule.
Lázeňských, potažmo hotelových objektů s patřičnou historií a originálním zpracováním je v Piešťanech více než dost. Hotel Thermia Palace z roku 1910 je toho důkazem. Dále se kochejte pohledem na funkcionalistický objekt zvaný Hotel Jalta, jehož podobu má na svědomí architekt Pavel Weisz. V roce 1928 tu začal vznikat Hotel Eden. Jeho monumentálnost vás ohromí. Tento typ staveb doplní takové objekty, jakými jsou třeba Dům umění Slovenské filharmonie z let 1974 až 1980. V podobném stylu se tyčí i Poštovní a telegrafní úřad.
Ve výše uvedených řádcích jsme již naznačili, že můžete obdivovat expozice Balneologického muzea Imricha Wintera. Tím však poznávání a vědění v Piešťanech rozhodně nekončí. Zacílit můžete třeba na Muzeum AMK VCC, kde především mužskou populaci potěší sbírky Veteran Car Clubu Piešťany. Dále se tu nachází Vojenské historické muzeum z roku 1994, které se do tohoto města přesunulo z Trenčína o deset let poté.
Pokud jde o kulturní zážitek, nabízí se kromě Domu umění společenské centrum Fontána, venkovní hudební pavilon Harmony, ale také Malá scéna MsKS. Navštívit můžete Divadlo Točítko nebo dáte přednost některému z tamních festivalů. Tou asi nejstarší akcí ve městě je Hudební festival Piešťany pořádaný od roku 1955. Potom je to hudební festival Hodokvas, Národní letecké dny, Zahájení letní lázeňské sezóny, Květinový festival a hudební akce Grape. Na své si přijde zkrátka každý.
Žádná dovolená se neobejde bez lahodného a kvalitního gastronomického zážitku. Ani ta v Piešťanech, kde budete moci okusit řadu tradičních receptů. Místní pokrmy si jednoduše zamilujete a zároveň zjistíte, že jsou ovlivněny kuchyní maďarskou. Zelí a slanina jsou ingrediencemi, které očekávejte jako součást mnohých pokrmů. Nechybí ani vyhlášené slovenské sýry. Pokud jde o konkrétní jídla, za zmínku stojí halušky s brynzou, pirohy plněné brynzou, popřípadě sypané mákem, ale také kapustnica. Polévka jak jinak než z kysaného zelí a uzeného masa. K mnoha pokrmům je podáván bílý chléb. Když si budete chtít zamlsat, sáhnete po parené buchtě neboli kynutých knedlíkách plněných džezem. Dále jsou to lokše, vyhlášená klobása čabajka a domácí čokoládové bonbóny zvané šuhajdy. Zakousnout se můžete do škvarkového padáče. Z nápojů vede slovenské víno, pivo a borovička.
Užijte si opravdový kulinářský zážitek v Piešťanech a navštivte některou z tamních vyhlášených restaurací. Mezi ně se řadí třeba Zuckmann Villa, Taverna, Restauracia Furman Le Griffon a Cafe&Restaurant. Dobrou kávu se sladkým zákuskem si dejte ve Villa Vodicka.
Dovolenou v Piešťanech si můžete naplánovat i s ohledem na tamní klima. To je poměrně příjemné. V létě je teplo, zimy jsou naopak mírnější. Do jisté míry za to může nížinné situování města. Pokud vezmeme v potaz celoroční průměrné teploty, jsou kolem 9,2 °C. Nejteplejšími měsíci jsou pochopitelně červenec a srpen. Denní průměr je kolem 19 °C, maximální teploty šplhají přes 24 °C. Naopak nejchladnější je leden, kdy teploty klesají lehce pod bod mrazu. Celoroční úhrn srážek činí 608 milimetrů a jsou víceméně rozloženy do celého roku. Více deště spadne v červnu a červenci, naopak nejméně v únoru. V létě je prudší déšť doprovázen především bouřkami. Celkový počet hodin slunečního svitu činí 2 147 rok.
Při návštěvě slovenských Piešťan se rozhodně nemusíte obávat o své zdraví. Město je totiž bezpečné, jako většina větších slovenských měst. Vliv na to má i poměrně značný turistický ruch, takže místní policejní složky si dávají záležet z pohledu bezpečnosti. Procházky po Piešťanech si užijete ve dne i v noci a nebudete se ničím omezovat. Možná právě větší koncentrace turistů vybízí k jedinému, a to je obezřetnost na frekventovanějších místech. Může totiž docházet k drobným kapesním krádežím. Nejde ale o nic neobvyklého.
V Piešťanech bez sebemenšího problému zaplatíte téměř všude platební kartou, tedy bezhotovostně. S sebou můžete mít pro jistotu nějakou hotovost, a to v eurech. Ceny za služby jsou průměrné. Za něco zaplatíte více, obvykle vás však překvapí nižší cena. O přibližných cenových nákladech si můžete udělat lepší obrázek prostřednictvím níže uvedených příkladů.