Poprad je překrásným městem, které se rozprostírá v severovýchodní části Slovenska. Konkrétně leží v Prešovském kraji a je zároveň největším městem Spišského kraje. Město leží ve vyšší nadmořské výšce 672 metrů. Jeho rozloha je 63,11 kilometrů čtverečních a žije zde pře 50 tisíc obyvatel. Tyto údaje z něj dělají desáté největší město Slovenska. Poprad se skládá z několika městských částí, jimiž jsou Spišská Sobota, Veľká, Stráže pod Tatrami, Matejovce a Kvetnica. Ve městě se nachází řada vzdělávacích zařízení a sídlí tu mnohé významné společnosti.
Slovenské město Poprad je díky svému situování často označováno jako Vstupní brána do Vysokých Tater. Rozkládá se totiž v Popradské kotlině, respektive Podtatranské kotlině. Ta je obklopena horami, jakými jsou Levočské vrchy, Belianské Tatry, Vysoké Tatry a Kozí vrchy. Důležitou roli zde sehrává také stejnojmenná řeka Poprad. Kolem městě jsou poměrně velké zalesněné plochy a přemíra zemědělské půdy. Poprad je mimochodem rodištěm mnohých slavných osobností, jakými jsou bývalý prezident Slovenské republiky Andrej Kiska a horolezec Peter Hámor.
V Popradu působí poměrně velké množství církví, takže se můžete těšit na řadu odlišných památek tohoto typu. Kultura, zeleň, každoroční akce, tohle všechno přispívá k výjimečnosti a pestrosti tohoto slovenského města. A kde začít při poznávání Popradu?
Určitě zacilte na nejvýznamnější památkou zónu, kterou je Spišská Sobota. Právě zde se nachází kostel sv. Jiří, jehož historie se pojí s rokem 1256. Doménou kostela je hlavní loď a několik výjimečných částí, jakými jsou oltář sv. Anny, Marie a Jiřího. Zajímavostí je také přenosný gotický oltář. Možná ještě cennější architektonickou památkou Popradu je kostel sv. Egídia, jehož nedílnou součástí je renesanční zvonice. Gotický, respektive pozdně barokní kostel má základy z roku 1256 a ona zmiňovaná zvonice byla doplněna v 16. století. Jedním z nejcennějších prvků interiéru je fresková výzdoba.
Podobných církevních staveb v Popradu naleznete více než dost. Začít můžete u konkatedrály Panny Marie Sedmibolestné, která patří k těm novodobějším a vznikla v roce 1939. Vzdálenějším návratem do minulosti je evangelický kostel Nejsvětější Trojice z roku 1545. Jeho výjimečný portálový oltář je z roku 1840. Navštivte i pravoslavný kostel Povýšení sv. Kříže nebo vzhledově unikátní církevní stavbu v podání kostela apoštolů Petra a Pavla. Novodobějšího ražení je kostel sv. Cyrila a Metoděje s velkou prosklenou částí. Všechny tyto památky jsou primárně situovány v části zvané Poprad.
I ostatní lokality města však mají své kostely. Ve Spišské Sobotě je to ještě Evangelický kostel z roku 1777. Uvnitř něho jsou zajímavé varhany z 19. století. Když se vydáte do Matějovce, narazíte na kostel sv. Štěpána Uherského. První zmínky o tomto římskokatolickém kostele pochází ze 13. století. Také ve Stráži stojí podobná stavba neboli kostel sv. Jana Křtitele. Ten byl vybudován ve 14. století a z jeho okolí se vám nabídne poměrně krásný výhled na město a přírodní panoramata. Uvnitř můžete pozorovat třeba obraz Křest Krista z 18. století. V oblasti Velký stojí modlitebna Církve adventistů sedmého dne, popřípadě vyrazíte nad Kvetnici, kde se tyčí kaple Vzkříšení. Opět moderní a architektonicky zajímavá náboženská stavba, kde si užijete výhledů a relaxace na přilehlých lavičkách. Za zmínku stojí i malý filiální kostel sv. Heleny z roku 1909.
Na seznam významných památek Popradu samozřejmě spadají nejrůznější pomníky a památné desky spjaté s konkrétními historickými událostmi. Jen pro zajímavost zmíníme třeba Obelisk nacházející se na náměstí ve Spišské Sobotě z roku 1848. Dále je to Pomník nespravedlivě umučených na Velkém náměstí a památník Slovenského národního povstání na letišti.
Poprad je nejenom církevním, ale také kulturním městem. Navštívit můžete stylová kina Máj a Tatran. V Domě kultury vystupují mnohá divadelní seskupení z okolních měst. Pokud se chcete dozvědět něco více o samotném Popradu a této oblasti, navštivte Podtatranské muzeum, kde je mimochodem vystaven odlitek neandrtálského člověka. Naopak milovníci umění dají přednost Tatra Gallery.
V rámci kulturního zážitku lze zmínit některé folklorní soubory, které zde pravidelně vystupují. Tím nejznámějším je bezpochyby Vagonár. Dále je to Dětský folklorní soubor Venček. Kapitolou samou o sobě je pak Cimbálová muzika Popradčan. Co se týče každoročních akcí, od roku 1993 zde probíhá Mezinárodní festival horských filmů. Zajímavé jsou i festivaly Made in Slovakia a Viva Italia, Popradský kulturní podzim a Vánoční jarmark.
Slovenské město Poprad se samozřejmě pojí s přemírou zelených ploch, kde budete moci relaxovat a nabírat síly pro další poznávání. Zvolit můžete třeba Južný Park, Lesopark Kvetnica nebo Park na Náměstí sv. Egídia. Krásné je jezero v Kvetnici a v létě vám přijde vhod AquaCity Poprad.
V okamžiku, kdy budete mít Poprad projitý křížem krážem, můžete vyrazit na některými zajímavostmi v jeho blízkém okolí. Je to kupříkladu Kežmarský hrad, Zelené pleso, Zámek Strážky, Gerlachovský štít, Kláštorská roklina, Letanovce, Tomašovský výhled a TrickLandia.
Poprad přináší z pohledu gastronomického důraz kladený na tradice. Ve městě a okolí máte možnost ochutnat spoustu místních a národních pokrmů. Využívány jsou samozřejmě bohaté dary slovenské přírody, které pak uvidíte na talíři v mnoha podobách. Typickým příkladem jsou kapustové halušky, jimž se často říká strapačky. Další známou odnoží tohoto pokrmu jsou brynzové halušky. Pochutnat si můžete na jídlech obohacených o vynikající škvarky. Vyhledávané jsou pečienky neboli játra. Nejznámější polévkou široko daleko bude kapustnica. Oblíbené speciality jsou bramborové placky naplněné uzeným masem a kysaným zelím. Říká se jim lokše. Při návštěvě Popradu by byl hřích neochutnat také sýrové pokrmy, jakými jsou třeba slané korbáčiky a žinčice. Tradice místní gastronomie má i jiné podoby, jakými jsou Skalický trdelník a Živáňská pečeně. Z alkoholických nápojů dejte přednost slovenským vínům, pivům a silnější borovičce.
Propojení tradiční a mezinárodní kuchyně. Takový scénář nabízí velké množství místních restaurací. Za návštěvu určitě stojí Pivny Dom Dobre Casy, PREZO Restaurant, Minipivovar TATRAS a La Primavera zaměřená na italskou kuchyni. K odborníkům na lokální speciality patří třeba Koliba – Penzion U Stefana nebo Vino&Tapas.
Poprad je z pohledu klimatu ovlivňován svým situováním mezi horami. Možná právě proto byste měli přihlížet k tomu, jaké počasí je v jednotlivých částech roku. Obecně lze říci, že celoroční průměrné teploty jsou 10 °C. Od lednových teplot -2 °C se šplhají až k těm srpnovým 22 °C. Nejideálnější měsíce pro návštěvu Popradu jsou červen, srpen a září. Sami si vyberete, zda chcete více sluníčka či nikoliv. V červenci spadne asi nejvíce dešťových srážek za měsíc, cca 200 milimetrů. Od října do března je počasí spíše horší. Jaro a podzim jsou méně deštivé a teploty se pohybují mezi 15 °C až 17 °C.
Poprad je bezpečným městem s velice nízkou kriminalitou. Tamní městská policie dokonce zveřejňuje mapu s případnými delikty v určitých oblastech, takže na první pohled vidíte, kde je nejbezpečněji a kde občas k něčemu dojde. Jako turisté si pobyt v Popradu jistě užijete. Stačí, když si na frekventovaných místech budete strážit své osobní věci před možnými krádežemi. Při výletech do hor se držte doporučení místních. Nic dalšího řešit nemusíte.
Než vyrazíte na dovolenou do Popradu, směňte alespoň nějakou hotovost v eurech na vstupy nebo platby na tržištích apod. Ve všech ostatních případech si vystačíte s platební kartou. Peníze si lze pochopitelně vybrat v tamních bankomatech a bankách. Z cenových nákladů za zboží a služby rozhodně nebudete zaskočeni. Poprad kopíruje cenově přijatelný průměr typický pro slovenská města této velikosti. Lepší představu o cenách si uděláte z níže uvedených příkladů.
Město Poprad je od Českých hranic vzdálené asi 180 kilometrů. Pokud sem pojedete z hlavního města Prahy, čeká vás mnohem delší trasa, a to 550 kilometrů, kterou automobilem ujedete za 6,5 až 7,5 hodiny. Alternativou je autobusová a vlaková doprava. Dálkovým autobusem dorazíte do Popradu za 8 hodin a cenou od 1 100 Kč za jízdenku. Vlakem bude cesta ještě kratší. Přímé spoje zaručují dojezd z Prahy za 6,5 hodiny a náklady na jízdné od 500 Kč.
Kousek od Popradu se nachází stejnojmenné letiště. To je mimochodem ve výšce 718 metrů nad mořem. Jsou z něj však provozovány pouze lety do Londýna, nikoliv přímé lety do Prahy. Pokud byste sem letěli z Prahy s přestupem, doba letu bude kolem 11 hodin. A jaké možnosti dopravy se nabízí přímo ve městě a okolí?