Prešov je krajským městem nacházejícím se ve stejnojmenném kraji. Okresní město Slovenska rozprostírající se ve východní části země, konkrétně v Košické kotlině. Prešov leží jen 30 kilometrů od druhého nejlidnatějšího města Košic. Tato metropole okupuje v tomto žebříčku třetí příčku. Na ploše 70,4 kilometrů čtverečních žije přes 84 tisíc obyvatel. Prešov se skládá hned ze čtyř částí, jakými jsou samotný Prešov, Nižná Šebastová, Solivar a Šalgovík. Historie tohoto města sahá až do Římské říše, kde tu svého času fungovalo tzv. sídliště. Nejstarší zmínka o městě pochází z roku 1247.
S Prešovem jako takovým se pojí soutok řek Sekčov a Torysa. Toto pomyslné centrum regionu Šariš je obklopeno vrcholky, jakými jsou Šarišská vrchovina a Slanské vrchy. Nadmořská výška města je cca 250 metrů nad mořem. Od roku 1996 zde funguje významná Prešovská univerzita. Z Prešova pochází velká spousta slavných rodáků, mezi něž patří herec Juraj Kukura, zpěvák a skladatel Peter Nagy, další známý hudebník Ivan Tásler a zpěvačka Tina.
Slovenské město Prešov vás ohromí v mnoha ohledech. Na jeho území se nachází přemíra historických budov, hradů, klášterů, ale také muzeí, divadel a galerií. Je zřejmé, že v tomto směru si na své přijde doopravdy každý.
V rámci dovolené v Prešově začněte tím nejcennějším, co vám toto slovenské město z pohledu historie předkládá. A to jsou historické památky. Nepřehlédnutelnou dominantou je bezpochyby katedrála sv. Jana Křtitele. Tato řeckokatolická stavba má své prvopočátky vzniku ve 14. století. Opakem toho je římskokatolická konkatedrála sv. Mikuláše, u níž budete obdivovat především historické interiéry. Dále je to pravoslavná katedrála sv. knížete Alexandra Něvského. Ta díky svému vzniku v roce 1946 sice patří k těm novějším, z pohledu náboženského má však značný význam.
Dalo by se říci, že Prešov je doslova protnutý spoustou církevních staveb odlišného zaměření. Dokazuje to evangelický kostel Nejsvětější Trojice a Františkánský kostel sv. Josefa, jehož období výstavby je také kolem 14. století. Po městě jsou rozesety nejrůznější kaple. Ideálně, pokud se vydáte na Prešovskou křížovou cestu, což je vlastně komplex barokních kaplí a kostela. Dokončení proběhlo někdy kolem roku 1752. Z jiného náboženského soudku vám svou unikátní architekturu nabídne Židovská synagoga, která patří k těm nejkrásnějším v zemi.
Zajímavých objektů je v Prešově opravdu přehršel. Zastavte se například u původně městského opevnění, jemuž se říká Kumšt. Objekt sloužil od 15. století jako vodárna. Dále je to Tauthův dům, De Rossiho dům, Kovářská bašta a významná Národní kulturní památka Solivar. Jde o soubor sedmnácti starých technických památek. Pokud by vám to bylo stále málo, věnujte čas Kovářské baště, zajděte si k Suchému mlýnu a projděte se Floriánovou ulicí.
Zatoužíte-li po hradech a zámcích, Prešov je skvělým výchozím bodem, protože na jeho území, potažmo v těsné blízkosti se nachází přemíra takových staveb. Důkazem toho je speciální projekt s označením Šarišská hradní cesta, která zahrnuje městská opevnění, 65 hradů a zámků, včetně čtyř tvrzí. Jen pro inspiraci můžeme jmenovat například hrady Šariš, Hanigov, Zborov, Kamenica a zámky Brezovica, Dubovica a Fintice. Panských sídel je kolem více než dost.
Prešov máte možnost poznat z různých úhlů pohledů. Jedním z nich jsou také místní muzea zaměřená na konkrétní expozice. Pomyslným odrazovým můstkem se stane Regionální muzeum, hned poté zamiřte do Muzea Solivar, Muzea vína a Muzea rusínské kultury SNM. Obsahově zajímavá je Galerie Šariš. Jestliže dáváte přednost spíše divadelnímu zážitku, výběr je skutečně pestrý. Jmenovat lze Divadlo Alexandra Duchnoviče, Divadlo Jonáše Záborského, Divadlo pro děti CILILING a Violu – Centrum umění.
Slovenské město Prešov je neodmyslitelně spjato se Státní vědeckou knihovnou, Hvězdárnou a planetáriem nebo s Floriánovou bránou. Vyhlášený je Park kultury a relaxace. Té se ostatně můžete věnovat na spoustě míst. V podstatě v každé části Prešova narazíte na takové plochy, popřípadě jsou součástí vybraných objektů – Zámecká zahrada – Nižná Šebastová, Kolmanova zahrada, Sochařský park u amfiteátru a Park sv. Jana Nepomuckého. Určitě si udělejte čas na návštěvu Zahrady umění, parku Sečkov a Černý most. Výjimkou není ani několik udržovaných lesoparků – Zabíjaná, Cemjata, Šidlovec a Borkút.
Každý z nás má trochu odlišné požadavky na kulturu. Pokud jste se nevzhlédli ve výše uvedeném, nabízí se ještě návštěva kina Scala nebo Zahradního kina a Amfiteátru Prešov, což jsou sami o sobě krásné zážitky, a především opak moderních multikin. Se slovenským městem Prešov je neodmyslitelně spjata také hudba. S pravidelností se tu pořádají akce nejrůznějšího typu. Je to festival alternativní hudby s názvem Turbanfest. Originální je Festival špatné hudby, ale i Zlatý soudek v podobě přehlídky karikaturistů z celého světa, Prešovské hudební jaro, Festival paličkované krajky, Den Země, Večerní průjezd Prešovem a jiné. Zažijete zde mnohé, ať už do Prešova vyrazíte kdykoliv.
Když se vydáte na dovolenou do Prešova, vaše chuťové pohárky budou mít co dočinění s tradiční slovenskou kuchyní, která je okořeněná špetkou tamního prostředí. Pokud dostanete chuť na polévky, jednoznačnými vítězi se stanou fazolová polévka a kapustnica. V případě hlavních pokrmů si nenechte ujít ochutnávku piroh, halušek, žemlovky a tradičních lokšů. Bramboráky na tamní způsob nebo plněné knedlíky určitě také nebudou k zahození. A jakou zvolit sladkou tečku na závěr? Jsou to vyhlášené bábovky, ořechovník a makovník. Zapomínat byste neměli ani na ochutnávku tradičních sýrů. Kromě nealkoholických nápojů okuste i slovenská vína, typickou borovičku a pivo.
S hledáním vhodného místa pro snídani, oběd a romantickou večeři rozhodně nebudete mít problém. Dokazuje to například originální podnik Kolegium. Vyrazit můžete také do Double Tiffany, Steakhouse Preshow nebo si užijete atmosféru hospody s názvem Dobré časy. Z cenově dostupných podniků lze jmenovat ještě Gottwaldku a Cukráreň Delizie.
Hledáte vhodný termín pro návštěvu Prešova? Pak přihlížejte k tamnímu vlhkému kontinentálnímu klimatu. To je zárukou příjemně teplého léta a naopak chladnějších zim. Pokud se bavíme o průměrných teplotách, v červenci a srpnu jsou kolem 19 °C. Ty maximální překračují hranici 26 °C. Jarní květnové teploty jsou v rozmezí 13 °C až 19 °C. Naopak nejchladnějšími měsíci v roce jsou leden a únor, kdy průměrné denní teploty klesají k -3 °C. Co se týče dešťových srážek, nejvíce prší od května do července, a to kolem 140 milimetrů za měsíc. Léto si zde z pohledu počasí jistě užijete, ke zhoršení klimatu dochází až mezi říjnem a prosincem.
Slovenské město Prešov lze označit za bezpečné. Svou mírou kriminality nevybočuje z běžného slovenského průměru. Ve srovnání s českými městy je na stejné úrovni. To znamená, že se nemusíte bát chodit po Prešově také v noci. Tamní městská policie dokonce jako první na Slovensku využívá Portál Bezpečnost ve spojení s mobilní aplikací Trezor. Na bezpečnost je tedy dbáno v maximální možné míře. I přesto však věnujte pozornost svým osobním věcem a cennostem na frekventovanějších místech. Drobné krádeže se totiž nevyhýbají asi žádnému městu v Evropě.
Ve slovenském Prešově budete platit eury. Když si je nestihnete směnit doma, můžete využít tamní směnárny, banky a bankomaty. Někdy to ale může být s trochu nevýhodným kurzem. Na mnoha místech však bez problému zaplatíte bezhotovostně, takže hotovosti u sebe není nutné mít příliš. Cenové náklady na dovolenou zde budou nižší nežli v ostatních slovenských městech. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Pokud se chcete z Prahy vydat do slovenského Prešova, musíte se přesunout až na východ Slovenska, takže urazíte vzdálenost 630 kilometrů. Doba jízdy se bude pohybovat mezi 7-8 hodinami. Od československých hranic je Prešov vzdálen asi 300 kilometrů. Pakliže nechcete řídit, zvolte podobně rychlou vlakovou dopravu. Přímé spoje jezdí až do Prešova za 8 hodin a cena jízdenky se pohybuje od 600 Kč. Dvojnásobně dražší jsou autobusy, u nichž počítejte s přestupem a dobou jízdy 13,5 hodiny.
Prešov nemá veřejné letiště. Na druhou stranu můžete využít Letiště v Košicích, které je od Prešova vzdálené asi 50 kilometrů. Počítejte však s přestupy při přepravě do města. Popřípadě upotřebíte pronájmu vozu, jehož cena se pohybuje od 1 100 Kč za den. Nutno podotknout, že doba letu je kolem hodiny a za letenku zaplatíte od 605 Kč. Pokud jde o samotný Prešov, možnosti dopravy jsou následující.