Rajec je slovenské město nacházející se v severovýchodní části země, konkrétně v Žilinském kraji. Málokdo tuší, že jde o jedno z pěti měst Brundtlandu v rámci Evropy. Městečko se rozprostírá v nadmořské výšce 452 metrů nad mořem. Jeho velikost je 31,46 kilometrů čtverečních a žije zde necelých šest tisíc obyvatel. I přes svoji malost se Rajec pyšní malebností. Cestovní ruch zde sehrává podstatnou roli. Okupování této lokality proběhlo dle nálezů již v pravěku, první písemná zmínka je datována rokem 1193.
S Rajecem se pojí řeka Rajčanka protékající jeho středem. Samotné město leží v Rajecké kotlině přibližně 20 kilometrů od Žiliny, potažmo 5 kilometrů od Rajeckých Teplic. Okolí města je obklopeno Lúčanskou Malou Fatrou a Súľovskými vrchy, takže o krásách lze hovořit i pohledu přírodních dominant. Se slovenských Rajecem se pojí někteří významní rodáci a rodačky. Jmenovat lze třeba slovenskou herečku Hanu Slivkovou nebo malíře a sochaře Vladimíra Kompánka.
Slovenské město Rajec je vhodné pro ty, kdo dávají přednost komornějším slovenským městům, která se více pojí s tradicemi a pomyslným klidem. Na své si tu přijdou jak milovníci turistiky, poznávání, tak ti upřednostňující zimní aktivity.
Pojďme se nejprve vrhnout na to, co můžete vidět v samotném Rajeci. Vaším cílem se určitě stane římskokatolický kostel sv. Ladislava pocházející ze 14. století. Nejstarší zmínka o něm je z roku 1368. Původně gotická stavba byla postupem času přestavěna do barokního stylu. Uvnitř kostela máte možnost spatřit varhany z roku 1757, ale i ostatní historické cennosti, jakými jsou třeba oltářní obraz z roku 1777 nebo tři krypty pod kostelem. Dochované jsou také staré sluneční hodiny.
K dalším zajímavým památkám Rajece se řadí stará a dnes již opravená fara. Když se vydáte na náměstí SNP, jistě nepřehlédnete tamní radnici. Renesanční objekt pocházející z 16. století je přístupní široké veřejnosti. V současnosti se v něm pořádají nejrůznější kulturní akce, což má ve spojení s těmito prostory náležitého ducha. Z historických prvků města lze vypíchnout klasicistní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1818. Ten je také nedílnou součástí náměstí stejně, jako třeba socha sv. Jana Nepomuckého z 19. století. Udělat si můžete procházku kousek nad město, kde se nachází starý židovský hřbitov.
Rajec má vlastní Městské muzeum, které je situováno v jednom z historických objektů ze 17. století. Ten je mimochodem zapsán na seznamu národních kulturních památek. Objekt bývalého pivovaru hostí od roku 1992 dvě stálé expozice, jakými jsou ta přírodovědná a etnografická. Těšit se můžete i na mnohé další věci spojené s věděním. S kulturou se pojí jedna z významných pravidelných akcí, jakou je Velký rajský den. Jde o kombinaci sportovní a kulturní akce. S Rajecem je spjat jeden z nejstarších maratonů s názvem Rajecký maraton realizovaný v rámci trasy Rajec – Čicmany. Opomíjeno není ani na tradice, což dokazuje Rajecký jarmark.
Pokud si budete chtít dopřát náležitou dávku relaxačního pohybu, zkuste tamní golfový park nebo vyjeďte za letním osvěžení na koupaliště Veronika. Rajec a jeho okolí jsou doslova ideální základnou pro turisty, a to především ty horské. Vyrazit můžete po stezce přes Súľovské vrchy až do krásné obce Malá Čierna. Popřípadě zavítejte do Lúčanské Fatry, konkrétně do sedla pod Hnilickou Kýčerou. Výzvou jsou také Súľovské hory v podání Žibridu, kam vede zelená turistická značka. Opomíjeno není na milovníky cyklistky v podání Rajecké cyklomagistrály.
Je pravdou, že slovenské město Rajec bude pro aktivní cestovatele otázkou poměrně krátkého času, než si prohlédnete vše zajímavé. Možná právě proto byste měli vědět, jaké zajímavé cíle se nachází v těsné blízkosti. Z pohledu technických a architektonických zajímavostí se vaším cílem stane zřícenina kostela sv. Heleny, Muzeum dopravy v Rajeckých Teplicích, zámek a Sobášny palác v Bytče a Považský hrad. Jestliže cílíte spíše na přírodní unikátnosti, směřujte na Žibrid s výškou 867 metrů nad mořem, Prečínskou skálu, Slunečné skály, Turskou skálu a Skalné kamenné dvojkřeslo. Milovníci lyžování pak ocení areál Ski Rajská Lesná a SKI arénu Fačkovské sedlo. Tohle všechno a mnohé další naleznete v okruhu do dvaceti kilometrů od slovenského Rajecu.
V městečku Rajec si užijete nejenom zábavu, poznávání a turistiku. Bude to také slovenská kuchyně, která je nám hodně blízká, přesto je specifická a ovlivněná tamním prostředím. Zaměřte se na tradiční receptury rozšiřující gastronomické obzory. Začněte zelnou polévkou označovanou kapustnica nebo dejte přednost té mléčné s ovčím mlékem. Pak se přesuňte k hlavním jídlu. Ta jsou kromě řízků a guláše tvořena haluškami. Hodně populární jsou placky osúchy, lokše a v neposlední řadě pečivo ve formě pagáčů. Chybět by ostatně neměla ani zlatá tečka na závěr, jíž tvoří řezy, záviny a koláče s různými náplněmi ořechů, tvarohu a máku. Vše zapijte třeba Kofolou, která se vyrábí na Slovensku nebo dejte přednost slovenským pivům, vínům a tvrdší borovičce.
Věřte, že při návštěvě slovenského města Rajec dostanete možnost okusit spoustu vynikajících pokrmů. Stačí si jenom vybrat tu správnou restauraci. Typickým příkladem je Restauracia Eden, Reštaurácia Dubová, popřípadě zajdete na dobré pití do Bar Pri kaplnke Jasenove. Jestliže chcete evropská jídla kombinovat s těmi asijskými, je tu Hammi Restaurant.
Pokud se chystáte na návštěvu slovenského Rajece, vyberte si tu správnou dobu z pohledu počasí. Co se týče teplot, nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se průměrná denní maxima pohybují kolem 24 °C. V horkých dnech to může být přes 31 °C. Teplotně přívětivější je jaro a podzim, kdy jsou teploty mezi 13 °C až 22 °C. Opakem léta je samozřejmě zima. Průměrné denní maximum ukazuje 1 °C a průměrné denní minimum -4 °C. Nejdeštivějším měsícem v roce je července. Obecně spadne více dešťových srážek od května do září.
Ve slovenském městě Rajec se nemusíte ničeho obávat. Dáno je to bezpochyby i velikostí města. Stačí jen dodržovat zásady bezpečného cestování a máte po starostech. Denní a noční procházky městem si užijete naplno. Pokud se budete vydávat do okolních hor tohoto města, dbejte rad a doporučení místních obyvatel. Nic jiného v rámci bezpečnosti asi není třeba zmiňovat.
Malé město, menší cenové náklady, i tak by šlo charakterizovat výdaje v tomto slovenském městečku. Platit zde budete v eurech a na mnoha místech si vystačíte s platební kartou. Peníze si ale raději směňte dopředu před cestou nebo v některém z větších slovenských měst. Co se týče orientačních cen za konkrétní zboží a služby, níže přinášíme pár příkladů.
Slovenské město Rajec je od Prahy vzdálené cca 420 kilometrů, takže doba jízdy se pohybuje mezi 5,5 až 6 hodinami. Od československých hranic je to přibližně 68 kilometrů. Pokud byste sem chtěli cestovat jiným dopravním prostředkem, nabízí se vlak a autobus. Počítejte však s tím, že nejprve musíte dorazit do Žiliny, pak teprve do Rajecu. Do Žiliny jezdí dálkové autobusy cca 6 hodin za cenu 820 Kč, ve vlaku strávíte necelých 5 hodin a za jízdenku zaplatíte od 420 Kč. A jaké možnosti dopravy se nabízí v Rajeci?