Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Slovensko

Trenčín: průvodce

6°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Trenčín

Trenčín je největším městem Trenčínského kraje. Situováno je v severozápadní části Slovenska. Obecně patří na seznam nejstarších měst v zemi. Od Bratislavy je vzdálen asi 110 kilometrů, od České republiky je to pouhých 12 kilometrů. Trenčín se nachází v nadmořské výšce 217 metrů. Jeho velikost je 82 kilometrů čtverečních. Na této ploše žije přibližně 55 tisíc obyvatel. Osmé největší město Slovenska vyniká především strojírenskou výrobou. V dřívějších dobách to byl textilní průmysl.

Slovenský Trenčín představuje geografické centrum středního Pováží. Trenčínský kraj se skládá z devíti okresů a v okolí leží významná města, jakými jsou Dubnica nad Váhom, Nemšová a Ilava. Samotným městem protéká řeka Váh. V rámci vodních toků je známý potok Teplička, Zlatovský potok a Biskupský kanál. Z geologického hlediska lze hovořit o Trenčínské pahorkatině, která je obklopena dalšími pohořími. Je to podhůří Bílých Karpat, Považské Inovce a Strážkovské vrchy. Nejdominantnějším vrchem v okolí je Kozí vrch s výškou 363 metrů nad mořem.

Co navštívit v Trenčíně

Trenčín je slovenským městem se spoustou zajímavých památek. Jejich poznávání můžete spojit s objevováním a věděním v tamních muzeích nebo vsadíte na nezapomenutelný kulturní zážitek. Město je mimo jiné spjato s cestovním ruchem, takže v sezóně zde narazíte na poměrně dost turistů, včetně Čechů díky blízkosti k Česku.

Jednou z největších dominant města je Trenčínský hrad, který se vyjímá na skalní výšině nad městem. Jeho historie sahá do 2. století a k rozšíření došlo ve 13. století. Svého času pod ním tekla řeka Váh. Hrad byl v roce 1790 poškozen požárem. Během dlouhých let se tu vystřídalo mnoho majitelů. Areál hradu nabízí tři části. Pohlédnout můžete také do vnitřních interiérů, kde bydlela šlechta v 11. století. Jde o národní kulturní památku. Ta v dřívějších dobách nesla označení de Trenchin, Trincinensis, Trinchiniensis a Trenčkoty. Z hradu se vám dostane jedinečný výhled na město a okolí.

V Trenčíně najdete původní Městskou bránu z 15. století. Bránu zdobí nepřehlédnutelný latinský nápis, který v překladu znamená Když Bůh nemá město pod svou ochranou, marně vyhlíží ten, kdo je chrání. Obdivovat budete farní kostel Narození Panny Marie. K němu vedou farní schody z roku 1568, a to z náměstí až ke kostelu. Jejich současná podoba pochází z let 1978 až 1981. Mezi významné gotické stavby města lze zařadit také kostnici sv. Michala, včetně pohřební kaple.

Podobných staveb je v Trenčíně více než dost. Vypravit se můžete například ke kostelu a klášteru piaristů, u něhož budete obdivovat barokní fasádu. Dále je to kaple sv. Anny z roku 1789. Tu nehledejte na hlavním náměstí, jako některé z jmenovaných objektů, ale na náměstí Svatá Anna. Dále je to Evangelický kostel stavěný v roce 1795. Z trochu jiného náboženského soudku na vás vykoukne Trenčínská synagoga. Ta vznikla v roce 1913, avšak na místě původní dřevěné synagogy z roku 1781. Jde o poměrně majestátní secesní objekt, u něhož budete obdivovat některé technické a architektonické prvky.

V dřívějších dobách měl Trenčín svého kata. Nyní máte možnost navštívit jeho dům neboli katovnu v Matúšově ulici, kde se dnes nachází mučírna. Při procházkách městem určitě neminete ani Mierovo náměstí. Právě na něm stojí morový sloup, jehož nedílnou součástí je socha Nejsvětější Trojice. Tento památný prvek byl vybudován v roce 1712. Zajímavostí je také nápis v hradní skále pocházející ještě z dob římských válek z roku 179.

Poznávání Trenčína je pochopitelně vhodné spojit s kulturním zážitkem, který nabývá nejrůznějších podob. Pokud dáváte přednost vědění, jednoznačnou volbou se stane Letecké muzeum Hangár X a Trenčínské muzeum s několika pobočkami po městě. Milovníci umění by si měli vyhradit čas na návštěvu Galerie Miloše Alexandra Bazovského, která byla založena v roce 1969. Dále je to Galerie Nové vlny, Galerie hry Vážka a Galerie města Trenčín. Co se týče divadelního zážitku, jasnou volbou se stává Městské divadlo Trenčín, Divadlo Normalka, Hudební divadlo Trenčín a Virtuální divadlo Trenčín. Pokud jde o hudební akce, navštivte Festival Pohoda, Mezinárodní rockový festival Runway nebo Jazz pod zámkem. K dalším populárním akcím se řadí Divadelní festival Sám na jevišti a Filmový festival HoryZonty.

Tak velké množství krás a informací si samozřejmě žádá patřičnou relaxaci. Tu najdete v některém z místních parků. Tím vyhlášeným je bezpochyby Lesopark Brezina se svou rozlohou 215 hektarů. Právě jeho součástí je Kozí vrch. Zajímat by vás mohl také Považský Inovec, Park M. R. Štefánika, Park Pod Juhom a Chráněná krajinná oblast Park Záblatie se svou rozlohou 4,5 hektarů. Na své si přijdou i děti, vyznavači zábavy a pohybových aktivit. Výzvou se vám stane Motokárová hala Trenčín, Lanová dráha Tarzania, Lasergame Laugo a Laser Arena. Asi správně tušíte, že v tomto slovenském městě se nudit nebudete.

Specifika místní kuchyně

Když se zahledíte do jídelních lístků tamních restaurací, určitě si povšimnete, že slovenská kuchyně je z části ovlivňována tou českou, německou a maďarskou. Základními ingrediencemi se stávají brambory a mléko. Zároveň můžete narazit na různé podoby sýrů. Od brynzy, až po ovčí sýr. Pokud navštívíte Trenčín, máte určitou kulinářskou povinnost. Za každou cenu musíte ochutnat místní halušky, protože právě na Slovensku je dělají nejlépe. Dále jsou to bramborové šišky, strapačky, ale i špačci s brynzou a pirohy. Velice často se setkáte s lahodnou podobou paradajkového salátu, tedy rajčatového salátu. V případě nápojů jednoznačně vede slovenské pivo, víno a něco silnějšího v podobě slivovičky.

Ve městě funguje velká spousta restaurací, které vám nabídnou mezinárodní, ale také tradiční slovenskou kuchyni. Mezi turisty a místními jsou vyhlášené podniky jako Remys, Trenciansky pivovar Lanius, Mak palacinkáreň a samozřejmě Cafe Sladkovic.

Počasí

Slovenské město Trenčín je ovlivňováno kontinentálním klimatem. Podnebí v této oblasti je spojeno s relativně teplými léty a mírnějšími zimami. Když do Trenčína vyrazíte v létě, počítejte s denními teplotami kolem 23 °C. V noci padají teploty ke 14 °C. Jestliže nejste milovníci tepla a chcete si při poznávání památek užívat příjemnějšího klimatu, vyrazte do města na jaře nebo na podzim, kdy denní teploty klesají k 18 °C. Zimy jsou obvykle na bodu mrazu, přičemž noční průměrné teploty v lednu padají k -4 °C. Zvýšené dešťové srážky jsou od května do září. Nejvíce jich spadne v červnu a červenci kolem 97 milimetrů za měsíc.

Bezpečnost

Index bezpečnosti ve slovenském Trenčíně je na vysoké úrovni. Kriminalita ve městě je tedy nízká. Jako turistu vás z tohoto pohledu pravděpodobně nic nezaskočí a nebude omezovat. Po městě se můžete bezpečně procházet ve dne i v noci. Maximální míru bezpečnosti při své dovolené v Trenčíně podpoříte tím, že si na frekventovanějších místech v rámci kulturních akcí, na tržištích nebo u památek budete dávat větší pozor na své osobní věci a cennosti. Kromě možných kapesních krádeží, s nimiž se sekáte všude v Evropě vám tu nic nehrozí.

Měna

Trenčín je z pohledu cenových nákladů představitelem průměrných hodnot. Ceny za zboží a služby rozhodně nevybočují z běžného standardu Slovenska. V porovnání s těmi českými jsou na stejné a mnohdy možná nižší úrovni. Platit budete eurem, na spoustě míst upotřebíte platební kartu, chytrý telefon nebo hodinky. Hotovost stačí mít s sebou v menší míře. A kolik stojí vybraný sortiment a služby v Trenčíně?

  • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 130 Kč za noc
  • Jídlo v levné restauraci = 180 Kč
  • Jídlo pro dva v restauraci střední kategorie = 880 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 l = 50 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 k = 50 Kč
  • Chleba = 31 Kč
  • Mléko 1 l = 21 Kč
  • Voda 1,5 l v supermarketu = 16 Kč
  • Benzín = 41 Kč za litr

Doprava

Trenčín není od České republiky příliš vzdálen. Stačí urazit vzdálenost cca 12 kilometrů a jste tam. To však platí za předpokladu, že budete bydlet na hranicích se Slovenskem v tom nejbližším místě. Pakliže jste ale z hlavního města Prahy, čeká vás trasa dlouhá 350 kilometrů, kterou bez problému urazíte za 4 až 5 hodin. O něco delší je pak cesta vlakem. Díky přímému spojení strávíte ve vlaku 5,5 hodiny a za jízdenku zaplatíte od 900 Kč. Pokud byste jeli přímým autobusovým spojem, cesta nezabere ani 5 hodin a cena jízdného bude začínat na 570 Kč. Doprava přímo v Trenčíně je také pestrá.

  • Využívat můžete dálnic a rychlostních silnic v blízkosti města. Je to dálnice D1, státní silnice I61 a II/507. Výjimkou není ani silnice I/9 a do budoucna dálnice R9.
  • Pokud při cestě do Trenčína nevyužijete své vlastní auto, můžete si ho po příjezdu půjčit. Ceny se obvykle pohybují kolem 1 500 Kč za den podle konkrétního modelu.
  • Co se týče železniční dopravy, městem prochází dva tratě, konkrétně trať č. 143 Trenčín – Chynorany a trať č. 120 Bratislava – Žilina. Po městě jsou k dispozici čtyři železniční stanice.
  • Městskou hromadnou dopravu zajišťuje společnost Transdev Trenčín. V provozu je celkem 31 autobusových linek. Cena jízdného začíná na 0,80 EUR.
  • Když byste využili místních taxi služeb, připlatíte si. Nástupní taxa začíná na 2 EUR a cena za kilometr je 1 EUR.
  • Řeka Váh vybízí k říční dopravě.
  • Díky místním cyklostezkám se nabízí také pronájem jízdního kola.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovensko

  • od 12 180 Kč
    Kúpele Bojnice
    Slovensko - Trenčín
  • Penzión Družba
    Slovensko - Trenčín

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé