Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Slovensko

Trnava: průvodce

21°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Trnava

Okresní město Trnavského kraje se nachází na západě Slovenska. Sedmá největší metropole země má rozlohu 71,54 kilometrů čtverečních a žije v ní kolem 62 tisíc obyvatel. Trnava leží v nadmořské výšce 146 metrů nad mořem. Od Bratislavy je vzdálena 44 kilometrů severovýchodním směrem. Město je známé jako nejvýznamnější centrum římskokatolické církve. Mnozí Trnavu označují za Malý Řím nebo také Slovenský Řím. Ve městě funguje řada významných společností, které se podílejí na fungování ekonomiky. Jde o automobilový, stavební a potravinářský segment.

Jak už prozrazuje název slovenského města Trnava, leží na stejnojmenné řece. Zároveň je pomyslným středobodem Trnavských vrchů. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1211. Trnava se pyšní oceněním Evropské hlavní město kultury. Zároveň jde o významné univerzitní město. Historická Trnavská univerzita zde fungovala v letech 1635 až 1777, dnes má vzdělání samozřejmě novodobější podobu. Z Trnavy pochází známá česká modelka Taťána Kuchařová.

Co navštívit v Trnavě

Kultura, divadlo a pravidelné společenské akce. To je to, na co se můžete v Trnavě těšit. K tomu si připočtěte i spoustu historických památek, a to především náboženského charakteru, o čemž vypovídá zmiňované centrum římskokatolické církve.

Vaším odrazovým můstkem při poznávání Trnavy bude Bazilika sv. Mikuláše, jejíž nedílnou součástí jsou dvě věže. Historie některých částí se pojí s roky 1380 až 1421. Gotický sloh trojlodní baziliky můžete obdivovat také uvnitř. Podobně významnou církevní stavbou je katedrála sv. Jana Křtitele. Ta je naopak tvořena v barokním duchu. Výstavba katedrály probíhala v letech 1629 až 1637. Součástí objektu jsou i boční kaple.

Krásných kostelů s jedinečnou atmosférou je v Trnavě více než dost. Je to třeba kostel sv. Heleny ze 14. století. Dále se nabízí pozdně barokní kostel sv. Anny, kde se jsou ostatky svatých košických mučedníků. Z pohledu vzniku následuje kostel sv. Jakuba ze 17. století, jehož doménou je svatyně vysoká 15,3 metrů. Hlavní loď dosahuje výšky až 16,8 metrů. Do cestovatelského deníčku si zapište kostel Nejsvětější Trojice. Jeho vysvěcení proběhlo v roce 1729.

A co dalšího vám Trnava v rámci architektonických a kulturních památek nabízí? Za zmínku stojí určitě Arcibiskupský palác z roku 1562, k němuž později přibyla dvorní křídla. Neopomínejte ani na krásnou synagogu, jejíž plný název je Synagoga status quo ante. Postavena byla v roce 1891 a v současné době jsou v ní pořádány nejrůznější vernisáže. Dominantou města je Městská věž z druhé poloviny 16. století. Její výška je 57 metrů a nahoru k vyhlídkovému ochozu ve výšce 29 metrů vede celkem 143 schodů. Odměnou vám bude krásný výhled na Trnavu.

Ve výčtu působivých míst můžeme pokračovat třeba evangelickým kostelem z roku 1924, o jehož výstavbu se postaral architekt Josef Marek. Obdivovat budete nové interiéry a exteriéry. Pokud zavítáte na Trojiční náměstí, určitě neminete Sloup sv. Trojice, který vznikl v roce 1695. Na seznam krásných staveb se řadí Mariánský seminář a Cholerová kaple. Místní jí označují jako kapli sv. Kříže. Jak už prozrazuje její název, vychází z tehdejší cholerové epidemie. Ta město postihla v roce 1831. Ve městě je k vidění i část zachovalého městského opevnění, a to včetně Berkolákové brány. Toto opevnění ze 13. století je dokonce národní památkou.

Jestliže na svých výletech vyhledáváte nejvyšší budovy, v Trnavě si přijdete na své. Nejvyšší je pravděpodobně komín cukrovaru se svou výškou 122 metrů. Kromě již zmiňované městské věže lze zmínit Trnavskou vodárenskou věž s výškou 50 metrů. Vodojem Trnava je zároveň zajímavou architektonickou stavbou, která vznikla v letech 1942 až 1946.

Kultura má v Trnavě své pevné místo, o tom není žádných pochyb. O pestrou divadelní scénu se tu stará například Divadlo Jána Palárika tyčící se přímo na Trojičném náměstí. Vzniklo v roce 1831. Ve městě funguje Divadelní soubor DISK. Na seznam kulturních a vzdělávacích objektů patří pochopitelně i mnohé jiné. Je to třeba Galerie Jána Koniárka, Muzeum západního Slovenska, Vzdělávací centrum Trnava a Knihovna Juraje Fándlyho. Všechny tyto organizace zřizuje Trnavský samosprávní kraj. Jsou tu však i další soukromé spolky jako je Kulturní centrum Malý Berlín a Komunitní centrum Kubík Idejov.

Při návštěvě Trnavy si budete užívat také patřičné zeleně. Ve městě je velká spousta zelených ploch a odpočinkových míst, kde byste se měli zastavit a vychutnávat si tamní atmosféru. Jsou to kupříkladu Bernolákovy sady mnohdy označované jako Promenáda. Další krásnou oblastí je Park Bella IV. a odpočinková zóna Stěrky o celkové ploše 3,5 hektaru, kde nechybí ani vodní plochy a spousta laviček. Za návštěvu stojí Růžový park, Park Kalvárie a rekreační oblast Kamenáč neboli Kamenný mlýn, kde si mimo jiné užijete vodných hrátek.

Specifika místní kuchyně

Ani při návštěvě slovenské Trnavy vás nemine gastronomický zážitek. Město nabízí mezinárodní kuchyni, v níž se však vyplatí vsadit na tradiční a národní pokrmy. Přece jenom, navštívili jste Slovensko. Proto byste se neměli ochuzovat o chuť kapustnice, žinčice, brynzy a halušek. V tomto regionu můžete ochutnat také fučku, což je spojení brambor, cibulky a slaniny. Pohrdnout byste neměli ani bramborovými šulánky, které si hodně rychle zamilujete. V kombinaci s mákem a moučkovým cukrem jsou doslova neodolatelné. Co by to bylo za návštěvu Trnavy, pokud byste neměli tradiční lokše? Ty jsou pro západní část Slovenska zcela vlastní. Ještě jsou tu ty naplněné kachním masem, popřípadě je můžete přikusovat k polévce. Co se týče nápojů, ochutnejte tamní slovenské pivo, borovičku a slivovičku.

Při toulkách Trnavou si udělejte čas na návštěvu vybraných restaurací zaměřujících se kromě jiného na tradiční pokrmy. Patří mezi ně Restaurant & Pension Patriot, Akademia, Forhaus a Wetzlerov Dom. Pochutnat si můžete také v Radnica pivaren.

Počasí

Počasí v Trnavě z velké míry odpovídá zbytku Slovenska. Jde o kontinentální klima, které se pojí s mírnějšími zimami a teplejším suchým létem. Pokud plánujete do Trnavy vyrazit v červenci, počítejte s průměrnými teplotami 20,3 °C. Naopak tím nejchladnějším měsícem je leden, kdy průměrné denní teploty klesají ke 2 °C. Když se zaměříme na celoroční teplotní průměr, pohybuje se na hranici 9 až 10 °C. Co se týče dešťových srážek, spadne jich za rok mezi 600 až 700 milimetrů. Léto není až tak deštivé, spíše jaro. Právě na základě těchto informací byste měli plánovat dovolenou v Trnavě.

Bezpečnost

Trnava je bezpečným slovenským městem, o tom není žádných pochyb. Turisté se tu budou cítit dobře za všech okolností. To znamená při poznávání památek přes den, tak při noční zábavě a procházkách po frekventovaných ulicích. I přesto dodržujte zásady bezpečného cestování. Na místech s větší koncentrací lidí si hlídejte své osobní věci. Žádná speciální doporučení v rámci bezpečnosti zde však není třeba dodržovat.

Měna

Pro placení ve slovenské Trnavě budete potřebovat eura. Nemusíte ale disponovat velkou hotovostí. V dnešní době už na většině místech zaplatíte bezhotovostním způsobem. Tzn. platební kartou, chytrým telefonem nebo hodinkami. V případě cenových nákladů je Trnava lehce pod slovenským průměrem. Záleží na tom, o jaké zboží a služby se jedná. Pro lepší představu uvádíme několik příkladů.

  • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 000 Kč za noc
  • Mléko 1 l = 26 Kč
  • Voda 1,5 l v supermarketu = 20 Kč
  • Chleba = 35 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 l = 58 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 l v baru = 75 Kč
  • Jídlo v levné restauraci = 230 Kč
  • Jídlo pro dva v restaurací střední kategorie = 1 200 Kč
  • Benzín = 40 Kč za litr

Doprava

Trnava je od českého hlavního města vzdálená asi 350 kilometrů, což je trasa, kterou ujedete za 4 až 5 hodin. Pokud bydlíte na pomezí československých hranic na jihu, Trnava vám bude dostupnější, asi 70 kilometrů. V každém případě můžete do města vyrazit nejenom vlastním automobilem. Nabízí se také trochu pomalejší autobusová doprava spojená s přestupem, díky čemuž byste na cestě strávili 8 hodin a jízdenka vás vyjde na 1 000 Kč. Mnohem lepší je přímé vlakové spojení. Z Prahy do Trnavy pojedete necelých 5 hodin s cenou od 780 Kč. O letecké dopravě asi nemá cenu uvažovat. A pokud ano, vaším cílem se stane letiště v Bratislavě, které je od Trnavy vzdálené asi 50 kilometrů. Samotné město lze z pohledu dopravní dostupnosti hodnotit na výbornou.

  • Trnava leží na hlavní železniční spojnici Bratislava – Žilina – Košice. Využívat můžete také lokálních vlakových spojů do Seredi a Kút.
  • V rámci silniční dopravy lze vypíchnout snadné napojení na dálnici D1.
  • Jestliže dorazíte do města vlakem a zatoužíte poznávat okolí, můžete si pronajmout vůz. Přímo ve městě jsou autopůjčovny s cenou od 900 Kč za den.
  • Místní taxi služby patří k těm nákladnějším variantám přepravy. Nástupní taxa činí 4 EUR a cena za kilometr je 1 EUR.
  • Veřejná doprava ve městě a okolí je zajišťována prostřednictvím deseti autobusových linek. Ty jezdí od 4:30 do 23:00. Cena jízdného začíná na 0,70 EUR.
  • Od roku 1988 nejezdí žádná motorová vozidla do centra Trnavy. To je přístupné pouze pěšky. Po svých se ostatně dostanete i do ostatních částí města.
  • Na své si přijdou hlavně cyklisté. Po Trnavě vede celkem 20 kilometrů cyklostezek. Zároveň se zde nachází automatický parkovací dům pro kola. Pronájem jízdního kola je tedy dobrý nápad.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovensko

    Nenalezeny žádné záznamy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé