Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Slovensko

Žilina: průvodce

6°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Žilina

Žilina je krajským slovenským městem vzdáleným asi 170 kilometrů od Bratislavy. Hospodářské, kulturní a dopravní centrum severozápadní části země má rozlohu 80 kilometrů čtverečních a žije v něm kolem 80 tisíc obyvatel. Město je situováno asi 28 kilometrů od hranic s Českou republikou. Z pohledu velikosti slovenských měst zaujímá čtvrté místo. Mnohdy se pojí s označením „perla na Váhu“. Osídlení této oblasti proběhlo už v době paleolitu. S metropolí se pojí dlouhodobě používaný znak obsahující dvojkříž, štít a dvě hvězdy. To vše na olivovém podkladu.

Perla Váhu proto, že se Žilina nachází na soutoku této řeky s těmi dalšími, jakými jsou Rajčanka a Kysuca. Nadmořská výška historického centra je 345 metrů. Katastrální území města je považováno za jednu z největších říčních oblastí Slovenska, takže o vodní toky tu rozhodně není nouze. Z geografického hlediska lze jmenovat ještě taková působiště, jakými jsou Žilinská pánev nebo Bytčianská pánev. Ze Žiliny pochází například slavný cyklista Peter Sagan a slovenský politik Juraj Blanár.
 

Co navštívit v Žilině

Žilina nabízí své historické centrum, které je mimochodem městskou památkovou rezervací. Procházet se můžete malebnými uličkami nebo dáte přednost některému z tamních kulturních zařízení. Možností poznávání tohoto slovenského města je více než dost, o čemž vás přesvědčí následující řádky.

Obdivovat budete například budovu staré radnice a kostel Obrácení sv. Pavla s klášterem. Přímo na historickém náměstí se vyjímá katedrála Nejsvětější Trojice, jejíž dokončení je spojováno s rokem 1400. Obdivovat ji můžete nejen zvenčí, ale i zevnitř. Přilehlé sochy jsou také historickou cenností, což dokazuje barokní socha Neposkvrněné Panny Marie z roku 1738.

Když se vydáte do městské části Trnová, vaší pozornosti jistě neunikne římskokatolický dřevěný kostel sv. Jiří. Ve východním Slovensku patří na seznam těch nejzachovalejších a postaven byl v roce 1615. Nádherná je jeho architektura, ale také dochovaný stav. Žilina se pyšní svým hradem. Je to Budatínský hrad přímo u soutoku řek Váh a Kysuca. Původní verze hradu ze 13. století byla posléze trochu upravena, přesto zde máte co pozorovat. Považské muzeum uvnitř vám umožní nahlédnout do dávné minulosti.

Z poutavých církevních památek lze jmenovat kostel sv. Štěpána Krále, který je jednou z nejstarších památek ve městě. Budova ze 13. století nabízí pozdně románský sloh a pravidelně se zde konají kulturní akce. Dále je to Evangelický kostel situovaný v ulici Martina Rázusy nebo kostel sv. Barbory z let 1723 až 1730. Součástí tohoto kostel je především cenný mobiliář. Prohlédnout si můžete i neologickou synagogu, popřípadě tu pravoslavnou v Dlabačově ulici.

Mariánské náměstí jistě nebude tím jediným, kde budete chtít setrvat. Vydat se můžete třeba k Řemeslnému domu z roku 1910. Vaši pozornost si uzme Rosenfeldův palác z roku 1907. Tento secesní objekt svého času postavil Ignác Rosenfeld. Již zmiňované Považské muzeum můžete obohatit ještě o návštěvu Považské galerie umění. Ta vznikla v roce 1976 a v jejích útrobách se nachází díla mnohých slovenských umělců.

Ve městě stojí několik výškových budov, které mají přes sedmdesát metrů. Jsou to obytné budovy Amfiteátr a Europalace. Pokud jde o největší stavbu, tou je komín tamní teplárny dosahující výšky 192 metrů. Žilina je zároveň poseta přemírou nejrůznějších památníků odlišných významů. Ať už je to Pomník obětem války, Pomník židovským občanům "Cesta bez návratu", Pomník Jozefa Miloslava Hurbana a ostatní. Ve městě se nachází i válečný hřbitov sovětských vojáků v Bôriku.

Slovenské město Žilina, to nejsou pouze jenom památky na každém kroku. Dopřávat si můžete také pestrý kulturní zážitek. Milovníci filmu vyrazí do kina Grand Bio Universe. Obdivovatelé hrané scény dají přednost Městskému divadlu a děti ocení Loutkové divadlo. Ve městě je několik tematicky odlišných muzeí. Typickým příkladem jsou Muzeum Alexandra Lombardiniho a Muzeum židovské kultury. Z pohledu umění jsou to originální Galerie M locus arte Žilina a Galerie ± 0,0 Žilina.

K dovolené samozřejmě patří náležitá relaxace a odpočinek. Toho se vám dostane v některém z místních parků. Přímo v centru je Městský park Žilina, jehož součástí je pódium pro kulturní akce a fontána. Ta se mimochodem nachází i v Zahradě Studničky. Vyhledávané jsou zámecké parky Budatínský park a Bytčický park, popřípadě dáte zelenou parku Ľudovíta Štúra. Své kouzlo mají lesoparky Chrasť a Bôrik.

V Žilině se koná řada pravidelných akcí, jejichž součástí se můžete stát. Je to třeba Žilinské kulturní léto a květnové Staroměstské slavnosti. Ujít si nenechte ani největší karneval v zemi zvaný Karneval Slovensko Žilina, festival animovaných filmů Fest Anča a Voce Magna, což je mezinárodní festival sborového zpěvu.

Specifika místní kuchyně

Tradiční západoslovenská kuchyně si vás podmaní téměř každým jídlem. Především tato severní část země je spojena s ingrediencemi, jakými jsou lesní plody, med, uzeniny, kysané zelí a brambory. Důležitou roli sehrávají také luštěniny. Pokud zavítáte do Žiliny, rozhodně si nenechte ujít osvědčenou klasiku, kterou je kapustnica, brynza, halušky a oblíbené strapačky. Pochutnat si můžete na opečených plackách z kynutého těsta. Mezi sladkými pokrmy vynikají kynuté buchty, záviny a v případě slaného pečiva to bude škvarkový pagáč. Z nápojů stojí za ochutnání ovčí mléko, jinak si budete dopřávat poměrně rozšířené slovenské pivo a něco silnější v podání slivovice.

A jaké restaurace ve městě patří k těm vyhlášeným? Vyzkoušet můžete Restaurant NAROHU, Top Restaurant a Beervana. I v Žilině dochází k propojení s mezinárodní kuchyní, čehož jsou důkazem podniky Vulcano, Cafe & Restaurant La Famille a MANZO steak&burger.

Počasí

Počasí v Žilině je spjato s vnitrozemským kontinentálním klimatem. Především výškové podmínky v okolí značně ovlivňují tamní počasí, které se celkem často mění. K největším povětrnostním změnám dochází obvykle v březnu a dubnu. Nejteplejšími měsíci jsou samozřejmě červenec a srpen. Nejvyšší průměrné teploty dosahují hodnot až 24 °C. Naopak nejvíce chladu přichází s lednem, kdy ručička teploměru klesá pod bod mrazu. Co se týče dešťových přeháněk, nejdeštivějšími měsíci jsou červen a červenec. Jen pro zajímavost, celoroční úhrn srážek je 749 milimetrů. Město lze s naprostou jistotou označit za polovlhkou oblast s chladnějšími léty.

Bezpečnost

Žilina je bezpečným slovenským městem. Dobře se tu budete cítit při denních i nočních procházkách v historickém centru a přilehlých ulicích. V noci se možná vyhýbejte tamním sídlištím, kde může docházet k drobné kriminalitě. O bezpečnost se však stará dostatek strážníků městské policie. Frekventovanější místa vyžadují trochu více obezřetnosti, jako v jiných velkých městech. Hlídejte si především cennosti a peníze před pouličními zloději. V Žilině na vás nic neobvyklého nečeká.

Měna

Žilina je z pohledu cenových nákladů takovým slovenským průměrem větších měst. Za většinu služeb a produktů si tu určitě nepřiplatíte, to si buďte jisti. V rámci placení si s sebou vezměte hotovost v eurech, kterou na některých místech pravděpodobně využijete. Povětšinou však budete platit kartou, chytrým telefonem nebo hodinkami. A jak je to s cenovými náklady v praxi? O tom vypovídají níže uvedené příklady.

  • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 250 Kč za noc
  • Jídlo v levné restauraci = 175 Kč
  • Jídlo pro dva v restauraci střední kategorie = 880 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 l = 50 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 l = 45 Kč
  • Voda 0,33 l v restauraci = 25 Kč
  • Mléko 1 l = 23 Kč
  • Chleba = 31 Kč
  • Voda 1,5 l v supermarketu = 16 Kč
  • Láhev vína 0,75 l střední kategorie v obchodě = Od 125 Kč
  • Benzín = 41 Kč za litr

Doprava

Pokud bydlíte na hranicích České a Slovenské republiky, do Žiliny to budete mít kousek, jen 28 kilometrů. Pakliže však do tohoto slovenského města budete cestovat z hlavní metropole Prahy, čeká vás vzdálenost kolem 400 kilometrů, tedy doba jízdy asi 4,5 až 5,5 hodiny. Z Prahy můžete využívat i vlakových spojů. Doba jízdy je necelých 5 hodin a náklady na jízdné jsou od 450 Kč. Dálkové autobusy jsou dražší záležitostí. Jízdenka stojí od 850 Kč a doba jízdy bude s přestupem až 8 hodin. I když se jen 10 kilometrů od města nachází Letiště Žilina – Dolní Hričov, pro malý zájem byly přímé lety z Letiště Václava Havla zrušeny už v roce 2012, takže s tímto druhem cestování nepočítejte. A jak je to s dopravou v samotném městě a okolí?

  • Do Žiliny směřují tři významné mezinárodní silnice E50, E75 a E442. Dále je tu napojení na dálnici D1 a městský okruh.
  • Přímo ve městě si můžete půjčit automobil. Cena pronájmu se pohybuje od 1 800 Kč za den.
  • V rámci dálkových spojů je zde železniční přeprava. Kříží se tu hned tři důležité linky Bratislava – Žilina, Žilina – Košice a Žilina – Mosty u Jablunkova. Na hlavním nádraží se kříží trasy E42 a E52.
  • U městské hromadné dopravy můžete využívat autobusových a trolejbusových linek. V obou případech jde o více, jak čtyřicet linek, včetně jednoho nočního autobusového spoje. Náklady na jednosměrnou jízdenku začínají na 1 EUR.
  • Dražším způsobem dopravy jsou místní taxi služby. Cena jízdného je cca 1 EUR za kilometr a nástupní taxa činí 3 EUR.
  • Mezi jednotlivými památkami můžete chodit pěšky, popřípadě dáte přednost aktivnějšímu stylu cestování prostřednictvím vypůjčeného jízdního kola nebo elektrokola.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovensko

  • Apartmán Ada (Liptovsky Trnovec)
    Slovensko - Žilina
  • Vila Aquatherm (Liptovsky Trnovec)
    Slovensko - Žilina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé