Zvolen je jedním z nejstarších měst Slovenska nacházejícím se v Banskobystrickém kraji. Centrum regionu Pohroní, které je nejenom centrem vzdělanosti, ale také dřevozpracujícího, oděvního a automobilového průmyslu. Město se nachází v nadmořské výšce 293 metrů nad mořem. Jeho rozloha je 98,73 kilometrů čtverečních a žije v něm kolem 40 tisíc obyvatel. Jedná se tedy o druhé největší město v kraji a desáté největší město Slovenska. Zvolen se pyšní řadou výzkumných a vědeckých pracovišť.
V době stěhování národů se zde usadili Slované. Název města se v průběhu let měnil. Od názvu Zolium, Zolyum, Vetus Zolium, až po Zólyom a Zvolen. Z pohledu přírodního situování se město nachází na jihu Zvolenské pánve, konkrétně na soutoku dvou řek Slatina a Hron. Významným vodním tokem v okolí je řeka Zolná. Z pohledu vrchů stojí za zmínku Štiavnické vrchy, Javorské vrchy a Kremniské vrchy. Z větších měst je ke Zvolenu nejblíže Banská Bystrica vzdálená 20 kilometrů. Z tohoto slovenského města pochází bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar.
Slovenské město Zvolen si vás podmaní svou rozmanitostí. Prolínání církevních památek a těch ostatních s kulturními zařízeními vytváří pestré zázemí pro cestovatele. Zvolen si vás získá i zelenými plochami a přírodními krásami v okolí.
K nepochybným dominantám v podobě sakrálních památek patří Evangelický kostel Nejsvětější Trojice. Barokní jednolodní stavba vybudovaná v roce 1784, u níž budete obdivovat trojramennou cihlovou galerii a čtyřlistou rozetu. S ohledem na relativně nedávnou rekonstrukci kostela jde o pěknou podívanou. Další krásnou stavbou je římskokatolický kostel sv. Alžběty v gotickém stylu. I když věž vznikala v letech 1381 až 1390, gotická přestavba kostela proběhla až v roce 1500. Unikátní pilíře, pilastry, šestiboké provedení a přilehlá kaple Panny Marie ze 16. století. Tohle všechno budete mít v rámci tohoto kostela, jako na zlatém podnose. V případě církevních míst není radno opomíjet ani na kapli sv. Štěpána Uherského ve východním křídle hradu, k jejíž stavbě došlo v roce 1784.
Právě Zvolenský hrad neboli Zvolenský zámek bude vaší další zastávkou. Objevíte ho na konci náměstí SNP. Národní kulturní památka Slovenska, kde jsou často vystavovány exponáty ze Slovenské národní galerie. Rozhlehlý a zachovalý objekt je pýchou města. Vznikl ve 14. století a je situován na vyvýšené terase. Obdivovat budete exteriéry, interiéry a možná se stanete i nedílnou součástí některé z pravidelných akcí probíhajících v různých částech roku – Městský ples, Zámecké hudební jaro, Noc strachu a smíchu, Zvolenský výtvarný salon, Letní shakespearovské slavnosti a mnohé jiné. Gotická stavba je navíc spjata s expozicí fresek a gotických plastik.
Ve Zvolenu narazíte na ještě jeden Zvolenský zámek, mnohdy označovaný jako starý. Jde o Pustý hrad skládající se ze dvou částí zvaných Dolní hrad a Horní hrad. Ten leží v nadmořské výšce 475 až 571 metrů nad mořem. Z Pustého hradu zbyly spíše jen zbytky, které tvoří například hlavní vstupní brána a věže obou částí hradu. K hradu dojdete po turistické stezce. Hradní dobu si připomenete i přímo ve městě, což dokazují zachovalé části městských hradeb. Jsou to hradby u hradu, s baštou a u náměstí SNP.
Právě centrální náměstí SNP je další ze zajímavostí Zvolenu. To je považováno za jedno z největších v zemi a svého času na něm byly objeveny archeologické nálezy. Unikátností města je obrněný vlak Hurban, který byl nejenom filmovou rekvizitou, ale především symbolem Slovenského národního povstání. Z pohledu architektury stojí za zmínku Jurkovičovy domy z roku 1926 se zachovalými kresbami. Dnes jsou považovány za národní kulturní památku. Podobných symbolů je ve Zvolenu více než dost. Například pomník generálů Rudolfa Viesta a Jána Goliana nebo památník SNP na stejnojmenném náměstí. Zvolen je spjat i s historickými hřbitovy, jakými jsou Vojenský hřbitov a Park ušlechtilých duší cílící na židovské oběti holokaustu.
Historické památky se tu krásně pojí s kulturní podobou města. Dokazuje to činoherní Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, které je mimochodem zajímavé i z pohledu architektury. Ve městě se nachází Krajská knihovna Ľudovíta Štúra a působí tu známé kulturní spolky, mezi něž patří Zvolenská sedmička a folklorní soubor Marína. Mezi významné kulturní události ve Zvolenu se řadí Víkend atraktivního divadla nebo Hry na zámku Zvolen.
Při návštěvě města nebudete samozřejmě ochuzeni ani o dostatečnou zeleň, jíž vám zprostředkuje třeba Arboretum Borová hora. To má na svědomí Technická univerzita ve Zvolenu a jde o chráněné území o celkové ploše 47,8 hektarů. Dále je to kopec zvaný Borová hora, na jejímž vrcholu se nachází minerální jezero. Další vodní plochou je pak Môťová. Vodní nádrž, kolem níž se můžete věnovat turistice. Kromě těchto velkých zelených ploch máte možnost odpočívat a relaxovat v některém z místních parků, jakými jsou Park zapomenutých sousedů, Park Alexandra Domana, Městský park Lanice, Park Jozefa Dekréta Matějovie a Inženýr Štefan Višňovský Park.
Ve Zvolenu dostanete jedinečnou příležitost, proniknout do tajů slovenské kuchyně. Ta je do značné míry ovlivněna tou maďarskou a českou. Nejčastěji se setkáte s ingrediencemi, jakými jsou kysané zelí, brambory a uzené maso. Nedílnou součástí mnohých pokrmů je i slovenský sýr. Ten můžete konzumovat i samotný v odlišných variantách, ať už jde o parenicu, brynzu nebo oštiepok. Vašemu mlsnému jazýčku by rozhodně neměla uniknout taková jídla, jakými jsou pirohy, halušky, smaženice, žemlovka, zemiaková baba a huspenina. Prívarky v podobě zahuštěných polévek jsou také pestré a lahodné. Prívarok bývá dýňový, fazolový, čočkový a bramborový. Pokud budete mít chuť na sladké, okuste slovenský štrúdl, makovník, ořechovník a skalický trdelník. Vyhledávaným nápojem je žinčica z ovčího mléka, ale i slovenské pivo a víno.
Když vyrazíte do zvolenských ulic, budete moci vybírat z různých restauračních zařízení. Vyhlášené je kupříkladu Bistro Chef, Season Restaurant a Čertovská koliba. Za zmínku stojí i Koliba Neresnica a Michelle-Coffee.
Slovenské město Zvolen je spjato s příjemným klimatem, jen musíte vědět, kdy do této oblasti vyrazit. Pokud patříte k milovníkům horka, jednoznačnou volbou se pro vás stanou měsíce červenec a srpen, kdy se teploty šplhají k 24 °C. Mnohem příjemnější je jaro a podzim. Tehdy se ručička teploměru pohybuje mezi 11 °C až 18 °C. Zimy jsou tu poměrně mírné. Denní průměr je na bodu mrazu, v lednu pak teplota klesá k -5 °C. Důležité je přihlížet také k dešťovým srážkám. Nejdeštivějšími měsíci v roce jsou květen, červen a červenec.
Slovenské město Zvolen je bezpečným, takže se tu budete bez problému a jakéhokoliv strachu pohybovat ve dne i v noci. Po setmění samozřejmě dejte na doporučení místních a vyhněte se některým vyhlášeným oblastem. Frekventované a turistické lokality jsou vždy pod dohledem místních policejních hlídek, takže se o pocitu bezpečí není třeba pochybovat. Na nic speciálního si nemusíte dávat pozor. Stejně, jako v jiných evropských městech si hlídejte pouze věci na místech s větší koncentrací lidí, ať už domorodců nebo turistů.
Zvolen je z pohledu placení moderním městem, takže na většině působišť zaplatíte bezhotovostně kartou, popřípadě chytrým telefonem a hodinkami. Hotovost v eurech se ale vždycky hodí, protože některé služby a produkty budete hradit právě jí. Výše cenových nákladů je zde průměrná a oproti jiným městům nikterak nevybočuje. Záleží na tom, co si kupujete. Bližší představu o cenách získáte prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Pokud do slovenského Zvolenu cestujete z Prahy, čeká vás trasa dlouhá 460 kilometrů. Při cestě vlastním autem budete cestovat 5 až 6 hodin. Jestliže bydlíte na hranicích Česka a Slovenska, do Zvolenu to budete mít cca 160 kilometrů. Z Prahy samozřejmě můžete využít i jinou dopravu. Nabízí se kupříkladu vlakové spoje. Doba jízdy je kolem 7,5 hodiny a jízdenka vychází na 700 Kč. Podobně nákladné jsou přímé autobusové spoje s dobou jízdy kolem 8 hodin. I když se v relativní blízkosti Zvolenu nachází tři letiště Sliač, Očová a Dobrá Niva, ani jedno nevyužijete k urychlení přesunu do tohoto krásného slovenského města. Doprava přímo v něm a okolí nabývá různých podob.