Jan Mayen je ostrovem, který je součástí známého souostroví Špicberky a Jan Mayen. Jde o norský sopečný ostrov situovaný v Severním ledovém oceánu. Jeho celková rozloha je asi 377 kilometrů čtverečních. Na délku má přibližně 55 kilometrů. Populace je velice řídká, v řádu několika desítek lidí.
I když se objevují zprávy o tom, že ostrov Jan Mayen mohl být znám už v šestém století našeho letopočtu, oficiálně došlo k jeho objevení v roce 1607. Tehdejší rybáři jej v roce 1611 pojmenovali jako Trinity Island. V letech 1882 až 1883 zde rakousko-uherská expedice mapovala celé území ostrova. Erupce místní činné sopky Beerenberg se objevily v letech 1970, 1973 a 1985.
Ostrov Jan Mayen je od roku 2010 považován za přírodní rezervaci. Z hlediska administrativy spadá pod severní norskou župu zvanou Nordland. Stanice a obytná část se nachází v jižní části ostrova. Od Grónska je vzdálen 500 kilometrů, od Islandu 600 kilometrů a od norské pevniny přibližně 1 000 kilometrů.
Norský ostrov Jan Mayen je především o přírodních krásách. Žádné památky, muzea a podobné věci zde rozhodně nehledejte. Zaměřovat se budete primárně na zelenou a zasněženou krajinu podle toho, v jakém ročním období sem vyrazíte.
Tou největší a nepřehlédnutelnou dominantou ostrova Jan Mayen je bezpochyby stále aktivní sopka Beerenberg, s výškou 2 277 metrů nad mořem. Kolem sopky jsou k vidění různé ledovce, z nichž některé padají do oceánu a přináší úchvatnou podívanou. Jedním z takových ledovců je Weyprecht s ledovou stěnou vysokou až 70 metrů. V okolí je k vidění hromada ostatních ledových čepic.
Při návštěvě ostrova Jan Mayen byste měli zavítat také k vysoké skále Søyla, která dosahuje výšky 114 metrů a je pozůstatkem sopečné činnosti. Právě kolem tohoto skalního útvaru doslova bují příroda v podobě bohaté fauny a flóry. Zpozorovat lze jak spoustu rostlin, tak ptactva. Zajímavou podívanou vám zprostředkuje i ostrovní sopečný kráter, jímž je Eggøya. Ten se k ostrovu Jan Mayen připojil někdy v 18. století díky nahromaděnému písku. Dnes je zdrojem fumarol.
Ostrov Jan Mayen ukrývá krásná jezera. Ta největší na ostrově jsou Nordlaguna a Sørlaguna. Zapomínat byste neměli ani na třetí neméně známé jezero Ullerenglaguna. Kolem pobřeží se rozprostírá spousta útesů vulkanického původu. Na ostrově je areál norské meteorologické stanice a osada Metten ve střední části Jan Mayenu.
Při břehu si nelze nevšimnout zvláštností v podobě naplavenin velkého množství dřeva na černém pobřeží. O výjimečnosti tohoto místa z pohledu přírody vypovídá i 150 druhů lišejníků, 180 druhů mechů a 75 druhů cévnatých rostlin. Je pravdou, že některé druhy se vyskytují pouze na ostrově Jan Mayen a nikde jinde na světě.
Zmínka by měla padnout také o vrcholu s názvem Rudolftoppen, jehož výška je 769 metrů nad mořem. Další známou horou je Rooberg, ledovec Kjerulf Glacier, poloostrov Sørkapp a lokalita zvaná Haugenstranda. Přesně taková je odlehlá končina jménem Jan Mayen.
Vzhledem k omezené obyvatelnosti tohoto ostrova tu narazíte pouze na minimální zdroje z pohledu stravovacích zařízení. Je však pravdou, že tu převládá hlavně norská a severská kuchyně, která je pro tuto oblast zcela vlastní. Typickým příkladem je maso z losa, soba a mořské ryby. Z omezenějšího množství surovin vznikají omezenější pokrmy, které jsou však chuťově výtečné a obsahově vyvážené. Při návštěvě tohoto místa musíte počítat s jistým hranicemi výběru i z hlediska gastronomie. Nejde totiž o žádné norské turistické centrum, ale o přírodní rezervaci.
O počasí na ostrově Jan Mayen asi není třeba moc dlouho přemýšlet. Setkáte se tu primárně s polárním klimatem. Díky golfskému proudu jsou tu poměrně velké výkyvy teplot v rámci i tak malé ostrovní plochy. Většinu roku je tu spíše zataženo. Omezené sluneční dny přináší maximálně 817 hodin slunečního svitu za rok. Pokud jde o teploty v létě, počítejte v červenci a v srpnu s denním průměrem mezi 3 °C až 6 °C. Opakem toho budou ostatní, a především zimní měsíce, kdy teploty klesají k -6 °C až -3 °C přes den. Ty nejnižší mohou spadnout hluboko pod bod mrazu. V této době je naprosto běžná všudypřítomná sněhová pokrývka.
Vzhledem k hodně omezenému množství populace lidí na ostrově Jan Mayen je naprosto zřejmé, že z pohledu kriminality, krádeží a podobných věcí vám tu opravdu nic nehrozí. V tomto směru se budete cítit naprosto bezpečně. Aby tomu tak bylo ve všech směrech, je nutné dodržovat jistá bezpečnostní opatření hlavně venku při poznávání krás ostrova. Příroda totiž dokáže být hodně nebezpečná. Takže nepodceňujte dostatek teplého oblečení, na jakékoliv výlety a túry se vybavte dle rad místních průvodců a respektujte jejich rady, výstrahy a jiná upozornění. Teprve pak si z návštěvy ostrova Jan Mayen odnesete nezapomenutelný zážitek.
Náklady spojené s cestou na ostrov Jan Mayen jsou hodně individuální záležitostí. Je však pravdou, že díky ojedinělému a omezenému zážitku půjde spíše o vyšší ceny za dopravu, ubytování, stravování a ostatní služby spojené s cestováním po ostrově. Vše je obvykle v režii speciálních agentur.
S dopravou na ostrov Jan Mayen je to horší, protože sem nevedou žádné komerční spoje. Dopravu obvykle zajišťují speciální agentury organizující návštěvu těchto míst. Žádné oficiální letiště tu není. Pouze nezpevněná letištní dráha v délce 1 600 metrů, kde obvykle přistávají transportní vojenská letadla několikrát do roka. Lety je třeba provádět za vynikající viditelnosti, protože moderní naváděcí systémy a podobné věci tu jednoduše nejsou.
Neexistují zde ani žádné oficiální přístavy. Na pobřeží se lze dostat z lodi za pomoci motorových gumových člunů. Agentury organizující návštěvy ostrova Jan Mayen často používají zátoky Båtvika a Kvalrossbukta. Hodně jsou organizovány výlety z Islandu. V tomto směru vám své služby může nabídnout norská společnost EcoExpeditions.