Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Špicberky a Jan Mayen

Longyearbyen: průvodce

-9°C
Aktuálně
-6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Longyearbyen

Longyearbyen, dříve také Longyear City, to je název největšího města na norských Špicberkách. Nachází se v západní části ostrova u zátoky Isfjorden a na břehu Adventfjorden. Právě v tomto městě sídlí guvernér Svalbardu a jde o jedno z nejseverněji osídlených měst světa. Hustota místní populace je přes 2 tisíce obyvatel.

Město jako takové vzniklo v roce 1906 pod původním názvem Logyear City. Toto pojmenování bylo mimochodem používáno až do roku 1926. Vše tu do určité míry odstartovala těžba uhlí. Během druhé světové války bylo město zničeno a následně obnoveno. Dnes jde o místo, kde se nachází silnice, přístavy, hasiči a řada kulturních zařízení.

Město Longyearbyen má přibližnou rozlohu kolem 242 kilometrů čtverečních a rozkládá se v údolí Adventdalen, kde protéká řeka Longyerelva. Ta v zimě nezamrzá. Metropole je situována mezi severním pólem a severním polárním kruhem.

Longyearbyen

Severské město Longyearbyen je určeno pro milovníky norské krajiny, zimy, přírodních unikátů a rozmanitých panoramat. Nic více v tomto odlehlém městě očekávat rozhodně nemůžete, až na několik významných míst.

Jedním z nich je například kostel situovaný nad městem Longyearbyen. I díky tomu jde o nejsevernější kostel na světě, v němž je možné zakoupit nejrůznější knihy a pohlednice související s tímto místem. Pro všechny návštěvníky jsou připraveny sušenky a káva. Vy za takové pohoštění můžete zanechat peníze v tamní kasičce. Dřevěný kostel byl postaven ve dvacátých letech.

Ve městě fungují i muzea související s historií této lokality. Tím prvním je Svalbardovo muzeum neboli Svalbardské vědecké centrum znovu otevřené v roce 2006. Zde jsou prezentovány věci související s historií lidí žijících na tomto místě, včetně artefaktů spojených s bohatou flórou a faunou, lovu velryb a těžby uhlí. Menším soukromým muzeem je Expediční muzeum na severním pólu, kde jsou sbírky dokumentů, výstřižky novin a další listiny spjaté s polárním průzkumem. Zajímavé se pro vás stane i Muzeum vzducholodí Spitsbergen, jehož sbírky souvisí také s dobýváním polárního okruhu.

Možná se budete divit, ale ani v tomto odlehlém místě se neochudíte o dostatek umění. Krásnou podívanou vám zprostředkuje Galerie Svalbard, kde jsou pořádány výstavy místních umělců. Součástí této galerie je také Kunstnersenteret neboli dílna pro tamní umělce.

Mezi unikáty města Longyearbyen a jeho okolí patří třeba Svalbard Gloval Seed Vault, což je uměle vytvořená obrovská jeskyně otevřená v roce 2008. Ta se nachází hluboko uvnitř hory. Milovníci piva ocení návštěvu Svalbard Bryggeri. Jde o místní pivovar otevřený v roce 2015, kde vznikají piva jejichž přísadou je voda z ledovce Bogerbreen. Zpozorovat můžete i vzdálenější vzpomínku na první tamní nemocnici, po níž zbyly jen dřevěné schody, u nichž se tyčí nápis Sykhustrappa. Jihozápadně od centra města Longyearbyen se zastavte u hřbitova z 20. století a nezapomínejte ani na Důl č. 2 umístěný ve strmém kopci, respektive na jeho zříceninu.

V Longyearbyenu se můžete věnovat nejrůznějším aktivitám v okolí, o což se stará přemíra tamních agentur. Ty vám zprostředkují nezapomenutelnou turistiku, výlety na sněžných skútrech, sáňkování, jízdu na kajaku nebo vyrazíte do přírody na psím spřežení. To vše lze realizovat na překrásných místech, jakými jsou Trollsteinen, Hiorthfjellet, Sarkofagen, Larsbreen, Fuglefjella nebo rokle Blomsterdalen. Nechybí ani vyhlídkové lety. A pokud do Longyearbyenu vyjedete na konci října, stanete se nedílnou součástí festivalu zvaného Dark Season Blues.

Specifika kuchyně v Longyearbyenu

Město Longyearbyen leží na Špicberkách, což je nedílná součást Norska, z čehož plyne jediné. Budete v úzkém kontaktu s norskou kuchyní, která se jen trochu přizpůsobila místním zvyklostem a tradicím. Hodně populární je tu stravování v restauracích a kantýnách, a to nejenom mezi turisty, ale i tamními obyvateli. Hodně často se na jídelníčku setkáte se zvěřinovým masem. Typickými příklady jsou sob a los. Hodně se používají brambory a sýry. Výjimkou nejsou ani ryby. Ochutnat můžete například velrybí maso a jiné mořské plody připravované na mnoho způsobů. Nutno zmínit, že mezi tradičními restauracemi se objevují také podniky zaměřené na thajské jídlo, hamburgery a pizzu. Na své si proto přijde naprosto každý. K pití si můžete dopřávat vodu, čaj nebo pivo z místního pivovaru.

Jestliže hledáte místo, kde se levně najíst, vyzkoušejte v Longyearbyenu podniky jako Kroa, NUGA, Restaurant Polfareren a Stationen. Specialisté na tradiční receptury se nachází v The Winter Garden, Huset Svalbard a Gruvelageret. A zapomínáno není ani na milovníky luxusní gastronomie. Do této skupiny restauračních zařízení spadají Restaurant Nansen a Funktionaermessen Restaurant.

Počasí v Longyearbyenu

S přihlédnutím k situování města Longyearbyen lze očekávat arktické podnebí, které je zmírňováno severoatlantickým proudem. Z pohledu celého souostroví Špicberků jde o nejteplejší a zároveň nejvlhčí působiště. Pokud sem vyrazíte v létě, průměrné denní teploty se budou pohybovat mezi 3 °C až 7 °C. Daleko nižší teploty přijdou v zimě, kdy denní průměr balancuje na hranici -11 °C až -13 °C a minima klesají ještě níž. Připravte se na to, že v Longyearbyenu připadá na rok asi 176 zasněžených dnů a slunečních hodin je zde asi 1 100. Klima v tomto severském městě je zkrátka pro otužilce.

Bezpečnost v Longyearbyenu

Město Longyearbyen je naprosto bezpečné, alespoň co se týče kriminality. Vzhledem k menšímu množství obyvatel a jejich celkové kultuře se tu nemusíte obávat násilných činů, krádeží a podobných nešvarů z větších severských a pevninských měst. Výraznějším nebezpečím zde nejsou lidé, ale sama příroda. V první řadě nepodceňujte dostatečně teplé a kvalitní oblečení, protože celoroční zima je opravdu silná. A to hlavně v zimním období. Pozor si dávejte na to, kam se vydáváte za turistikou a na výlety. Nepodceňujte tamní klima a doporučení místních lidí. To platí, i když se rozhodnete pro organizované výlety. Opatrnosti v okolí města Longyearbyen není nikdy nazbyt. Nebezpečím se mohou stát i zvířata, jakými jsou například medvědi.

Měna

Ceny v tomto severském odlehlém městě jsou vyšší. Pokud náklady na ubytování, stravování nebo běžné nákupy v obchodech budete srovnávat s Českou republikou, na rozdíly určitě narazíte. O tom se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.

  • Domácí pivo 0,5 litru v láhvi v obchodě = 40 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru v supermarketu = od 315 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 37 Kč
  • Točené domácí pivo 0,5 litru = 150 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 420 Kč
  • Večeře pro dva v běžné restauraci = od 1 880 Kč
  • Cappuccino = 100 Kč
  • Benzín cena za 1 litr = 28 Kč

Doprava v Longyearbyenu

Jako ideální způsob dopravy do města Longyearbyen se jeví letecká doprava. Směřovat budete na letiště Longyearbyen Svalbard, které je vesměs vstupní branou na souostroví Špicberky. Z Prahy poletíte s přestupem, což se promítne do celkové doby letu. Na cestě můžete strávit klidně až 8 hodin. Pokud byste letěli z Osla, doba bude poloviční. Náklady na letenky se různí podle toho, jakou leteckou trasu si zvolíte a s jakým předstihem letenky objednáte. Cena za jednu letenku může být mezi 7 000 Kč až 15 000 Kč. Cestu z letiště do města vzdáleného asi 5 kilometrů budete s největší pravděpodobností absolvovat autobusem. Každý let je totiž spojen s autobusovou linkou směřující do Longyearbyenu. Náklady na jízdu vychází na 75 NOK.

  • Ve městě nefunguje tradiční městská doprava, pouze zmíněné autobusové spojení s letištěm.
  • V Longyearbyenu se budete bez problému pohybovat pěšky.
  • K cestování mimo město jsou hodně využívány sněžné skútry, které si lze také zapůjčit.
  • V letním období si lze objednat poznávací jízdy mini dodávkami, popřípadě jsou využívány terénní vozy.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé