Srbské město Čačak se nachází v centrálním Srbsku. Konkrétně v Moravickém okruhu na řece Západní Morava. Město je menšího charakteru, má však poměrně velké přidružené území o celkové rozloze 636 km2. Čačak leží v podstatě na pomezí dvou regionů, jimiž jsou Dinárské hory a Šumadija. Zhruba 145 kilometrů od města je hlavní metropole země Bělehrad. Město je známé nejenom díky dvěma univerzitám, ale také tím, že bylo rodištěm mnohých slavných osobností.
Kolem Čačaku je spousta krásných míst, jakými jsou například pohoří Maljen, Jelica nebo Suvobor. Z přírodních dominant stojí za zmínku Ovčarsko-kablarská soutěska. Některé vrcholky hor překračují výšku jednoho tisíce metrů nad mořem. Jen pro zajímavost doplníme, že Čačak, respektive údolí řeky leží v nadmořské výšce 204 metrů. Město má za sebou poměrně dlouhou a poutavou historii. Aktuálně v něm žije přibližně 72 tisíc obyvatel.
Čačak určitě nepřekypuje pamětihodnostmi, jako některá jiná srbská města. Vyznačuje se však jedinečnou atmosférou a krásným prostředí, které má určitě hodně co nabídnout. Hledáte-li inspiraci pro jeho návštěvu, začtěte se do následujících řádků.
V první řadě je třeba zmínit, že město disponuje přemírou náboženských objektů. V samotném městě nebo v jeho nejbližším okolí se jich nachází více než dvacet. Jeden z těch nejdominantnějších je bezpochyby kostel Nanebevzetí Ježíše. K dalšímu kostelu se můžete vydat na kopec Ljubić. Kostel byl zasvěcen caru Larazovi. V jeho případě lze obdivovat velice hodnotné architektonické dílo. Největší množství kostelů a klášterů je v soutěsce Ovčar – Kablar. Z dvanácti staveb si dokáže vybrat naprosto každý – Uspenje, Jovanje, Blagoveštenje, Preobraženje, Ilinje, Kadjenica, Vavedenje a jiné.
Čačak lze označit za město vzdělanosti. Kromě dvou univerzit se zde nachází i sedm středních škol. Kultura k tomuto srbskému městu neodmyslitelně patří. Dokazuje to například kulturní centrum Dům kultury Čačak. Zde probíhají nejrůznější výstavy a můžete tu vidět slavná umělecká díla. Výjimkou není ani pořádání kulturních akcí a festivalů. Nachází se zde i sportovní hala KK Borac.
Město Čačak, to je ve finále poměrně dost zajímavých aktivit, kterým se můžete věnovat. Oblíbené jsou například rafty na řece Západní Morava nebo pikniky na okolních řekách v malebné přírodě. Cílem se mohou stát Banja, Čemernica a Kamenica.
V Čačaku si pochutnáte na mnohých srbských specialitách. Tamní gastronomie pochopitelně vychází z ryze balkánské kuchyně, ať už jde o předkrmy, polévky, hlavní jídla nebo dezerty. Vynechat byste rozhodně neměli tradiční srbskou polévku čorba, která vzniká z masa, zeleniny, fazolí, rajčat a cibule. V případě hlavních pokrmů jednoznačně vede vepřové maso. Oblíbená je příprava jídla v podobě grilování. Na své si ovšem přijdou i vegetariáni. Dokazuje to pokrm zvaný gibanica. A pokud si budete chtít dát sladkou tečku na závěr, vyzkoušejte džemy slatko, baklavám a tulumby. Mezi místními nápoji jednoznačně vede srbská pálenka rakije a pivo Jelen. U nealkoholických nápojů to bude káva.
Ve městě samozřejmě funguje velká spousta vyhlášených restaurací. Pokud v tomto směru chcete vsadit na kvalitu, zamiřte na místa, jakými jsou Restoran Splav Lanterna, Restoran Petrovic, Nacionalna Kuca Brvnara a Maravski Alesi. Na své si přijde určitě každý.
Spojení oceánského a kontinentální podnebí se pojí s teplými léty a studenými zimami. Nejtepleji je samozřejmě v červenci a v srpnu. Maximální teploty překračují hranici 27 °C. Příjemné klima z pohledu teplot je ovšem také v květnu, červnu a pak v září a říjnu, kdy se průměrné teploty pohybují mezi 12 °C až 17 °C a maxima často překročí hranici 20 °C. Nejstudenějším měsícem je leden, kdy teploty klesají k -3 °C. Co se týče dešťových srážek jsou vesměs průměrné v průběhu celého roku. Nejintenzivnější jsou možná v květnu. Celoročně v Čačaku spadne kolem 800 milimetrů srážek.
Srbskému městu Čačak z pohledu bezpečnosti asi není co vytknout. Když budete dodržovat zásady bezpečného cestování v jakékoliv zemi světa, pobyt zde si jistě užijete. V nočních hodinách se zdržujte na frekventovanějších místech, v zalidněných oblastech si více hlídejte své osobní věci a při túrách do okolní přírody se držte vyznačených tras. Z hlediska bezpečnosti se s Čačakem nepojí žádná zvýšená rizika.
Když vyrazíte na dovolenou do srbského Čačaku, vezměte si se sebou platební kartu, ale také nějakou hotovost. V ideálním případě srbský dinár. Popřípadě můžete hotovost získat z místních bankomatů. Cenové náklady patří v porovnání s ostatními srbskými městy spíše k těm nižším. A to i při srovnání s cenami v České republice. Pobyt zde vás tak nemusí přijít příliš draho. Pár orientačních cen za produkty a služby vyčtete v níže uvedených řádcích.
Vzhledem k tomu, že srbské město Čačak leží ve střední části země, máte to sem z Prahy nějakých tisíc kilometrů. Pokud zrovna nechcete trávit dlouhé hodiny na cestě v autobusu nebo vlastním automobilu, využijte letecké spojení. Bez větších složitostí můžete z Prahy letět do Bělehradu za cenu letenky od 4 000 Kč. Bělehrad je od Čačaku vzdálen asi 145 kilometrů. Pravdou je, že v roce 2019 bylo mezi tímto městem a Kraljevem otevřeno třetí mezinárodní letiště v zemi. Možností dopravy se vám v okolí Čačaku nabízí hned několik.