Göteborg je druhé největší město ve Švédsku, důležitý a vyhlášený přístav, ale zároveň i město plné kultury s bohatým nočním životem. Časopis Forbes označil Göteborg jako 12. nejinovativnější město na světě. Protože Göteborg často leží ve stínu jeho většího bratra Stockholmu, vyplatí se cesta do něj těm, kteří hledají opravdové Švédsko bez davů turistů na každém rohu.
Město si během pár posledních desetiletí prošlo kompletní přeměnou, kdy se z industriálního centra plného zaprášených skladišť stalo centrum místního kulturního života. Nechybí však ani nádherné historické jádro, které je od zbytku Göteborgu odděleno příkopem. Göteborg je po celém světě známý jako rodiště aut značky Volvo a dnes také slavné herečky Alicie Vikander.
Nechybí zde ani nádech luxusu, který najdete v restauracích oceněných Michelinskými hvězdami nebo v buticích s nejnovějšími módními kusy. Koho přestane bavit bloumat po městě, může se velmi rychle přesunout na přilehlé ostrůvky a obdivovat přímořskou krásu švédské přírody.
Město je rozděleno do několika čtvrtí, které se od sebe výrazně liší v tom, co v nich můžete najít. V Magasingatanu si užijí především milovníci módy a trendy obchodů, do galerií ve Vasastanu by měli zavítat všichni příznivci umění a pro ty, kteří se chtějí dobře najíst, je jako stvořená čtvrť Järntorget. Navštívit Göteborg má zkrátka smysl v jakémkoliv ročním období, protože lokální život se nikdy nezastavuje a krása města vyniká v horkých letních dnech i za mrazivé švédské zimy, kdy se zde pořádají slavné vánoční trhy.
Göteborg je v mnoha ohledech pokladnicí švédské historie, zejména z architektonického hlediska. Za procházku zejména stojí čtvrť Haga, nejstarší v celém městě a stále si udržující typickou atmosféru. Najdete zde nejenom původní dlažbu a steré budovy, ale i kavárny, do kterých si můžete odskočit tradiční švédskou svačinku. Skansen Kronan, další důležitá historická památka, dříve patřil k síti opevnění, která měla město ochránit před nájezdy dánských vojáků. Později se z pevnosti stalo vězení, poté muzeum vojenské historie a konečně dnes v něm najdete velké konferenční centrum a restauraci. Zájemci o historická místa v Göteborgu by rozhodně neměli minout ani starou radnici postavenou v 17. století kompletně ze dřeva tyčící se do výše šesti pater. V jejím okolí se nachází Kronhusbodarna, další malá oblast naplněná obchůdky a restauracemi.
Pokud hledáte švédskou uměleckou scénu, pak je Göteborg tou správnou volbou. Vyplatí se zavítat především do Röda Sten Konsthall, centra alternativního a moderního umění, kde jsou neustále pořádány zajímavé akce jako koncerty nebo výstavy fotografií. Komplex Röda Sten Konsthall je sám o sobě absolutním unikátem, protože se jedná o přestavěnou elektrárnu vyřazenou z provozu. O kousek dál najdete Röhsska Museum, nejvýznamnější švédské muzeum designu a užitého umění. Konstmuseum, göteborgské muzeum umění, má ve svých sbírkách díla jak moderní, tak i ta vytvořená v 15. Století.
Nedílnou součástí historie Göteborgu je firma Volvo. Proto zde můžete zavítat do muzea plného těchto automobilů, a dokonce podívat i na samotnou výrobu vozů v továrně. Jestliže vás blíže láká poznat i jiné stránky dějin Göteborgu, pak navštivte Sjöfartsmuseet. Tam se dozvíte mnoho o místním přístavu a lidských osudech spojených s námořní přepravou ve Švédsku. Cestovatelé s vášní pro poznání určitě musí zamířit do tzv. Universea. Universeum skrývá pod jednou střechou kus pralesa, velké množství zvířat, rozlehlé akvárium i možnost vyzkoušet si na vlastní kůži vědecké experimenty.
Kdo se místo nasávání kultury a znalostí raději prostě naplno baví, pro toho je zde Liseberg, největší zábavní park v celém Švédsku i Skandinávii. Otevřen byl už v roce 1923 a zřejmě nejvýznamnější atrakci představuje Balder, horská dráha postavená ze dřeva. V minulých letech byl Balder několikrát označen za nejlepší dřevěnou horskou dráhu na celém světě. Kromě Balderu zde najdete například Lisebergské ruské kolo vysoké 60 metrů či AtmosFear, původně vyhlídková věž, ze které se nyní můžete spustit volným pádem z výšky 116 metrů. Liseberg a Universeum patří k hlavním důvodům, proč se do Göteborgu rozhodně vyplatí zamířit i s dětmi.
Kamenem z centra dohodíte (nebo se tramvají číslo 11 dopravíte) do Saltholmenu, místa odkud můžete lodí vyrazit prozkoumávat ostrůvky ležící v okolí přístavu. Jedná se o skvělou příležitost pro sportovce, kteří mohou vyrazit na túry po kamenitých pobřežích nebo se po ostrovních cestách prohánět na kole. Na ostrůvcích Brännö či Styrsö se můžete i ubytovat v malebných penzionech. Nádhernou přírodu ale najdete i přímo v centru města, když zavítáte do místní botanické zahrady nebo parku zahradní společnosti Trädgårdsföreningen.
Göteborg je město zážitků a ty kulinářské si v ničem nezadají s těmi ostatními. Naopak, jedná se o kulinářskou metropoli celé země. A jelikož se město nachází ve Švédsku a přímo u moře, pak se není čemu divit, že mezi místní speciality patří široká paleta plodů moře. Pochutnáte si zde například na absolutně čerstvých mušlích nebo uzených i grilovaných krevetách. Pro ty, kteří chtějí jen to nejčerstvější na talíři je povinností návštěva rybího trhu Feskekôrka, v němž najdete i mnoho restaurací připravujících menu kompletně z denního úlovku místních rybářů. Rozhodně se v Göteborgu nevyhnete sleďům, jejichž nakládanou i grilovanou verzi prodávají stánky po celém městě.
Göteborg ale nežije jenom úlovky vytaženými z moře. Typicky švédské kavárny lákají kolemjdoucí na tzv. fika přestávku, kombinaci kávy a nezvykle velké skořicové bulky Hagabullen. Velmi oblíbená je zde kombinace sladké čokolády a mořské soli, která zvýrazňuje kakaovou chuť. Komu se zají pochoutky ze švédské kuchyně, může vyzkoušet jednu z mnoha zajímavých etnických restaurací, nabízejících jídla z celého světa, od Indie přes Thajsko až třeba po Etiopii. Rozeseto po městě je také hned několik Michelinských restaurací. Mezi ty nejznámější patří Sjömagasinet či Koka, na jejichž menu najdete převážně mořské speciality.
Šortky a tričko s krátkým rukávem si při cestě do Göteborgu nebalte. I v nejteplejších měsících, červenci a srpnu, zde teploměr většinou nepřesáhne výš než 16°C. V zimě pak počítejte s teplotami okolo 1 nebo 0°C. Srážky, ať už dešťové nebo sněhové, zde padají s přibližně stejnou frekvencí po celý rok, takže nezapomeňte na deštník nebo pořádnou bundu.
Kriminalita v Göteborgu je celkově velmi nízká v porovnání se zbytkem Evropy, což ostatně platí pro celé Švédsko. Při pohybu v centru a hlavních turistických oblastech vás může nejvíce ohrozit zejména uklouznutí po zamrzlém chodníku. Bohužel, ne všechny čtvrti jsou na tom stejně, a v místech, kde bydlí sociálně slabší (především se jedná o oblasti Angered, Hammarkullen, Kortedala, Bergsjön) operují gangy a kriminalita je zde vyšší. V případě jakékoliv nouze se nebojte obrátit na místí policii, kterou přivoláte vytočením čísla 112 nebo 114 14.
Přestože je Švédsko členem Evropské unie, tak se zde podobně jako u nás neplatí eurem, ale švédskou korunou. Oproti našim končinám si v Göteborgu docela připlatíte. V průměru se kurz švédské koruny vůči české koruně pohybuje okolo 2,60 Kč za jednu SEK. V restauraci za hlavní jídlo zaplatíte kolem 280 korun včetně nápoje. Milovníky piva zřejmě nepotěší, že jeden půllitr stojí přibližně 160 korun. Malá láhev vody na osvěžení vás pak přijde na 44 korun. Pokud se vydáte na nákup do supermarketu, ceny zde vám také radost neudělají. Například bochník chleba zde stojí 56 korun. Jestliže chcete krásy Švédska poznáváte v autě, pak se připravte na přibližně 37 korun za litre benzinu.
Do Göteborgu se dostanete letecky, vlakem, autobusem i po vlastní ose autem. Letenku z Prahy či Vídně do Göteborgu pořídíte za nějakých 4000 Kč a doba letu je cca 2 hodiny. Lze však také přistát v Malmö a zbytek cesty absolvovat místním vlakem nebo autobusem. Přímo z Česka vás autobusem až do Göteborgu dovezou společnosti Bohemian Lines, Eurolines a Student Agency. Jedná se o potenciálně nejlevnější způsob, jak se do Göteborgu i jiných míst ve švédsku dostat. I když se lístky pohybují v cenách letenek, není (na rozdíl od nabídek leteckých společností) vůbec problém narazit na last nebo first minute slevy. Připravit se však musíte na velmi dlouhou jízdu trvající celou noc, minimálně kolem 13 hodin. Pro cestu vlakem se hodí pořídit si InterRail Global Pass, který platí i pro cestování v samotném Švédsku. Jízda v autě, pokud se chcete vyhnout příliš dlouhé cestě, bude nejspíše kombinovaná s trajektem z dánského města Fredrikshamn. Loď vás přímo do Göteborgu doveze za 3,5 hodiny.