Gotland je název největšího ostrova v Baltském moři a zároveň jde o největší ostrov celého Švédska. Jeho rozloha je asi 2 960 kilometrů čtverečních a žije na něm několik desítek tisíc obyvatel. Zajímavým faktem je to, že spousta místních lidí zde používá stále svůj původní jazyk, kterým je gotlandština. Hlavním městem ostrova Gotland je Visby. Přístavní městečko, jež bylo především v dobách středověku velice důležitým obchodním centrem. Prvními obyvateli na ostrově byly germánské kmeny. Po zpustošení v roce 1361 patřil k Dánsku, od roku 1645 je opět nedílnou součástí Švédska. Svého času byl samostatnou republikou.
Velkou část ostrova Gotland tvoří hlavně vápenec, zbytek pak listnaté lesy. Nejvyšší bod se nachází ve výšce 83 metrů nad mořem. Jeho nedílnou součástí jsou některé menší ostrůvky v blízkosti tvořící celek označovaný jako Gotland.
Je pravdou, že ostrov Gotland pro spoustu lidí není tak známým místem. Možná právě proto je velkou výzvou pro cestovatele toužící po zábavě, krásné přírodě a zajímavostech rozprostřených po celé ploše ostrova.
Nejvyhledávanějším působištěm na ostrově je pravděpodobně hlavní město Visby. Místní hradby a zříceniny jsou synonymem staré doby, což mimochodem dokazují i malebné uličky, pravidelné trhy a nejrůznější dobové akce. Tou nejznámější je určitě středověký týden neboli festival Medeltidsveckan.
Procházet se zde můžete po hradbách dlouhých až 3,5 kilometru nebo dáte přednost návštěvě některého z místních kostelíků. Je to například dominikánský klášter St Nicolai Kyrka, kostel Sankta Maria Kyrka a kostel Helge And Kyrka, který je vytvořen celý z kamene. Ve Visby je k vidění i zajímavá botanická zahrada.
Kromě hlavního centra zábavy a historie v podání města Visby jsou tu pochopitelně ostatní místa stojící za podívanou. Zkusit můžete třeba městečko Dalhem, kde jsou vystaveny parní lokomotivy a nachází se řada kostelů. Nedalekou a poměrně vzácnou pamětihodností je klášter Romakloster. Na opačnou stranu od Visby lze dorazit na místo Tjelvars Grav, kde byl nalezen vrak lodi pocházející z doby bronzové. Kapitolou samou o sobě je zábavní park Gotlands Djurpark, kde se bude líbit především vašim dětem. Ty ovšem můžete nadchnout i v přírodní rezervaci na nedalekém ostrově Stora Karlsö. Zajímavostí je ostrov Lilla Karlsö a ostrov ovcí Farö. Po celém Gotlandu se navíc nachází řada posvátných kamenů a vodních ploch v podobě jezer.
Gotland je navíc protnut přemírou zajímavých cyklostezek, které vás provedou nádhernými místy. Třeba k národnímu parku Gotska Sandön nebo na východní pobřeží k Uggarderojr. I milovníci nakupování si zde přijdou na to své. Město Hemse je k tomu jako stvořené.
Na ostrově Gotland pochopitelně panuje tradiční a lahodná gastronomie, která je buď předávána z generace na generaci nebo má formu nových receptů. Na tomto Švédském ostrově si můžete vychutnat třeba smažené čerstvé šproty. Hodně oblíbené jsou gotlandské sýry, ale také jehněčí maso s mrví, bramborem a speciální smetanovou omáčkou. Kromě přemíry nejrůznějších ryb si budete dopřávat i něco sladkého, jako je šafránovo-rýžový nákyp a vanilková bábovka.
Na Gotlandu máte možnost navštívit pár vyhlášených restaurací. Řadí se mezi ně Kapten Groff, Lergrav Fisk & Café, Bunge Kong, Majstregarden, Hemma hos Ulrika a Balders Krog. Vynikající gastronomie je po celém ostrově.
Klima na Gotlandu je vlastní severským zemím. Proto musíte především od podzimu do jara počítat s vyšším množstvím srážek. Teploty přes léto mají průměr kolem 21 °C. To se bavíme o červenci a srpnu. Jaro a podzim jsou sice o něco chladnější kolem 13 °C až 15 °C, přesto nabízí ještě dokonalé klima k poznávání jednotlivých zákoutí ostrova. Teprve až v zimě klesají teploty ke 3 °C a pod bod mrazu. Nejvíce zataženo bývá od prosince do února.
Ostrov Gotland je sám o sobě bezpečným, pokud bereme v potaz vstřícnost místních obyvatel. Ve velkých městech se budete cítit bezpečně také po setmění. Vrásky na tomto faktu však přivozuje situování ostrova v Baltském moři a konflikty s Ruskem. Právě kvůli tomu se na ostrově před nějakou dobou vylodili švédské vojenské jednotky, které dohlíží na bezpečností situaci a jsou připraveny bránit toto strategické místo Švédska. Pokud se tedy chystáte za poznáním Gotlandu, informujte se z tohoto pohledu o aktuální situaci na ostrově.
I když není Gotland součástí švédské pevniny, panují zde stejné cenové poměry jako kdekoliv jinde v zemi. To znamená, že narazíte na vyšší průměrné ceny za zboží a služby nežli v České republice. Dokazují to níže uvedené příklady.
Ostrov Gotland je od České republiky vzdálen přibližně 1 400 kilometrů. Cestu byste museli absolvovat přes Německo, Dánsko, Švédsko a pak nakonec trajektem na Gotland. Týdně jezdí na ostrov řada trajektů a průměrná doba plavby ze Švédska je přibližně 3 hodiny. Jezdí sem lodě z Nynäshamnu a Oskarshamnu. Alternativním a pohodlnějším způsobem přepravy je let z Prahy na letiště Visby, nacházející se u hlavního města ostrova. Počítat musíte pochopitelně s přestupem a dobou letu kolem 4 hodin. Náklady na letenku jsou od 10 000 Kč.