Krym nebo také Krymský poloostrov. To je území o ploše 26 860 km2 nacházející se na jihu Ukrajiny. Oblast, která se v roce 2014 díky referendu osamostatnila. Je to právě Ukrajina a Rusko, kdo o tuto lokalitu vedou jisté rozbroje. Na celé ploše se nachází řada významných měst. Z těch největších jsou to Simferopol, Sevastopol, Jevpatorija, Jalta, Feodosija a Džankoj. Místa ukrývající spoustu krás, ať už jde o pamětihodnosti, zajímavosti a přírodní skvosty.
S Evropou je Krym ve své severní části spojen prostřednictvím Perekopské šíje. Západ a jih jsou omílány Černým mořem, východ pak tím Azorským. Nejvyšším vrcholem poloostrova je Roman-Koš se svou výškou 1 545 metrů nad mořem. Hlavním městem autonomní republiky je již zmiňovaný Simferopol. Krym, to jsou i romantické pláže, vinice, ovocné sady, ale také těžba a zpracování železné rudy. Všechno na jednom místě. Vyhlášená přímořská letoviska jsou označována jako Ruská promenáda.
Území Krymu je poměrně velké, takže k poznávání toho bude více než dost. Každé z měst nabízí řadu významných staveb, památek a míst, kam se rozhodně vyplatí zavítat. Jestliže právě sestavujete itinerář pro vaši cestu na Krym, hodí se vám určitě několik níže uvedených tipů.
A začít můžete třeba v Simferopolu. Hlavní atrakcí je hradiště Skytská Neapol, které je nejenom archeologickým nalezištěm, ale také muzeem. Zajít můžete do mešity Kebir Džami nebo dáte přednost některému z chrámů. Do popředí zájmu turistů spadají chrám sv. Trojice, Petropavlovská katedrála a chrám Konstantina a Jeleny. Pokud máte zájem o zeleň, směřujte do největšího parku ve městě, jímž je Salgirka Park založený už v roce 1795. Město je zároveň poseto nejrůznějšími pomníky, mezi něž spadá Dolgorukovův obelisk. Dále je to pomník A. V. Suvorova, pomník V. I. Lenina a jiné.
Vaší následující zastávkou by se mělo stát město Sevastopol, kde se nachází ruiny antického řeckého města Chersonésos. Toto místo se v roce 2013 objevilo na seznamu světového dědictví UNESCO. Obdivovat můžete chersonéský zvon nebo katedrálu sv. Vladimíra. Vydat byste se měli i na Sevastopolské nábřeží, na promenádu vedoucí kolem tamního zálivu. Z těch významnějších památek lze zmínit ještě Michajlovskou baterii, pevnost Čembalo a chrám sv. Mikuláše. Milovníci poznávání dají přednost námořnímu muzeu v základně Balaklava. Naopak vyznavači lahodného vína mohou směřovat do Inkermanského závodu stolních vín, který byl založen v roce 1961.
Pokud na Krym vyrážíte především kvůli pobřežní turistice a chcete si užívat dovolenou v tomto duchu, nabízí se města jako Artěk, Alušta, Jalta, Sudak a Feodosija. Poloostrov ukrývá i spoustu přírodních zajímavostí. Vyrazit můžete třeba na horu Gora Ay Petri nebo si užijete překrásných panoramat u Mys Fiolent. Dále je to přírodní rezervace Askania-Nova, botanická zahrada Nikitsky Botanical Gardens, hora Chatyrdah a místo označované jako Kara Dag Mountain. Turistika, výlety do hor, koupání, tohle všechno ke Krymu neodmyslitelně patří.
Jestliže toho po návštěvě výše uvedených míst nebudete mít stále dost, nabízí se pochopitelně i mnohé další. Co takhle jeskyně Marble Cave, vodopády Jur-Jur Falls nebo park Vorontsovskiy Park? Spoustu zeleně s výhledem předkládá i působiště zvané Park Ayvazovskiy. Pro chvíle klidu strávené na písečné pláži zvolte Sandy Beach.
Krymská kuchyně, to není jen Ukrajina a Rusko spojené v jeden gastronomický celek. Na poloostrově narazíte primárně na kuchyni krymských Tatarů, která má svůj původ v Asii a je ovlivněna i okolními státy. Obecně lze říci, že většina pokrmů je založena na poměrně jednoduchých ingrediencích. Jsou to maso, zelenina, spousta ryb a mořských plodů. Pokud chcete ochutnat tradiční krymské jídlo, objednejte si čeburek. Jde o těstovinovou kapsu plněnou masem. Za zmínku stojí také pokrm pilaf, sarburma nebo poměrně známý kebab. Dále je to baklava, salma, dolma a nudle v pikantní omáčce prezentované jako laghman. Tohle všechno pak můžete zapíjet kávou, kysaným mléčným nápojem ajran a vínem z krymských vinařství.
Když se budete pohybovat po městě Simferopol, navštivte některou z vyhlášených restaurací, mezi které spadá 23 Cafe Boulangerie, Aivazovskiy a Restaurant-Brewery Fabrikant. Pokud naopak zavítáte do města Sevastopol, dejte zelenou restauracím, jakými jsou Lepim Sami, Barkas a Sreda Obitania.
Plánujete dovolenou na Krymu? Potom konkrétní termín volte i s přihlédnutím k tamnímu podnebí. Prosluněné dny můžete očekávat od konce května do konce srpna. Bez dešťových srážek jsou měsíce červenec a srpen, kdy teploty překračují hodnotu 32 °C. Ideální počasí pro relaxaci na pláži. Teplotně vhodné je také jaro a podzim, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 16 °C. Na jaře ale musíte počítat s větším výskytem dešťových přeháněk. V zimě zde klesají teploty k bodu mrazu.
Když se vydáte na Krym do turistických letovisek, čeká vás poklidná dovolená. V poslední době však nepokoje mezi Ukrajinci a Rusi budí obavy a mohou představovat určité bezpečnostní riziko. Rozhodně byste neměli vyrážet do oblastí, které nejsou pro turisty vhodné. V noci to platí dvojnásob. Pohybujte se spíše v turistickém centrum dění a užívejte si dostupných krás Krymu. Na plážích si dávejte pozor na své osobní věci, a to i před ostatními turisty.
Krym se do jisté míry pasoval do role přímořské destinace nabízející krásné pláže, moře a památky. A za to se platí stejně, jako v jiných známějších evropských lokalitách. Platit zde můžete nejenom v hotovosti, ale také bezhotovostně. Pokud jde o cenové náklady, jsou vyšší jak v České republice. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Krymská republika je od té české vzdálena asi 2 000 kilometrů. Cesta přes Slovensko a Ukrajinu tak nepatří k těm nejkratším. Lepší je využití leteckého spojení. Ve větších městech se nachází letiště, jde například o Simferopol. Z Prahy se sem můžete dostat s přestupy za cenu od 7 500 Kč. Cestování po Krymu nebude žádný problém. Možností se nabízí hned několik.