Zakarpatská Ukrajina je oblastí nacházející se v jihozápadní části Ukrajiny. Provincie, která je víceméně shodná s Podkarpatskou Rusí a mnohdy je označována jako Zakarpatská oblast nebo Zakarpatí. Rozloha této oblasti je 12 777 kilometrů čtverečních a žije zde přibližně 1,2 milionů obyvatel. Patří mezi ně hlavně Ukrajinci a Rusíni.
Z pohledu historie patřila Zakarpatská Ukrajina k uherskému státu, a to od 10. do 20. století. Současná podoba tohoto území byla odsouhlasena v roce 1946. Její hranice se jen částečně liší od Podkarpatské Rusi v rámci ČSR. Území hraničí se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem. Ve vrchní části jen okrajově také s Polskem. Jako jediná oblast Ukrajiny sousedí hned se čtyřmi státy naráz.
Hlavním městem Zakarpatské Ukrajiny je Užhorod. Kromě něho se v této lokalitě nachází i spousta dalších významných měst, jakými jsou Mukačevo, Chust, Berehovo, Vynohradiv, Svaljava, Rachov, Iršava a Ťačiv.
Cílem mnohých cestovatelů na Zakarpatskou Ukrajinu nejsou památky velkých měst, jak by si mohl, kdo myslet. Tato oblast je velice často vyhledávána milovníky přírody a dobrodruhy. Primární doménou je zde horská turistika.
I přesto, že je Zakarpatská Ukrajina hlavně o přírodě, nastíníme vám v úvodu alespoň ty největší zajímavosti hlavního města Užhorod. Tou nejznámější památkou je bezpochyby Užhorodský hrad, který vznikl v 13. století. Tato stavba stojí majestátně nad samotným městem. Vaším dalším cílem se stane Užhorodská synagoga z roku 1904, Skanzen lidové architektury, Chrám Krista Spasitele, ale také nejdelší lipová alej v celé Evropě. Ta se nachází na severním břehu řeky Už. Nejsou to pochopitelně jen náboženské stavby typu Katedrála Povýšení sv. Kříže, ale i místní park Laudona, kam můžete zavítat. Ten byl založen v roce 1886.
Z Užhorodu se pak vydejte k ostatním pamětihodnostem Zakarpatské Ukrajiny. Jedním z významných cílů bude určitě hrad Palanok s překrásným výhledem, v jehož útrobách se ukrývá muzeum. Další zajímavou stavbou je Shenborn Palace a St. Miklos Castle. K vidění jsou i jiné zříceniny a hradní komplexy. Je to třeba Nevytske Castle a Hurst Vára.
Na území Zakarpatské Ukrajiny můžete zvyklosti, historii a tamní prostředí poznávat i prostřednictvím muzeí. Dokazuje to například Museum of Folk Architecture and Rural Life a Museum „Old Village“. Za zvířaty vyrazte do Reindeer Farm.
Nyní přichází na přetřes část, která osloví především milovníky přírody. Je to kupříkladu cesta na horu Hoverla jež představuje nejvyšší horu Ukrajiny. Dalším vrcholem je hora Petros nebo Kremenec. Ta naopak prezentuje nejvyšší vrchol Bukovských vrchů. Nezapomínejte ani na horské pásmo Svidomec. V jeho východní části je situována hora Bliznica. Překrásný výhled nabízí Verkhovinskiry Khrebet, Stih, Velykyy Verkh, Stij s výškou 1 681 metrů nad mořem, Kukul, Polonina Krásná a Polonyna Runa. V jihovýchodní části Zakarpatské Ukrajiny to bude ještě.
K vidění je i spousta vodních ploch. Široko daleko největší jezero této lokality je Siněvir. Hodně známý je vodopád Šipot, jezero Didove, Ozero Brebeneskul a vodopády Trufanets, Voievodyn Waterfall či Waterfall Shypit. Je pochopitelné, že Zakarpatská Ukrajina je protnuta řadou přírodních rezervací, kam stojí za to se podívat. Vaším cílem se stane Valley of Daffodils, Uzhanian National Nature Park, Jablunický průsmyk a Uholsko – Shyrokoluzhansky Reserve Massif.
Zakarpatská Ukrajina je protnuta desítkami úchvatných míst, jež k detailnímu prozkoumání vyžadují spoustu času. Na závěr ještě zmíníme několik specialit této oblasti. Jsou to bunkry Linie Arpád, ves Malý Berezný, jezírko Ozirce, sedlo Pryslop, městečko Solotvina označované jako Slatinské Doly, osada Lazeština a prales Stužica.
Zakarpatská Ukrajina turisty osloní řadou místních specialit, které k Ukrajině, potažmo této oblasti neodmyslitelně patří. Z těch tradiční pokrmů lze určitě ochutnat Čeburek neboli osmaženou kapsu naplněnou masovou směsí. Dále je to pravá ukrajinská polévka Boršč a kynuté knedlíky ve formě Piroh. Neopomínejte ani na masové špízy s vynikající chutí Šašlik a slaďoučkou tečku na závěr jakéhokoliv stolování. Tou se stane Chalva. Mezi alkoholickými nápoji jednoznačně vede místní pivo, Kvas nebo vodka.
Zakarpatská Ukrajina je poměrně velkou oblastí, takže restauračních zařízení zde naleznete více než dost. My vám přinášíme komplexní seznam těch vyhlášených. Je to třeba Vertep, Baczewski Restaurant, Art Cafe & Restaurant STING, Restaurant Ferdinand, Detsa u Notarya a Bohrach.
Počasí na Zakarpatské Ukrajině má jednoho společného jmenovatele. Je to mírné a kontinentální klima, které se pochopitelně trochu mění podle toho, v jaké oblasti tohoto velkého území se pohybujete. Na horách bude samozřejmě chladněji nežli v nížinách. Průměrné roční teploty v běžném pásmu jsou kolem 10 °C, přičemž v létě stoupají nejvýš. V horském pásmu je celoroční průměr na úrovni 3 °C. Roční úhrn srážek se opět odvíjí od konkrétní lokality. V průměru je to ale 700 až 1 000 milimetrů.
Větší města nacházející se na Zakarpatské Ukrajině jsou spjata s průměrnou kriminalitou. To znamená, že i zde si budete muset na přelidněných místech dávat pozor na své osobní věci a peníze. Drobné krádeže se vyskytují zkrátka po celém světě. Většina měst je bezpečných také v noci, alespoň jejich hlavní třídy.
Mnohem větším nebezpečím se pro vás může stát příroda. Především při plánování horských túr byste měli přihlížet k počasí v tamní oblasti. Držte se vyznačených tras a dbejte doporučení místních průvodců. Pozor na rizikové lokality a divokou přírodu. Na případný osobní kontakt s divokými zvířaty je třeba se informovat.
Ceny na Zakarpatské Ukrajině víceméně odpovídají ukrajinskému průměru. Je pochopitelné, že centra větších měst budou dražší stejně, jako některá významná a vyhledávaná ubytovací zařízení v přírodě. O cenových nákladech na dovolenou v této oblasti si uděláte představu prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Zakarpatská Ukrajina je od České republiky vzdálena asi 700 až 800 kilometrů podle toho, odkud pojedete a kam pojedete. Do této oblasti se lze dopravit jak vlastním automobilem, tak autobusem nebo vlakem. Délka cesty se bude pohybovat mezi 8 až 16 hodinami. Po městech, a především v samotné oblasti Zakarpatské Ukrajiny lze cestovat několika možnými způsoby.