Kajmanské ostrovy jsou zámořským územím Velké Británie a pyšní se celkovou rozlohou 260 kilometrů čtverečních. Počet obyvatel se odhaduje na necelých 52 tisíc. Ve své podstatě jde o souostroví skládající se ze tří ostrovů. Je to Grand Cayman, Little Cayman a Cayman Brac. Hlavním městem Kajmanských ostrovů je George Town.
O ostrovech se ví od roku 1503, kdy k nim dorazil slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Tehdy je pojmenoval Las Tortugas neboli Želví ostrovy. Název Kajmanské ostrovy byl použil až o několik let později v roce 1586. A to podle plazů, které se zde nacházeli.
Kajmanské ostrovy leží v západním Karibském moři a ve své podstatě představují vrchol podvodního pohoří zvaného Cayman Ridge. Ostrovy jsou vzdáleny asi 366 kilometrů od Kuby a 500 kilometrů od Jamajky. Většina ostrovů je obklopena korálovými útesy.
Kajmanské ostrovy jsou typickým karibským rájem, který vám nabídne překrásné pláže a průzračné moře. Kromě toho budete moci obdivovat i umělecké památky ostrovů, originální a stylové stavby nebo přírodní zajímavosti. S tím vším vás nyní seznámíme v následujících řádcích.
Vaším odrazovým můstkem se stane hlavní ostrov Grand Cayman. Pokud vám jde o architekturu, začněte u historického domu Bodden Town Mission House, který v roce 1800 okupovali misionáři. Krásné jsou zbytky koloniální pevnosti z roku 1790, jenž nese název Fort George. K jejímu částečnému zboření došlo v roce 1972.
Výčet zajímavých staveb na největším Kajmanském ostrově určitě nenabývá konce. Přesvědčí vás o tom Boddenský městský strážný dům ve stejnojmenném městě na západě ostrova. Ujít si nenechte dům Dr. Roy´s Ironshore, který byl významnou osobností. Navštívit můžete maják Park East End nebo dáte přednost Staré škole Savannah. Ta leží východně od George Townu. Tímto směrem se mimo jiné nachází také hřbitov Watler a národní historické místo Pedro St. James. Jde o zámek, potažmo nejstarší stavbu ostrovů postavenou v roce 1780. Milovníci piva by měli zavítat do místního pivovaru Cayman Islands Brewery.
Objevování na ostrově Grand Cayman má samozřejmě i podobu nejrůznějších muzeí. Je to třeba Národní muzeum Kajmanských ostrovů, které je situováno ve 150 let staré budově, kde kdysi fungovalo vězení, pošta nebo soud. Mezi oblíbená se řadí Kajmanské muzeum motorů, Národní galerie Kajmanských ostrovů a National Trust Visitor Center. Ani z pohledu přírodních skvostů zde nebudete strádat. Co takhle krasová oblast zvaná Hell nebo vzácné nálezy hornin ve východní části? Harmonií klidu a relaxace se vám stane Botanický park královny Alžběty II., kde je k vidění pestrá sbírka tropických rostlin.
O stavby nejrůznějšího typu se neochudíte ani při návštěvě ostrova Little Cayman. Tam stojí například Mule Enclosures a dvě muzea. Tím prvním je Little Cayman Marine Museum a tím druhým je Little Cayman. Zajímavé expozice vám nabídne i dvoupatrový tradiční dům zvaný National Trust House, který se nachází ve vesnici Blossom Village.
Podstatně více historických objektů najdete na třetím ostrově zvaném Cayman Brac. Právě zde je situován dům legendárního kapitána Charlieho Kirkconnella. Minout byste neměli maják Lighthouse Steps nebo zavítejte k Heritage House. Historický dům v severovýchodní zátoce, jenž představuje významné kulturní centrum. Na tomto ostrově můžete vidět i nejpropracovanější maják Kajmanských ostrovů nesoucí jméno Maják Cayman Brac. Ten se tyčí 140 metrů nad hladinou moře.
Jedním z nepřehlédnutelných přírodních skvostů ostrova je masivní vápencový útes Bluff dosahující výšky 43 metrů nad mořem. Na tomto ostrově je mimo jiné přemíra jeskyní a míst zdobených stalaktity. Je to třeba populární Rebecova jeskyně, Peterova jeskyně nebo jeskyně s názvem Bat Cave.
Pokud jde o přírodní skvosty Kajmanských ostrovů, neměli byste přehlížet Národní park Barkers. Je to první národní park, jehož plochy jsou spojeny s písečnými plážemi, křovinami, mangrovy a řadou míst ideálních pro realizaci nejrůznějších pohybových aktivit. Ty mohou na Kajmanských ostrovech nabývat odlišných podob. Jestliže dáváte přednost vodním radovánkám ve spojení s relaxací, zavítejte na vyhlášené pláže. Mezi ně se řadí například pláž Seven Mile Beach, Starfish Point, Rum Point, South Sound Beach, Smith Cove, Cementery Beach a Spotts Beach.
Pakliže dáváte přednost potápění a šnorchlování, směřujte do oblastí, jakými jsou Eden Rock, Smith´s Barcadere nebo využijte potápěčskou lokalitu Bloody Bay Marine Park. V tomto směru zde operuje spousta agentur, které vám nabídnou patřičné vybavení a zázemí. Podmořský svět mimochodem můžete pozorovat také z klimatizovaných ponorek, třeba v rámci Nautilus Undersea Tours.
Mezi oblíbené činnosti na Kajmanských ostrovech lze zařadit pěší turistiku, jízdu na koni nebo prohlídky vodního světa Cayman Crystal Caves a Dolphin Discovery. O kulturní zážitek se vám postarají vyhlášené festivaly. Na začátku května je to festival Batabano, dále je to Pirates Week Festival, Gimistory neboli Mezinárodní festival vyprávění na Kajmanských ostrovech a Národní festival umění zvaný Cayfest. Ten probíhá v dubnu.
Kuchyně na Kajmanských ostrovech je velice pestrá a rozmanitá. Jde o karibskou gastronomii, jíž tvoří z velké míry ryby a mořské plody. Dopřávat si budete nejrůznější chobotnice, korýše, ale i kuřecí maso, grilovanou makrelu, a to všechno v kombinaci s banány. Národní pochoutkou je například želví maso. Chybět vám nebude ani dostatek zeleniny a výtečného koření. K pití si dejte šťávu z kokosových ořechů nebo džusy libovolných příchutí – pomeranče, mango, banány a jiné. Z alkoholických nápojů vedou evropská vína a místní pivo Caybrew.
Ve všech oblastech Kajmanských ostrovů se nachází přemíra kvalitních restaurací, v nichž budete moci okusit tradiční i mezinárodní kuchyni. Jestliže dáváte přednost cenově dostupnějšímu stravování, oblíbíte si podniky jako Burger Shack, Big Tree Bbq, Seven Mile Burger a West Bay Diner. Jestliže cílíte spíše na tradiční pochutiny, zavítejte do Sunshine Grill, Upstairs Restaurant a Kurt´s Corner. Ti nejnáročnější jistě vsadí na luxusnější podniky, jakými jsou The Brasserie, Copper Falls Steakhouse a Veranda.
Klima na Kajmanských ostrovech je ryze tropické. To znamená, že si užijete tepla více než dost. Průměrné teploty přes den se tu pohybují mezi 28 °C až 31 °C, a to v průběhu celého roku. Roční období na Kajmanských ostrovech tedy nemůžete dělit podle teplot, ale dešťových přeháněk. Zima je od prosince do dubna spojena se suchými klimatickými podmínkami. Opakem toho je léto od května do října, kdy přichází krátkodobé, avšak prudší deště. Nejvíce prší pravděpodobně v září a v říjnu. V době od července do listopadu se mohou objevovat hurikány, takže dovolenou na Kajmanských ostrovech je třeba plánovat s přihlédnutím k těmto faktorům.
Kajmanské ostrovy patří k velice bezpečným a vyznačují se minimální kriminalitou ve velkých městech. To znamená, že se nemusíte obávat o své osobní věci a peníze tak, jako kdekoliv jinde. Přesto byste měli dbát alespoň minimální obezřetnosti. Bezpečně se tu budete cítit nejenom ve dne, ale také v noci. V rámci bezpečnosti nepodceňujte silné denní slunce a používejte opalovací krém s vyšším faktorem. Dodržujte i pravidelný pitný režim, což platí dvojnásob při realizaci nejrůznějších pohybových aktivit. Abyste se vyhnuli přenosu jakéhokoliv viru či onemocnění přenášeného komáry, zásobte se repelenty. Ty najdou využití hlavně u vodních ploch, kde je hmyzu více než dost. Příroda vás může zaskočit ještě v období hurikánů, které se na Kajmanské ostrovy přichází od července do začátku listopadu. Výjimkou nejsou ani drobnější zemětřesení.
Kajmanské ostrovy jsou malebné a tropické. Pobyt v Karibiku si však vybere svoji daň v cenách za nejrůznější sortiment a služby. Počítat musíte s vyššími náklady nežli v České republice, a u některých položek to může být i mnohonásobně. Zde uvádíme několik orientačních příkladů.
Když se rozhodnete strávit dovolenou na Kajmanských ostrovech, budete cílit na hlavní ostrov Grand Cayman. Právě zde se nachází letiště George Town /Owen Roberts Airport, kam směřují lety z České republiky. Cestou vás budou čekat dvě mezipřistání, takže doba letu se bude pohybovat mezi 17 až 30 hodinami. Podle toho, jak dlouhé budou přestupy. Náklady na letenku jsou poměrně přijatelné od 13 000 Kč.