Severní Irsko se rozkládá v severní části ostrova Irsko a jde o součást Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Tato oblast má rozlohu 13 843 km2 a k největším obydleným dominantám patří pochopitelně město Belfast. Někdy můžete na Severní Irsko narazit také pod označením Ulster. Z geografického hlediska jde o velice rozmanitou a zajímavou krajinu, kterou tvoří významná jezera Lough Neagh a Lough Erne. Dále jsou to pohoří Sperrin Mountains, Mourne Mountains a nejvyšší vrchol Severního Irska, jímž je Slieve Donard se svou výškou 848 metrů nad mořem. Celá tato oblast se pyšní spíše kopcovitou krajinou. A pokud dorazíte do údolí, setkáte se třeba s největšími řekami Blackwater, Bann a Foyle. Severní Irsko se skládá ze šesti hrabství a dominuje mu pět městských sídel. Kromě Belfstu je to ještě Armagh, Londonderry, Lisburn a Newry. Až do roku 1994 vládli v zemi jisté společenské nepokoje, které byly ukončeny podpisem Belfastské smlouvy v roce 1998.
Severní Irsko láká turisty především svou drsnou krajinou a nádhernou přírodou. K vidění jsou mnohé kontrasty a rozmanitosti. Tato země je kombinací dlouhé a významné historie s moderní kulturou. Tohle všechno můžete odhalovat ve spojení se zajímavými historickými památkami.
Jednou z prvních dominant, na níž v Severním Irsku narazíte, bude bezpochyby hlavní město Belfast. Zde se nachází spousta architektonických zajímavostí s dlouhou tradicí. Jednou z nich je například pověstné náměstí Donegall Square. Poblíž něho se můžete kochat pohledem na Belfast City Hall, což je Belfastská radnice. Díky jejímu půvabu byste neměli vynechat ani knihovnu pocházející z roku 1788 s názvem Linen Hall Liberty nebo viktoriánskou budovu Grand Opera House. K významným pamětihodnostem tohoto města patří ještě Stormont, katedrála sv. Anny a Belfast Castle. Z Belfastu se pak můžete přesunout k dalšímu významnému městu, které je nazýváno jako město hradeb. Je to Londonderry a v jeho případě se není čemu divit. Kolem něj se totiž nachází poměrně dlouhé městské opevnění s délkou kolem 5 000 metrů. Toto úchvatné město kultury pochopitelně skrývá spoustu zajímavých pokladů. Je to například náměstí Diamont a Tower Museum, katedrála sv. Kolumbána, ale i Millenium Forum. Přemíra historických památek se pak nachází v malém městečku Downpatrick. Zde můžete narazit na Ballyanltonskou mohylu, katedrálu Down Cathedral, Muzeum hrabství Down a gotický klášter Inch Abgey. Pokud vyrazíte do hrabství Antrin, můžete navštívit nejstarší město Severního Irka, jímž je Carrickfergus. Dalším skvostem Severního Irska je nejstarší sídliště nacházející se u Mount Sandel. Jeho historie sahá až 9 000 let nazpět. U obce Ballintoy si nenechte ujít významnou zříceninu hradu Dunseverick. Poblíž tohoto města na vás čeká roklina mezi Irskem a ostrovem Carrick a Rede, přes níž vede stejnojmenný lanový most Carrick-a-Rede. Ten se nachází ve výšce 30 metrů nad zemí a poskytne vám překrásný výhled po okolí. V Severním Irsku to však výše uvedenými památkami nekončí. Zajímat by vás mohlo i nejstarší Armagh County Museum nebo dřívější ženská věznice Armagh Gaol. Ve městě Armagh se nachází ještě moderní výzkumné pracoviště a astronomická laboratoř. V Londonderry je to Cechovní dům. K velkým zajímavostem patří i Craigmorský viadukt a Navan Centre & Fort. Jde o úchvatnou archeologickou památku, v níž se v dřívějších dobách scházeli rytířské řády. S tímto místem se pojí spousta bájných mýtů. Když se přesunete směrem na venkov, určitě by vaší pozornosti neměl uniknout Ulstersko-americký skanzen nacházející se u města Omagh. V hrabství Antrinm na vás budou čekat obrovy schody Giant´s Causeway, které jsou mimochodem zapsány za seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Severní Irsko je nepochybně výzvou pro nadšené cestovatele zajímající se o historii. Kromě návštěvy významných památek je oblíbenou činností procházení malebných uliček velkých měst. K tomu patří místní taverny, zábava a hodně kulturních akcí, jež můžete navštívit. Pokud si zrovna nebudete užívat pohádkový západ slunce u jezera Loung Erne, můžete se vydat na některou z turistických pěší túr. Dosti oblíbené je poznávání okolí po vyhrazených cyklostezkách, potažmo obecně na kole. Když se budete nacházet u moře, vyhledávanou činností je i plachtění a řada ostatních vodních aktivit.
Spousta masa, čerstvých potravin a brambory. To jsou tři pomyslné základní ingredience oblíbené v Severní Irsku. Ochutnat můžete přemíru místních specialit, z nichž velká spousta má rozšíření po celém Irsku. Každý nový den v této lokalitě pro vás začne vydatnou snídaní, na které si místní opravdu potrpí. To znamená, že nebude chybět bramborový chléb, smažená rajčata, slanina, klobása, vajíčko a typický irský čaj. Pak se přesunete k hlavnímu chodu, kde vás čekají nejprve polévky. Hodně oblíbené jsou ty s mořskými plody. Jednou z nich je Seafood Chowder. Jako další chod okusíte například Irish Stew. Dušené maso se zeleninou je v Severním Irsku považováno za národní pokrm. Potom je to kombinace slaniny, zelí, cibule, mrkve a tuřínu v rámci jídla zvaného Bacon and Cabbage. Co byste řekli na bramborovou kaši s kapustou a hlávkovým zelím Colcannon? Vynikající irskou specialitou je i masový koláč, na jehož vršku nechybí bramborová vrstva se sýrem. Tomuto pokrmu se říká Shepherd´s Pie. Když dostanete chuť na jelítko, klobásu s vynikajícím kořením, hledejte jídlo s názvem Black Pudding. Mezi přílohami nejčastěji najdete sodový chléb Soda Bread, bramborové palačinky Boxty, bramborový chléb Potato Bread, kváskový chléb Barmbrack a těstovinový bochánek Blaa. V Severním Irsku jsou hodně populární irské sýry a sušené mořské řasy Dulse. Tato oblast nabízí i několik tradičních nápojů, mezi něž patří oblíbená limonáda Red lemonade, kvalitní irská káva, populární pivo Guiness nebo něco tvrdšího, jako je Baileys a Poitin.
Severní Irsko vzhledem ke svému situování prezentuje celkem proměnlivé počasí. Průměrné letní teploty jsou 20 °C, kdežto zimní teploty se pohybují kolem 0 °C. Připravit byste se měli na to, že i během léta budete kromě slunečních brýlí potřebovat deštníky, jelikož tamní počasí se mění z hodiny na hodinu, takže nevíte, kdy vás zastihne mlha nebo déšť. Nejméně dešťových přeháněk v kombinaci s přijatelnými teplotami spadne asi na přelomu jara a léta. Naopak nejsilnější deště můžete očekávat hlavně v prosinci. Jestliže patříte k milovníkům přírody a chcete ji v Severním Irku vidět v plné kráse, měli byste si dovolenou do této lokality naplánovat na duben. Počítejte také s tím, že když se budete pohybovat v západní částí Severního Irska, narazíte na silnější vítr.
Severní Irsko je známo konflikty z dob minulých. Ty započaly v šedesátých letech dvacátého stoleté a týkaly se tamní politické situace. Do jisté míry šlo ale také o etnický a nacionalistický konflikt. Mnozí jistě znají polovojenské jednotky IRA, UDA a UVF. V té době byla spousta míst Severního Irska nebezpečná kvůli nejrůznějším atentátům a bojovým akcím. To však skočilo rokem 1998 a podpisem Velkopáteční dohody.
Současnou podobu Severního Irska lze z tohoto pohledu označit za bezpečnou. Nic podobného, co se dělo v dřívějších dobách, v současnosti nehrozí. Pozor byste si měli dávat pouze na běžné turistické nebezpečí. A to spočítá v drobnějších krádežích na více frekventovaných místech. Proto platí zlaté obecné pravidlo, cennosti nechávat v hotelovém trezoru a osobní věci si mezi lidmi důkladně hlídat. Určitě se vyhýbejte jakýmkoliv demonstracím.
V Severním Irsku se platí librami, na rozdíl od zbývající části ostrova Irsko. Na to byste si při výměně peněz měli dát určitě pozor. Jinak co se týče bankomatů a možnosti placení kartou, nebudete v tomto směru nikterak omezováni. Severní Irsko je vyspělou součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Pokud jde o cenové náklady, jsou rozhodně vyšší nežli v České republice, takže s tím je třeba počítat. Pro představu vám přinášíme orientační ceny vybraného sortimentu.
Do Severního Irska se lze dopravit dvěma odlišnými způsoby. Ten pomalejší a poměrně náročnější je prostřednictvím automobilu. Trasa dlouhá 2 100 kilometrů vede přes Německo, Belgii, Velkou Británii do Severního Irska. Počítat musíte s tím, že vás nemine ani plavba trajektem. Proto je daleko lepší volbou letecká přeprava. Využívat můžete dvou letišť Severního Irska.
Tím hlavním je letiště Belfast, které se nachází asi 26 kilometrů od stejnojmenného hlavního města. Doba letu se pohybuje lehce přes dvě hodiny a cena letenky je velice přijatelná. Je to kolem 2 000 Kč až 3 000 Kč. V některých případech ji můžete zakoupit i levněji.
Druhým a menším letištěm je Belfast City George Best nacházející se blíže k hlavnímu městu. Asi 4 kilometry od Belfastu. Při cestě na toto letiště musíte počítat i s přestupy, které velice často bývají v Amsterdamu nebo Bruselu. Tím pádem se zvyšují náklady letenky na 4 000 Kč až 6 000 Kč. Na druhou stranu budete jenom kousek od centra Belfastu.
V rámci cestování po Severním Irsku se vám nabízí hned několik variant.