Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Velká Británie

Skotsko: průvodce

1°C
Aktuálně
10.3°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Skotsko

Skotsko, nejsevernější část Britských ostrovů, si do dnešních dnů zachovalo divokost, která byla pro tuto zemi v minulosti tak typická. Skotsko je zemí Keltů, whisky, dud a mužů v nezaměnitelných kiltech. Místní obyvatelé znají svou historii a tradice jsou zvláště v menších městech a vsích stále živé. Proto je Skotsko ideální cílovou destinací pro mnoho cestovatelů.

Skotsko je pověstné nádherou a rozmanitostí přírody. Setkáme se zde se strmými horskými úbočími, oblejšími kopci skotské Vysočiny, i temnými hlubinami jezer. A do této pohádkové krajiny je zasazeno nespočet cenných historických památek. Majestátní hrady, tyčící se na strmých skaliskách, či města Edinburgh a Glasgow nabídnou cestovateli lačnému historie to, po čem touží.

Skotsko je také rájem pro milovníky sportu. Rozsáhlé plochy golfových hřišť ukazují, že hra, která ve Skotsku vznikla v 18. století, si zde stále udržuje značnou popularitu. Fotbal a rugby jsou další sporty, které si užívají masivní podpory v této drsné zemi. Jak vidíte, Skotsko má pro každého cestovatele připraveno něco jiného.

Jaké nabízí Skotsko památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Skotsku?

Návštěva Skotska by nebyla úplná, kdybyste neviděli hlavní město Edinburgh. Jako historické, kulturní i ekonomické centrum země vám má město vždy co nabídnout. Vhodným začátkem prohlídky Edinburghu je Staré město, které se nachází v okolí Edinburghského hradu, který se tyčí nad celým městem a představuje jeho nejstarší část. Ve Starém městě pak nalezneme historické skvosty jako Hollyrood Abbey či Královskou míli, širokou třídu lemovanou historickými činžovními domy z 16. a 17. století.

Dalším významným monumentem, který stojí za vidění, je katedrála sv. Jiljí. Pro milovníky exotiky je téměř povinnost navštívit slavnou Královskou botanickou zahradu. Pro ty, kteří si návštěvy měst neužívají kvůli památkám, má Edinburgh připraveno nespočet muzeí a galerií, ve kterých můžete obdivovat nejstarší umělecké pokusy i ty nejmodernější kousky.

Pokud vás ani umělecké bohatství Edinburghu příliš neláká, můžete samozřejmě navštívit některou z mnoha restaurací, které zde nabízejí ty nejchutnější pokrmy. Příkladem může být restaurace The Witchery by The Castle, která se nachází nedaleko Edinburghského hradu. Získala si pověst jednoho z nejlepších podniků ve městě.

V nejbližším okolí města se nachází další zajímavosti, které stojí za to, abyste je viděli. Zámek Linlithgow jako rodiště Marie Stuartovny a notoricky známá Rosslynská kaple jsou pouze jedny z nich.

I zbytek Skotska je doslova posetý stavbami, které pamatují jeho slavnou historii. Hrad Urquhart, nacházející se na břehu jezera Loch Ness již podlehl zubu času a nachází se v rozvalinách. Přesto jeho majestátné trosky stojí za návštěvu.

Zámek Culzean představuje na druhou stranu skvělý příklad šlechtické architektury z 18. století. Proto se stal, spolu s přilehlým panstvím a lesoparkem oblíbenou destinací všech milovníků architektury a historie. Zámecká umělecká sbírka přiláká i ty, kteří by nejraději strávili celou dovolenou v galerii.

Skotsko je ideální destinací i pro ty, kteří mají raději krásy přírody než monumenty vystavěné lidmi. Skotská příroda je dodnes neposkvrněná, a nabízí vášnivým turistům mnoho neskutečných míst k prozkoumání.

Místy, které rozhodně stojí za návštěvu, jsou skotská jezera. Největší Loch Lomond, Loch Ness, domov bájné nestvůry a dále méně známé Loch Katrine. Název posledního jezera je odvozen od keltského výrazu „cateran“, což znamená lupič. V okolí tohoto jezera se totiž měl skrývat skotský národní hrdina, Rob Roy MacGregor. Proto již po staletí inspiruje umělce a romantiky k návštěvám a dlouhým pobytům u jeho břehů.

Pro zájemce o horskou turistiku se přímo nabízí výlet do národního parku Cairngorms, ve kterém se nachází nejvyšší pohoří britských ostrovů. Náhorní plošina, která zabírá velkou část národního parku, poskytuje ideální životní podmínky pro různé subarktické druhy rostlin a živočichů.

Kaledonský kanál, spojující Severní moře s Atlantským oceánem, někdy nazýván nejkrásnější vodní cestou světa, umožňuje návštěvníkům spatřit velmi slavnou technickou památku, zvanou Falkirk Wheel. Tento unikátní vodní výtah za návštěvu opravdu stojí.

Zážitek z dovolené ve Skotsku poté již pouze doplní pobyt na Orknejích, souostroví, které se nachází pouze několik kilometrů severně od skotských břehů. Dramatickou atmosféru ostrovů bičovaných mořem doplňuje nevlídné počasí a rozeklaná skaliska. Tento mix přiměje návštěvníky uvažovat o síle a nespoutanosti moře více, než cokoliv jiného.

Specifika místní kuchyně

Skotsko je celosvětově vyhlášeno svou výbornou kuchyní. Jídlo a především pití je ve Skotsku výborné, a na cestovatele čeká pestrý výběr různých místních specialit.

Haggis, to je skotské národní jídlo, nápadně připomínající klobásu. Ingredience, ze kterých se vyrábí, jsou ovšem více než netradiční. Játra, srdce a plíce ovce jsou smíchány s ovesnými vločkami a plátky cibule. Celá směs se poté nacpe do ovčího žaludku a hodinu se povaří.

Skotská kuchyně je obecně plná masa. Skotské hovězí maso je vyhlášené, proto byste udělali velkou chybu, kdybyste během pobytu neochutnali Aberdeen Angus, či steak z plemen chovaných na Vysočině. Ale, i zvěřina je zde velmi oblíbená. Jelení maso je obvykle podáváno spolu s jalovcem a červeným vínem. Mezi tradiční skotskou kuchyni se řadí i pokrmy připravované z plodů moře. Skotské pobřeží je velmi dlouhé, a proto jsou tato jídla běžná téměř v celé zemi. Dříve byly tyto pokrmy dostupné primárně v přístavních městech a vesnicích, ale poté, co se běžnými staly rybí farmy, jsou mořští živočichové k dostání i na pevnině za rozumnou cenu.

Nejčastěji jsou ryby podávány uzené, známé jsou například uzené tresky zvané arbroath smokie. Běžnými a oblíbenými jsou také lososi. Podobně jako na jihu v Anglii, i zde je běžným příkladem street foodu fish and chips.

Mezi více netradiční pokrmy patří například stovies, což je kašovitý pokrm skládající se z brambor, cibule a jehněčího masa. Polévka zvaná cullen skink je vařená z tresčího masa, brambor, cibule a na závěr smetany.

Cranchan poté představuje tradiční dezert, kterým je dobré zakončit každé posezení ve skotské restauraci. Jedná se o ovesné vločky namočené do whisky se šlehačkou a malinami.

Počasí

Skotsko se pořád nachází v mírném pásu, ale celoročně je zde spíše chladněji. V létě se teploty pohybují maximálně okolo 25 stupňů, spíše méně. Čím výše je oblast položena, tím jsou samozřejmě teploty nižší. V zimě je sníh naprosto běžný, husté závěje sněhu napadnou každý rok. Může dojít i ke sněhovému blizzardu, jevu známém spíše z prostředí severní Ameriky.

Bezpečnost

Kriminalita je ve Skotsku na evropském průměru. Ve velkých městech jako Edinburgh a Glasgow se samozřejmě vyskytují kapsáři i drobní zlodějíčci, ale rozhodně ne v podobné intenzitě, jako se pohybují například v Londýně.

Měna

Ve Skotsku se platí jako ve zbytku Spojeného království britskou librou. Skotové mají ovšem mimo britské bankovky i svoji vlastní edici skotských liber. U těch je třeba dát pozor na to, kde je přijímají. V Anglii a podobě i v České republice vám skotské bankovky nevezmou ani nesmění, proto je vhodné se jich zbavit ještě během pobytu ve Skotsku.

Ceny jsou ve Skotsku vyšší, než v České republice. Převážně ve větších městech se tak vyplatí nakupovat spíše ve větších supermarketech, kde můžete u některých produktů i ušetřit oproti České republice.

Pokud tedy máte v úmyslu kupovat potraviny v místních obchodech, připravte se na vyšší cenu zejména u vajec a mléka, ale naopak zelenina a ovoce lze ve Skotsku pořídit mnohem levněji. Alkohol a nápoje obecně jsou ve Skotsku mnohem dražší než u nás.

V restauraci je možné obvyklé tříchodové menu pro jednoho pořídit do 300 korun, ale cena může být výrazně vyšší, záleží na kvalitě restaurace.

Doprava

Do Skotska se pravděpodobně rozhodnete cestovat letadlem, což je nejlevnější a zároveň nejpohodlnější možnost. Letenky na letiště v Edinburghu je možné zakoupit zhruba za 3 tisíce korun.

  • Pro cestování po samotném Skotsku máte poté v zásadě na výběr ze tří možných druhů transportu. Autem, autobusem a vlakem.
  • Auto je možné si ve Skotsku bez problémů zapůjčit, a to za cenu okolo 30 liber na den. Ceny benzínu se pak pohybují na podobné úrovni, jako ty u nás. Auta jsou především vhodná pro cestování po Vysočině a do míst, kde je autobusová a vlaková doprava sporadická.
  • Důležité je zmínit, že se zde jezdí vlevo.
  • Autobusem lze ve Skotsku cestovat velmi dobře a ceny jsou vcelku příznivé. Ty nejdelší cesty stojí okolo 25 liber na jednotlivce, takže se může jednat o levnější způsob cestování, než půjčení automobilu. Samozřejmě je možné zakoupit výhodnější permanentky.
  • Vlaky jsou ve Skotsku dražší než autobusy, nejdražší ceny zpátečních lístků se mohou vyšplhat až na 30 liber. Pokrytí je také horší než u autobusové sítě, proto se jízda vlakem příliš nevyplatí.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Velká Británie

  • Bayfield
    Velká Británie - Skotsko
  • Doubletree By Hilton Edinburgh City Centre
    Velká Británie - Skotsko
  • The Scotsman
    Velká Británie - Skotsko
  • Radisson Blu Edinburgh
    Velká Británie - Skotsko
  • Jurys Inn Edinburgh Hotel
    Velká Británie - Skotsko
  • Grassmarket
    Velká Británie - Skotsko
  • G&V Royal Mile (Edinburgh)
    Velká Británie - Skotsko
  • Loch Leven Lodge
    Velká Británie - Skotsko
  • Apartmán Auchenblae
    Velká Británie - Skotsko
  • Holiday House Feochan Bheag
    Velká Británie - Skotsko
  • Springbank
    Velká Británie - Skotsko
  • The Royal Terrace
    Velká Británie - Skotsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé