Obsah článku
V poslední době je vyvíjen stále větší tlak na to, aby se Krušné hory staly právoplatnou chráněnou krajinnou oblastí. O mnohém rozhodnou vyjádření dotčených měst, obcí a dalších orgánů.
Spousta významných horských oblastí v České republice nese označení chráněná krajinná oblast známé pod zkratkou CHKO. Nyní se aktivně jedná o tom, že by si tento statut zasloužily také Krušné hory. Jejich panenská a nedotčená příroda k tomu jednoznačně vybízí. O podobný krok se mimochodem usiluje už od 90. let minulého století. Už teď existuje na území Krušných hor několik menších chráněných oblastí.
- Území Natura 2000
- Biocentra
- Biokoridory
- Přírodní rezervace
Nehledě na to, že Krušné hory jsou na seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Jednání o CHKO má několik fází
Vyhlášení chráněné krajinné oblasti není ničím jednoduchým. Aktuálně jsou dotazovány krušnohorské obce a města, jichž by se tato změna území týkala. Samotné vyznačení CHKO pak bude mít na starosti Agentura ochrany přírody a krajiny známá pod zkratkou AOPK, která bude jednotlivým obcím předkládat návrhy. V rámci schvalování nesmí docházet k rozporům a střetům dotčených obcí.
Celý proces příprav potrvá minimálně rok a vyžádá si také dost finančních nákladů. Důležitá budou i vyjádření hospodářů v daných lokalitách. Pokud by všechno dopadlo dobře, centrum CHKO by mělo být na Božím Daru. Nezbývá než čekat, jak celý proces schvalování dopadne.
Krušné hory zasahují do Ústeckého a Karlovarského kraje. Prohlédněte si průvodce a naplánujete si výlet do přírody.