Obsah článku
Cestování je čím dál tím populárnější a dostupnější. Lidé z celého světa vyráží do destinací vzdálených tisíce kilometrů třeba jen na víkend. Ano, přináší to slušné příjmy z cestovního ruchu, má to ale i stinnou stránku. Některá místa příval turistů už nezvládají. Jaká evropská města se potýkají s tzv. overturismem a jak s ním bojují?
Řím
V Římě nastolili hned dvě nová pravidla. Italské úřady zakázaly:
- sedět u Španělských schodů,
- pouliční umělce převlečené za historické postavy,
- prodej alkoholu po 2. hodině v noci,
- vjezd turistickým autobusům do centra města.
Benátky
Ještě letos se vám mohl v Benátkách naskytnout pohled na město s majestátní výletní lodí v pozadí. Od letošního září ale mají velké výletní lodě smůlu, do některých kanálů v centru italského města už nezavítají.
Barcelona
Barcelona se potýká s náporem turistů, většina místních byla z města vyhnána. Důvodem jsou enormně vysoké náklady na život. Žádná omezení zatím španělské město ještě nevydalo, ale už nyní straší tím, že:
- omezí kotvení výletních lodí,
- nepovolí rozšíření mezinárodního letiště.
Dubrovník
Popularita Dubrovníku stoupla po odvysílání seriálu Hra o trůny. Neúnosný počet turistů přiměl chorvatské město, aby omezilo výletní lodě kotvící v přístavu. Jen v letošním roce Dubrovník navštívilo o 20 % více turistů, než tomu bylo v roce 2018.
Giethoorn
Obci Giethoorn je přezdíváno nizozemské Benátky a i ona bojuje s overturismem, a to tím, že:
- zakázala výstavbu nových hotelů a obchodů se suvenýry,
- pokutuje turisty, kteří močí nebo pijí alkohol na veřejnosti.
Paříž
V loňském roce do Paříže zavítalo 90 milionů turistů, což z města dělá nejnavštěvovanější turistickou destinaci. Není divu, že ještě letos chtějí místní úřady omezit vjezd vyhlídkových autobusů do centra hlavního města Francie.
Vídeň
I Vídeň každoročně trhá rekordy, co se cestovního ruchu týká, do budoucna tak hlavní metropole Rakouska plánuje omezit:
- výletní lodě přijíždějící po Dunaji,
- dopravu do centra města,
- pronájem v rámci Airbnb.
Hallstatt
Když malebnou vesnici s 800 obyvateli navštíví přes milion turistů, je to problém. A přesně s takovým se potkají v rakouském Hallstattu. Proto od roku 2020 obec povolí turistickým autobusům vjezd pouze s platnou jízdenkou na předem stanovený čas.
Budapešť
Ani Budapešť není nadšena z přílivu turistů, kteří ve městě dělají nepořádek. V současné době tak mají utrum pivní kola v centru hlavního města Maďarska, do budoucna se ale plánují další zákazy a omezení.
Kodaň
Dánsko se toho nebojí, v hlavním městě v Kodani platí hned několik pravidel.
- Turisté musí být rozmístěni po celém městě.
- Pro místní obyvatele jsou vytvořeny tzv. tiché zóny.
- Je zakázáno otevírání nových barů a restauracích tam, kde už jich je dostatek.
Londýn
Londýn bojuje proti overturismu především omezením pronájmu. Lidé smí své domy pronajímat maximálně na 90 nocí ročně, tím chtějí anglické úřady zpřístupnit bydlení místním.
Praha
Podle posledních průzkumů to v Praze bude v budoucnu také překypovat turisty. Už nyní se naše metropole snaží bojovat s náporem lidí, a tak prozatím zakázala v centru segwaye, ty ale rychle vystřídaly elektrické koloběžky a kola.
Co se světa týká, s overturismem se potýkají také místa jako: