Barcelonu, hlavní město Katalánska, najdete přímo u moře. Návštěvníkům proto nabízí pestrý koktejl aktivit spočívající v odpočinku na plážích Costa Brava i typicky městských atrakcí jako je prohlídka památek od naprosto čisté gotiky až po Gaudího snové stavby. Výhodou je, že sem můžete jet po celý rok, protože když nestihnete letní slunění, plavání a surfování, můžete se vydat v zimních měsících za architektonickými skvosty. V poslední době je Barcelona oblíbeným cílem eurovíkendů. Pokud máte rádi dobré víno a chcete si udělat levný a příjemný víkend s přáteli, je tato evropská metropole výborným tipem. Chcete-li poznávat, narazíte zde na pestrou směsici kulturních vlivů. Můžete si zde vychutnat španělskou gotiku v její nejčistší podobě. Zájemci o moderní a nekonvenční architekturu mohou zajásat. Do tohoto města se jezdí lidé načerpat ducha jednoho z nejgeniálnějších architektů 20. století Antonia Gaudího. Několik jeho staveb vás doslova unese z reality do snové říše. Je to právě on, kdo zanechal na tváři města tu nejvýraznější stopu. Působili tu ale i další umělci: Salvador Dalí, Pablo Picasso nebo Joan Miró.
Chcete se v Barceloně bavit? Potom je skvělým tipem návštěva čtvrti Gràcia, adresa bohémů. Spousta stylových kaváren a obchůdků stojí za to. Zní tu hudba, je tu spousta klubů, řada z nich otevírá až kolem půlnoci – tady se prostě žije v noci a k ránu. Můžete vyrazit do některého z hudebních klubů, a to zejména o víkendu, kdy tu zní elektronická hudba. Lidé tu večeří pozdě, kolem 22.00 i 23.00 hodiny, setkávají se s přáteli, baví se, tancují až do rána. Večery někdy začínají až kolem 2.00 ráno a končí po úsvitu slunce kolem šesté. Na výběr je pestrý koktejl od plážových barů až po honosné podniky. Velká část klubů má až do 1.00 hodiny volný vstup. Nejste-li příznivci elektronické hudby, najdete tu i řadu jazzových klubů nebo podniků, kde zní pop rock nebo indies. Koná se tu také spousta festivalů.
Patříte-li mezi milovníky kulturních památek, určitě nevynechejte Gaudi House Museum. Ohromný zájem bývá o Casa Batllo, nebo-li Gaudího park. Je lepší si vstupenky zakoupit online dopředu, jinak může být vyprodáno a nebudete mít šanci. Ovšem i prohlídka z vnějšku stojí za to. Rezervujte si na ni alespoň polovinu dne, abyste stihli alespoň letmo projít celých 18 hektarů různých atrakcí včetně náměstí se 110 metrů dlouhou lavicí z kachliček. Pokud se chcete ponořit do vzdálenější minulosti, rozhodně byste měli navštívit kostel Santa Maria del Mar, který tvoří slibovanou typickou ukázku čisté katalánské gotiky, postaven byl v letech 1329-1383.
Rozhodně si udělejte čas na návštěvu La Casa de la Seda, paláce, který býval sídlem cechu tkalců hedvábí a dějištěm mnoha kulturních a politických událostí. Nabídne vám 300 let bohaté historie. Zvenku bohatá sgrafitová výzdoba označovaná jako nejkrásnější v celé Barceloně, uvnitř stěny zdobené hedvábím, nákladný nábytek i cenný archiv a knihovna čítající více 3000 dokumentů z doby od roku 1533 až dodnes a 8000 fotografií. Kdo nedá dopustit na kubistickou tvorbu Pabla Picassa, ať určitě navštíví Museum Picasso, kde se nachází přes 3500 děl.
Navštívíte-li Barcelonu v létě, potom nepochybně začnete plážovými sportovními aktivitami. Nejznámější a nejhojněji navštěvovanou pláží je Barceloneta poblíž centra města. Můžete si pohovět, zaplavat si a následně i navštívit třeba nějaké nedaleké hospůdky a bary. Kdo chce surfovat, ať zamíří na pláž Badalona na okraji Barcelony. Pro tento sport tu najde ideální podmínky, navíc tu většinou nebývají davy lidí. Příznivci kopané nedají na tohle město dopustit. Jistě, nejenom muži míří do Barcelony za fotbalem. Návštěva Camp Nou, tedy největšího fotbalového stadionu v Evropě, je takřka povinností. Korunou všeho pak může být shlédnutí El Clásico. Co se pod tím skrývá? Fotbaloví fanoušci samozřejmě vědí: samozřejmě zápas FC Barcelony a Realu Madrid. To je neopakovatelný zážitek. Když tu ale nebudete zrovna v době, kdy probíhá nějaký zápas, navštivte muzeum klubu FC Barcelona. I to stojí za to.
Katalánská kuchyně se v zásadě příliš neliší od té španělské. Klasickou barcelonskou snídaní je chléb s rajčetem, tedy bílý chléb pokapaný olivovým olejem a potřený rajčetem, můžete ho doplnit pikantním salámem chorizo. Na oběd se hodně se jí ryby a drůbež, těstoviny i steaky. Hlavním jídlem je ale večeře servírovaná často až dost pozdě, i kolem 22 hodiny večerní. Jí se paella, typické jídlo z rýže, nebo tapas, jednohubky s kousky sýra, šunky, krevet apod. Třeba sušené švestky zabalené v šunce. Klasikou je zajít na večeři do tapas baru. Ochutnejte také dezert Crema catalana, podobá se pudinku a je navoněný skořicí. Barcelonskou specialitou jsou vafle, narazíte na čerstvě upečené ve stáncích přímo v ulicích metropole. Pozor na to, voda z kohoutku je tu obvykle nepitná, za to víno levné a výborné. Zkuste sangrii, lehké víno s ovocem. Oběd pořídíte od 10 euro (od 250 Kč). Ve čtvrti Barcelonetta mají výborná rybí jídla. Na chutná jídla také narazíte v restauracích El Glop. Cenově velice příznivý řetězec Origon 99,9 %. Celkově je cenově výhodnější vybírat menu del dia, tedy z denní nabídky.
Barcelona má typicky středomořské počasí. V létě, tedy od června do září, zde bývají teploty kolem 30 °C. Prší poměrně málokdy. Obecně tady u moře se dá horko snášet snadněji než ve vnitrozemí. Zimy v metropoli jsou velice mírné a pohybují se v rozmezí cca 10-13 °C.
Barcelona je sice krásné město, ale bohužel má negativní pověst s ohledem na množství aktivních kapsářů. Bohužel musíme konstatovat, že patří mezi evropskou top čtyřku, pokud jde o riziko kapesních krádeží. Kromě katalánské metropole se sem řadí i Londýn, Řím a Praha. Největší nebezpečí v Barceloně hrozí na hlavní třídě La Rambla, ale celkově buďte obezřetní všude.
Ceny v eurech jsou zde o něco vyšší, než je běžný průměr ve Španělsku. Více peněz budete muset vydat za stravování v restauracích, a to zejména v těch s vyšší úrovní. V obchodech počítejte s tím, že je dražší pečivo (bochník chleba cca 35 Kč), ovoce (pomeranče asi 45 Kč), zelenina (rajčata cca 45 Kč), místní sýry (asi 250 Kč za 1 kg) a také některé druhy masa (například hovězí přes 300 Kč za 1 kg). Tříchodové menu v restauraci střední kategorie pořídíte za cenu kolem 500 Kč. V levnější restauraci vydáte cca polovinu. Káva vás vyjde cca na 45 Kč, třetinka vody na necelých 30 Kč. Za sedmičku vína asi 130 Kč, půllitr místního piva vyjde v obchodě na asi 25 Kč, v restauraci na cca 70 Kč.
Do Barcelony se dostanete letecky, autobusem, nebo také autem po vlastní ose. Nejrychlejší doprava je letecká, z Prahy se letadlem dostanete do Barcelony za 2-2,5 hodiny. Výhodou je, že cena letenky je plně srovnatelná s dopravou autobusem nebo vlastním autem, v mnoha případech i výhodnější. Za zpáteční letenku.