Španělsko nemá předepsané žádné povinné očkování. Z vlastního přesvědčení můžete využít jen klasická rutinní a doporučená očkování, která se týkají především spalniček a tetanu. Občas to bývá ještě žloutenka typu B. Míra nebezpečí je v tomto směru velice nízká.
S platností od 1. 2. 2022 uznává Španělsko potvrzení očkování proti COVID19 jen do uplynutí 270 dnů od aplikace poslední dávky. Raději se u leteckých společností ujistěte, zda nemají jiné podmínky. Po příletu probíhají namátková testování i naočkovaných cestujících.
Ve Španělsku vás mohou potkat spíše obecnější problémy, nikoliv žádné závažné. Rozhodně si sebou na cestu přibalte lékárničku, a to hlavně v okamžiku, kdy se budete vydávat mimo civilizaci do pusté přírody. Tam může dojít ke zranění nebo kontaktu s hady a podobnými živočichy. Dobré je vědět, jak si přivolat pomoc.
Pozor si dejte také na silné sluníčko, které často způsobuje dehydrataci, vyčerpání a úpal. Jestliže se těmto problémům chcete obloukem vyhnout, dodržujte pravidelné přestávky a před sluncem se schovávejte, aplikujte dostatečně silné opalovací krémy a v žádném případě nepodceňujte pitný režim. Při nečekaném průjmu a jiných zažívacích obtížích je vhodné přibalit si sebou na cestu správné léky, které budete schopni ihned aplikovat. Popřípadě si je zakoupíte v tamní lékárně.
Vodu z vodovodu nelze ve Španělsku považovat za stoprocentně pitnou. Ano, v některých oblastech tomu tak je, jindy jde o užitkovou vodu, která disponuje až příliš velkým zastoupením chlóru. Možná je to způsobeno také jistým nedostatkem vody v letním období. Proto je lepší a jistější jako pitnou vodu a vodu na vaření využívat právě tu balenou. Ta je mimochodem cenově velice dostupná.