Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Jak se slaví Mikuláš v různých koutech světa?

Jak se slaví Mikuláš v různých koutech světa?

Mikulášská tradice je českému národu zcela vlastní. Předvečer svátku sv. Mikuláše se po celém území Česka objevuje Mikuláš, čert a anděl. Společně pak obdarovávají děti, straší, budí respekt a vytváří úsměvy na tvářích. Jak je tomu ale v jiných zemích světa?

Podoba české tradice

Je to přesně 5. prosince, kdy do ulic vychází Mikuláš, jemuž dělají doprovod čert s andělem. Navštěvují rodiny s dětmi, které jim následně říkají básničky. Sem tam přijde trocha postrašení od čertů kvůli špatnému chování, vše ovšem končí radostí v podání anděla a sladkostí od Mikuláše. Hodné děti dostávají dobroty, na ty zlobivé zbývají brambory a uhlí. Tak je tomu u nás v Česku, ale vlastně i na Slovensku. Každá země to má však trochu jinak.

Německo

Německý Mikuláš je označován jako Nikolaustag a procesí kolem něho je obdobné, jako v Česku. Děti mají připravené punčochy, v nichž ráno najdou sladkosti, popřípadě uhlí. To nosí tzv. Knecht Ruprecht, což je obdoba českého čerta. Metly, kožešiny, řetězy a černý obličej vzbuzují v dětech strach, čehož rodiče využívají u zlobivých dětí.

Nizozemsko

Nizozemská podoba Mikuláše má ještě propracovanější příběh, který se do jisté míry pojí se Španělskem. Právě tam tzv. Sinterklaas pobývá po dobu celého roku než se v zimě rozhodně přijet na koni do Nizozemska. Jeho věrným společníkem je Černý Petr. V Nizozemsku 5. prosince děti teprve připravují punčochy naplněné ovocem a senem pro Sinterklaasova koně. Ten dorazí až první sobotu po 11. prosinci a přináší jim patřičnou nadílku. Podobný scénář mají i děti v Belgii jen s tím rozdílem, že k nim přijíždí Mikuláš s Černým Petrem 6. prosince.

Rakousko

Propojení doposud zmíněných tradic má svoji formu i u rakouských sousedů. Ti staví naopak vysoké boty před dveře a doufají, že se jim do rána naplní dobrotami. Mezi významné postavičky patří stařík s laskominami zvaný Guatseltrager a Krampus. Hrozivá podoba čerta, jehož maska je obvykle propracovaná do nejmenšího detailu. Krampusové se ostatně začínají čím dál častěji objevovat i v České republice. Jejich zástupy mají postrašit zlobivé děti. Naopak anděl nosí knihu, v níž si vede seznam hodných a rozpustilých dětí.

Polsko

V Polsku má tento svátek poměrně velký význam, a to především jako symbolika utužování rodinných vztahů a vazeb. Vše probíhá večer 5. prosince a v mnoha městech jsou konány trhy, jarmarky a speciální mikulášské programy.  Polská obdoba českého Mikuláše je označována, jako Mikołaj a také jeho věrnými druhy jsou čert a anděl. Ráno 6. prosince hledají děti sladkosti v punčochách nebo pod polštářem.

Švýcarsko

Tradice ve Švýcarsku jsou hodně podobné těm v Rakousku. Máme na mysli Mikulášova pomocníka, kterým je v tomto případě Schmutzli. Samotný Mikuláš je označován, jako Samichlaus. Předzvěst Vánoc v adventním čase se tu píše s podobným scénářem jako v Česku, kdy skupinka postav obchází domy, děti recitují básničky a čekají, zda je Samichlaus obdaruje čokoládou, mandarinkami a ořechy.

Severské země

Pokud jde o severské země, jakými jsou Norsko a Švédsko, jsou tyto tradice mnohem více svázány s vánočními svátky. O rozdávání dárku se zde starají Jultomten a Julenissen. Tyto oslavy přináší velké průvody a různé akce. V takovém Finsku má své pevné místo naopak Joulupukki, který je tím, kdo se stará obecně o roznášení dárků, k čemuž využívá soba a skřítky.

Spojené státy americké

Čím dále od Evropy, tím menší povědomí o typickém Mikuláši, jak ho známe z Česka a okolních zemí. V Americe takovou postavičku nenajdete, nejblíže je mu Santa Claus, který je podobný tomu finskému, se soby, velkými saněmi a pomocníky. V USA však funguje až na Vánoce, kde rozváží dárky dětem. 

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.